Събота, 18 Януари 2020
Сряда, 11 Декември 2019 11:24

Със 165 гласа "за", 30 "против" и трима "въздържали се" депутатите решиха Сотир Цацаров да оглави КПКОНПИ

Сотир Цацаров е новият председател на Антикорупционната комисия. Със 165 гласа "за", 30 - "против" и трима "въздържали се" депутатите решиха досегашният обвинител №1 да оглави КПКОНПИ.

Кандидатите за поста бяха двама – настоящият главен прокурор Сотир Цацаров и депутатът от „Воля“ Симеон Найденов. Цацаров беше издигнат за поста с подкрепата на ГЕРБ и „Обединени патриоти“ в средата на ноември. Найденов пък беше подкрепен единствено от своята партия.

Съгласно процедурните правила за избран се смята кандидатът, получил повече от половината от гласовете на присъстващите народни представители. Той ще довърши мандата на Пламен Георгиев, който подаде оставка. КПКОНПИ е с мандат 6 години и бе избрана през 2018 г., което означава, че Цацаров ще я оглавява до края на мандата ѝ през 2024 г.

"За" кандидатът на ПГ на "Воля - Българските родолюбци" Симеон Найденов гласуваха 12 народни представители, "против" - 42 и "въздържали се" - 136, с което той не бе приет.

Кой е Сотир Цацаров?

  • Дата и място на раждане: 28.09.1966 г., в гр. Пловдив
  • Образование: Софийски университет „Св. Климент Охридски“, Юридически факултет, специалност „Право“ – 1987 – 1991 г.
  • Военна служба: 1985 – 1987 г. – ШЗО „Христо Ботев“ – гр. Плевен
  • Езици: английски – Езикова гимназия, гр. Пловдив

Професионален опит:

  • 10.01.2013 – Встъпване в длъжност като главен прокурор на Република България
  • 21.12.2012 – Избран за главен прокурор на Република България
  • от 21.01.1999 до 21.12.2013 – Председател на Окръжния съд - Пловдив
  • от 01.10.1998 до 21.01.1999 – Зам.-председател на Окръжния съд - Пловдив
  • от 01.03.1996 до 01.10.1998 – Председател на Районен съд - от 01.10.1992 до 01.03.1996 – районен съдия в Районния съд - Асеновград

Обучения:

  • от 09.04.2012 до 10.04.2012 – семинар „Финансови и счетоводни аспекти при разследване на икономически престъпления“, организиран от Националния институт на правосъдието
  • от 20.03.2012 до 22.03.2012 – участие в конференция „Антикоруция“ в Букурещ, Румъния, организирана от „Джордж Маршал“ и Държавния департамент на САЩ
  • 2011 – лектор в лекционен курс „Специални разузнавателни средства“ в НИП
  • от 12.11.2009 до 14.11.2009 – участие в работна група „Статут на съдиите“ на Европейската мрежа на съдебните съвети в Рим, Италия
  • от 28.05.2008 до 30.05.2008 – семинар „Съдебно сътрудничество по криминални дела. Европейска заповед за арест“, организиран от НИП
  • от 13.02.2008 до 15.02.2008 – курс „Мениджмънт на човешките ресурси в съдебната администрация“, организиран от Британския съвет и НИП
  • от 19.11.2007 до 21.11.2007 – семинар „Защита на класифицираната информация в съдебната система“, организиран от НИП
  • от 17.07.2006 до 18.07.2006 – участие в експертна среща „Съдебни практики при събиране и представяне на доказателства в наказателните процедури“, Брюксел, Белгия
  • от 15.06.2006 до 18.06.2006 – участие в конференция „Ролята на съдебната система в контекста на европейската интеграция“, Атина, Гърция
  • от 13.03.2006 до 15.03.2006 – семинар „Практическо приложение на новия НПК“, организиран от НИП
  • от 09.03.2006 до 11.03.2006 – обучение „Работа с медии“, организирано от Инициатива за укрепване на съдебната система
  • от 31.10.2005 до 04.11.2005 – обучение „Управление на съдилищата“, организирано от SJC и Министерството на правосъдието на Бавария
  • участие като експерт в регионални проекти на ЕК – CARDS: „Създаване на независима и функционална съдебна система и развитие на международното сътрудничество в Западните Балкани“ със следните експертни мисии:
  • от 04.12.2006 до 06.12.2006 – Албания
  • от 22.11.2006 до 24.11.2006 – Хърватия
  • от 17.10.2006 до 18.10.2006 – Македония
  • от 20.03.2006 до 22.03.2006 – Албания
  • от 21.11.2005 до 25.11.2005 – Черна гора
  • от 13.06.2005 до 15.06.2005 – Хърватия
  • от 13.09.2004 до 15.09.2004 – обучение „Превенция на пране на пари и финансиране на тероризъм“
  • от 22.08.2003 до 07.09.2003 – обучение „Намаляване на забавянето на дела“, организирано от Агенцията за международно развитие на САЩ – проект „Развитие на съдебната система“, САЩ
  • от 02.03.2003 до 06.03.2003 – участие в 46-та Сесия на Комитета на експертите относно функционирането на Европейската конвенция по наказателноправни въпроси, Страсбург, Франция
  • от 20.07.2002 до 27.07.2002 - работна визита на български съдии във Великобритания, организирана от Фондацията за европейско право и британската Асоциация за Централна и Източна Европа
  • от 15.10.2001 до 19.10.2001 – обучение „Основи на европейското право“, организирано от Център за обучение на магистрати
  • от 17.03.2001 до 20.03.2001 – семинар „Европейска интеграция“, Хелзинки, Финландия
  • от 12.02.2000 до 26.02.2000 – обучение „Съдебна администрация“, организирано от Агенцията за международно развитие – САЩ, проект „Развитие на съдебната система“, САЩ

 

Свързани статии (по етикет)

Оставете коментар