Червеният картон от ЕК няма да бъде само за правителството на Борисов, а и за домакинствата, и за бизнеса, които ще понесат тежките последиците на провала в енергийния сектор, предупреди зам.-председателят на ПП АБВ
ЕК показа жълт картон на правителството на Борисов за Плана за енергетика за следващия програмен период. С други думи – нанесе по брюкселски тежък шамар. Това каза на пресконференция заместник-председателят на АБВ Любомира Ганчева, предаде Агенция „Фокус“.
„Преди две години, когато от ПП АБВ обявихме, че това управление ще съсипе българската енергетика, може би за неспециалистите тези думи звучаха по-екзотично. Към днешна дата никой няма съмнение в това, Европейската комисия също. В последното си становище за Националния план за климат и енергетика ЕК поставя категорична оценка не само на сектор „Енергетика“, а и на управлението на България като цяло“, допълни тя.
Winbet – победата е на върха на пръстите! (18+)
Ганчева отбеляза, че червения картон няма да бъде само за правителството на Борисов, а и за домакинствата, и за бизнеса, които ще понесат тежките последиците на провала в енергийния сектор.
„Националният план за климат и енергетика, който сега беше изпратен, за който ЕК нанесе своите корекции, е третият вариант. Смея да припомня, че от три последователни опита нито един не става. Още миналата година през юни месец беше представен на европейските институции първият план и ние тогава от АБВ сигнализирахме, че това е направено, както всяко нещо в сектор „Енергетика“ – на тъмно и без публично обсъждане“, обясни заместник-председателят на ПП АБВ.
Тя подчерта, че от АБВ настояват за публично обсъждане не за да клеветят.
„Притежаваме експертиза и можем да посочим недостатъци и пропуски по документите. В крайна сметка тези документи представляват всички нас, цяла България, а не само тази некадърна част от нея, която ни управлява вече 10 години. И в стратегията за енергетиката, която все още, три седмици по-късно, въпреки че не става като документ, не е оттеглено, и в Националния план за климат и енергетика. И Европейската комисия подчертава, че така не се пишат документи. Това са само общи приказки, само обещания за някакви цели, без да се каже по какъв начин и как ще бъдат реализирани. В стратегията в Националния план липсват думички като „Балкански поток“, „Белене“, Седми реактор в Козлодуй. Липсва яснота какво ще се случи във всеки от подсекторите на енергетиката“, допълни Любомира Ганчева.