Политологът смята, че тема, която може да обедини новите управляващи, е върховенството на правото и реформа в прокуратурата
„Периферията на ГЕРБ се свива и при един фрагментиран парламент, какъвто се очаква, съставен от шест или седем формации, това означава, че дори да е първа политическа сила, ГЕРБ не може да разчита на повече от 75 депутати“. Това каза пред БНР политологът Милен Любенов.
Според него все още има протестна енергия с потенциал за протестен вот и пандемията няма да се отрази драматично върху избирателната активност. По думите на политолога, ако партиите се фокусират само върху пандемията, „ще сгрешат генерално“.
„Важно е как икономически след изборите ще излезем от ситуацията с коронавируса. Темата с върховенството на правото и със завладяната държава ще бъде тест за партиите, които имат претенции да са изразители на протестните настроения“.
В предаването „Политически НЕкоректно“ Любенов допълни:
„Има два основни варианта за коалиции. Единият е ГЕРБ да формира правителство. По-реалистичният вариант е обединяване на опозиционните партии, защото партиите нямат интерес от нови избори, тъй като това изисква ресурси, а и малките партии ще искат да си вдигнат цената. Правителство ще има, макар че ще се състави трудно… Нашите политици трябва да проявят зрялост, че могат да преодоляват различията. Политиката е обща работа, изисква компромиси, коалиции. В цяла Европа управляват коалиции… В България имаме драматични и резки промени на коалиционната формула на управление. През 2001 година имахме минимално печеливша коалиция – НДСВ и една по-малка партия. През 2005 година имахме коалиция със свръхпредставителство – тройната коалиция. През 2009 година имахме кабинет на малцинството – първото правителство на Борисов. След това имаше коалиция на малцинството – с кабинета на Орешарски. След това – един сложен формат 2+2. Виждаме голямо разнообразие от коалиционни формули и няма нищо неестествено, ако сега видим коалиция, съставена от четири партии“.
Политологът смята, че тема, която може да обедини новите управляващи, е върховенството на правото и реформа в прокуратурата. Другата основна тема е да се управлява кризата.