Иво Христов: При спиране от контролните органи съобщавайте, че няма да преминавате в друга област;
Гергана Пирозова: Важното в случая е да се попречи президентът официално да почете празника
Забраната на властите, или по-скоро т.нар. ограничение на преминаването през връх Шипка точно по време на честването на Освобождението на България, предизвика гневни реакции в социалните мрежи. Предлагаме ви обаче мнението на евродепутата Иво Христов, който съветва как да стигнем до тържествата под историческия връх:
„ПРОВЕРЕНО!
За времето от 22 часа на 2.03. до 17 часа на 3.03.2021 г. се ограничава ПРЕМИНАВАНЕТО през връх Шипка от Казанлък към Габрово и от Габрово КЪМ Казанлък за лични автомобили.
Няма пречка с личните си автомобили да отидем до върха за участие в честванията на националния ни празник.
При спиране от контролните органи съобщавайте, че няма да преминавате в друга област.“
Ето и мнението на Гергана Пирозова, според която на практика имаме забранен национален празник, като целта е президентът Румен Радев да не може да почете Освобождението, както и да няма възможност да събере привържениците си:
„За времето от 22 часа на 2.03. до 17 часа на 3.03.2021 г. се ограничава ПРЕМИНАВАНЕТО през връх Шипка от Казанлък към Габрово и от Габрово КЪМ Казанлък за лични автомобили.“ Забележително е първо да се издаде такава забрана, но пък и как е формулирана – това идиотите нямат привършване. Е, това е началото на новата история на България, в която мутри забраняват национален празник от страх, че там ще се съберат привърженици на противниците им.
Относно 3-ти март: единствено по времето на соца е бил неглижиран, защото се е смятал за царистки. Втората сериозна негова подмяна идва след 90-та от страна на СДС, когато искат да бъде отменен от Жельо Ж., защото бил руски. Жельо отказва, като обявява празникът за обединяващ нацията. Седесарската мисъл се изплисква в бързината да прокарва разделителни линии, защото най-пищните празници на Освобождението (някога чествано на 19 февруари, но със смяна на календара става 3 март) е по царско време, особено след 36-та година. Именно и затова БРКП са били против този празник и по-късно след 44-та го неглижират. А, забравих – земеделците също са недолюбвали 3-ти март. Та, СДС искат да се отмени, защото е руски, а днес едни дращят да се отмени, защото бил комунистически.
Дивотиите нямат край. Парадоксът е (за мен няма парадокс), че привидно различните им мотиви за отмяна на празника, отново обединяват уж случайно Герп и т.нар. антикомунизди от седмия ден в общата им антинационалната политика, прокарвана от чужди фондации. Тази риторика се възбужда особено истеричаво по време на избори, за да събуди опърпаната откъм електорат психодясна политическа партида. Празникът на Освобождението е един от най-големите обединяващи национални празници именно по време на царизма – върнете се на горните редове.
Защо? Защото обединява идеала за национално-родно и възрожденския идеал.
Това най-често се преекспонира и ползва от консервативни правителства, но Герп, като полуидиоти, които не знаят в кой център на дупката се намират, пропускат това, защото просто служат на други интереси и нямат общо с никакъв консерватизъм.
Важното в случая е да се попречи президентът официално да почете празника, защото, както каза ПКП, да се държи реч по случай Освобождението си било панаир – така мисли жената, която ни обещаваше, че ще се метне от родопска скала, но забрави за това. Иначе – да напомня – имаме си министър председател, който поне от осем години не посещава национални празници, нито почита национални герои. Най-после си имаме и ЗАБРАНЕН национален празник.“