Огромен ръст на разходите в сравнение с предходните години
Бюджетът на държавата излиза на голям дефицит и то още в края на първото тримесечие, което се случва за пръв път от няколко години. Практиката на правителствата на Бойко Борисов досега беше да трупат излишъци почти до есента, след което за два-три месеца да изхарчат ударно парите.
Към правителството има много критики и от опозицията, и от финансови експерти заради голямото харчене в последните месеци на годината и то за проекти, които не са планирани предварително. Така беше и през 2020 г., в която въпреки по-големи разходи заради пандемията до септември включително бюжетът бе с излишък.
На база на предварителни данни и оценки се очаква бюджетното салдо по консолидираната фискална програма за първото тримесечие на 2021 г. да бъде отрицателно в размер на 656,5 млн. лв. (0,5% от прогнозния БВП), съобщиха от финансовото министерство.
Към края на март приходите в хазната заедно с безвъзмездните помощи от еврофондовете са в размер на 11,213 млрд. лв. (23,6% от годишния разчет). Разходите по консолидираната фискална програма (вкл. вноската на България в бюджета на ЕС) отбелязват сериозен ръст през първото тримесечие на тази година. Към март 2021 г. те са в размер на 11,870 млрд. лв. при 9,551 млрд. лв. за същия период на 2020 г.
Само през март – последният месец на управление на правителството, са изхарчени близо 4,6 млрд. лв. Съществен принос за нарастването през първото тримесечие на 2021 г. имат разходите, свързани с мерките за борба с КОВИД-19 и преодоляване на социално-икономическите последствия от пандемията, посочват от финансовото министерство. Принос за по-големите разходи имат субсидиите за бизнеса по мерките за запазване на заетостта „60/40“, „80/20“ и „Запази ме“, както и мярката за подкрепа чрез оборотен капитал за малки и средни предприятия и други.
Winbet – победата е емоция! (18+)
За пенсии са изразходени близо 320 млн. лв. за добавки в размер на 50 лева към пенсиите на всички пенсионери за месеците от януари до март. В частта на капиталовите разходи също се отчита ръст спрямо същия период на предходната година, като това се дължи на извършени плащания по инвестиционни проекти на Българската армия, пътни инфраструктурни обекти и др., посочва финансовото министерство.