Основател на Family Business Network инвестира в разгадаването на генома на COVID-19

0
352

 

Екип от български учени и студенти е изправен пред значителен пробив в борбата срещу вируса

 

Световно значим пробив в молекулярната генетика е на път да направи най-старият и авторитетен български университет „Св. Климент Охридски“.  Благодарение на основателя и почетен председател на Family Business Network-България –  филантропът, предприемач и почетен консул на Узбекистан Петър Манджуков, учени и студенти имат шанса да работят с някои от най-модерните световни технологии. Фондация “Петър Манджуков” изгражда изцяло със свои средства свръхмодерна лаборатория за нуждите на катедра “Генетика” в Софийския университет. Дарението ще помогне на медицинската и научна общност да се бори с COVID-19.

Според декана на Биологическия факултет проф. Стоян Шишков наблюдаваме устойчива тенденция фамилното предприемачество да разработва все по-мащабна и визионерска програма в подкрепа на значими научни открития.

Никога до сега човечеството не е станало свидетел на толкова жестока и всеобхватна криза като Covid-19, споделя Манджуков. Според него все още никой не може да прогнозира икономическите последици от вируса.  Световната криза илюстрира ключовата роля на семейния бизнес за възстановяване на икономическия климат”, подчерта Манджуков.  Един от големите уроци на изминалата година е, че глобализираната икономика не е достатъчно адекватна в условията на социална изолация и ограничено движение на хора и стоки.  Тук е ролята на семейния бизнес да се ангажира с възстановяването на местната индустрия.  В световен мащаб фамилните предприятия са лидер в корпоративната социална отговорност, сочи проучване на PricewaterhouseCoopers сред 2 801 собственици на семейни фирми.  80% от корпоративните дарителски акции в борбата с пандемията са дело на компании, управлявани на фамилен принцип. По думите на предприемача през 2020 г. в цяла Европа и в България точно семейните фирми поемат тежестта да произвеждат ключови стоки за защита и дезинфекция.  Благодарение на усилията им, кризата с доставките на маски и дезинфектанти е преодоляна за няколко месеца, коментира той.

В същия контекст британският премиер Борис Джонсън приветства решаващата роля, която семейният бизнес трябва да играе за икономическото възстановяване от COVID-19 и след това.  Домакинствайкиексклузивна кръгла маса по въпросите на семейния бизнес на 26 февруари, министър-председателят се запозна с механизмите, по които семейните фирми реагират на пандемията и съществената роля, която имат в подкрепата на местните общности.  В България ролята на бизнеса в подкрепа на науката и медицината е още по-голяма в контекста на Covid-19.

„Богатството е относително понятие, имам късмета да бъда заможен човек. Но хора като мен трябва да осъзнаят, че не е възможно да бъдем заможни сами за себе си. Всеки от нас е функция на обществото и  всички ние сме длъжни да бъдем солидарни и да подкрепяме медицинската общност“, каза Манджуков.  В разгара на първата вълна от пандемията българският предприемач дари на ВМА високотехнологични линейки, аспиратори, апарати за дишане и филтриране на въздуха.  Общата цена на дарението е около 1 милион евро, обясниха от военномедицинската академия.  Големият български добротворец призова всички заможни хора по света да проявят солидарност в кризата.

източник: maltabusinessnews.com

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here