Националното бюро за контрол на специалните разузнавателни средства (НБКСРС) ще извърши проверка на всички процедури по искане, разрешаване и прилагане на СРС в Държавна агенция „Технически операции“, Държавна агенция „Национална сигурност“, Главна дирекция борба с организираната престъпност и Дирекция „Вътрешна сигурност“ към Министерство на вътрешните работи, съобщиха от бюрото на
сайта си.
Те са имали извънредно заседание след множеството материали в медиите за незаконно подслушване, както и разпореждане на наблюдаващ прокурор към Софийската градска прокуратура.
Националното бюро ще извърши проверка и за законосъобразното съхраняване и унищожаване на информацията, получена чрез СРС, съгласно чл. 31, ал. 3 от Закона за специалните разузнавателни средства, посочват още от бюрото, което е председателствано от Пламен Колев.
Ще се проверява целият масив, свързан с искани и разрешени СРС- та, както и законосъобразното съхраняване и унищожаване на информацията, получена по този начин – в месеците преди вота, с които разполагат Държавната агенция „Технически операции“, Държавната агенция „Национална сигурност“, Главната дирекция за борба с организираната престъпност и Дирекцията „Вътрешна сигурност“ към МВР, съобщава БНР.
Служба ДАТО не беше посочена в кръга на проверяваните в съобщението на прокуратурата.
От Бюрото за контрол на специалните разузнавателни средства не се ангажираха със срок на проверката, тъй като не е ясно за какъв масив от информация става дума.
Резултатите няма да бъдат оповестени публично, но всеки, за когото се установи, че е бил обект на незаконно подслушване, ще бъде уведомен.
На въпрос ще се проверява ли дали е бил подслушван премиерът Стефан Янев, за което съобщи вътрешният министър, от Бюрото обясниха, че персонална проверка изисква проверяваният да поиска лично това. От там призоваха всеки, които има съмнение, че е бил обект на незаконно подслушване, да сезира Бюрото за контрол на СРС, защото този вид проверки приключват за много по-кратко време.
Скандалът с подслушването гръмна, след като съпредседателят на „Демократична България“ Атанас Атанасов съобщи в медиите, че 32-ма души от „Има такъв народ“, „Демократична България“ и „Изправи се! Мутри вън!“ са били подслушвани след Нова година, включително и по време на предизборната кампания.
12 от тях са подслушвани от “Вътрешна сигурност” на МВР, 12 от ДАНС, а останалите 8 от ГДБОП.
Атанасов призова вътрешния министър Бойко Рашков „да извърши щателна проверка“.
Бюрото за контрол е взело решение на извънредно заседание да извърши проверка на всички процедури по искане, разрешаване и прилагане на СРС в Държавна агенция „Технически операции“, Държавна агенция „Национална сигурност“, Главна дирекция борба с организираната престъпност и Дирекция „Вътрешна сигурност“ към Министерство на вътрешните работи.
Ще бъде проверено и за законосъобразното съхраняване и унищожаване на информацията, получена чрез СРС.
Атанас Атанасов твърди, че той и другият съпредседател на ДБ Христо Иванов били разделени – всеки от тях е подслушван от различна служба.
Според информацията на Атанасов придобитите с тези СРС-та материали, дешифрирани на хартия, миналата седмица са нарязани с шредери и унищожени във “Вътрешна сигурност”.
Бившият премиер и бивш лидер на ДСБ Иван Костов казаобяви вчера, че на 17 май е подал заявление до Националното бюро за контрол на СРС-тата да получи информация дали е бил подслушван неправомерно. На въпрос защо го е направил, Костов обясни, че имал предупреждения от много хора, че е подслушван.
Според Атанасов не е изключено Костов да е един от тези 32-ма политици и е възможно да е подслушван, за да се следи дали и какво съветва коалицията преди изборите.
Националното бюро за контрол на СРС може да бъде сезирано от всеки с въпроса дали е бил подслушван незаконно. По закон обаче то отговаря, само ако установи незаконно подслушване. Ако човек не е бил подслушван, или ако е бил контролиран законно, няма да получи отговор. Освен това бюрото не е обвързано със срокове за произнасяне, тъй като работата му зависи от други институции, от които чака информация и които може да проверява.
За да бъде едно СРС законно, то трябва да е било поискано от компетентен съд, службите да са представили пред магистратите достатъчно данни, че някой е съпричастен към даденото престъпление. Освен това СРС-та могат да се прилагат за точно определено време. В едно искане за СРС може да бъдат включени много имена и телефонни номера, т.е. с едно искане може да бъдат засегнати много хора.











