България празнува 24 май – Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност

0
377

Президентът Румен Радев и вицепрезидентът Илияна Йотова ще положат цветя пред паметника на светите братя Кирил и Методий пред Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ заедно с представители на служебното правителство

 

На 24 май честваме Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. На този ден в България се отбелязва националния празник на просветата, културата и създаването на глаголицата от светите братя Кирил и Методий.

През 862 или 863 г. Константин-Кирил Философ създава най-старата българска азбука – глаголицата. Оригинално творческо дело, тя предава удивително точно звуковите особености на българската реч и е пригодена към фонетичните особености на старобългарския език.

С глаголицата се слага началото на голямото просветителско и книжовно дело на Кирил и Методий. Двамата братя превеждат от гръцки на старобългарски език някои от най-необходимите за богослужението книги – т.нар. Изборно евангелие, Хризостомовата (Златоустовата) литургия, Служебник (молитви и четива за различните църковни служби), части от Псалтира и Требника. С това се полагат основите на старобългарския литературен език.

В края на IX в. двамата братя са канонизирани от църквата за светци.

Още в най-ранното средновековие, 11 май е определен за ден в памет на славянските първоучители, защото тяхното апостолско дело ги обединява в едно и те са равни по достойнство.

Първите известни свидетелства за честването на празника са открити в арменска летопис от 1813 г., където се споменава за честване на светите братя на 22 май 1803 г. в Шумен. От 1863 г. 11 май се установява като църковен празник на светите равноапостоли Кирил и Методий. В София празникът бил организиран от учителя Сава Филаретов. Празникът надхвърля църковно-училищните рамки на своето отбелязване и се превръща в общонароден празник.

С въвеждането на Грегорианския календар през 1916 г. празникът, отбелязван от държавата и църквата, се чества на един ден – 24 май. След 1969 г. се провежда секуларизация чрез отделяне на църковния от светския календар, затова днес съществуват два празника – църковен (11 май) и светски (24 май). За официален празник на Народна Република България 24 май е обявен с решение на Деветото Народно събрание на 30 март 1990 година, а от 15 ноември 1990 г. е официален празник на Република България, когато Народна република България е преименувана на Република България.

През 1892 г. Стоян Михайловски написва текста на училищния химн с първия си стих „Върви, народе възродени”. Химнът е озаглавен „Химнъ на Св. св. Кирилъ и Методи” и включва 14 куплета, от които днес се изпълняват най-често първите шест. Панайот Пипков създава на 11 май 1900 г. музиката към химна.

Някои от събитията за 24 май:

От 09.00 ч. пред Паметника на светите братя Кирил и Методий пред Националната библиотека ще има музикална програма с участието на детски състави.

В 09.30 ч. президентът Румен Радев и вицепрезидентът Илияна Йотова ще положат цветя пред паметника на светите братя Кирил и Методий пред Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ заедно с представители на служебното правителство.

От 11.00 ч. пред Двореца на културата в Перник вицепрезидентът Илияна Йотова ще отбележи празника заедно с жителите и гостите на града.

От 10.30 ч. от пл. “Славейков” ще стартира “Парад на буквите”.

От 12.00 ч. пред Народен театър “Иван Вазов” ще се състои празничен концерт.

От 14.00 ч. в зала „Концертна“ на Централния военен клуб президентът Румен Радев ще участва в тържественото отбелязване на 110 години от основаването на Съюза на народните читалища.

От 14.00 ч. е и тържественото международно честване на 24 май в Двора на кирилицата в Плиска.

Открива се ХV Международен юбилеен фестивал на поезията „Славянска прегръдка“, Варна ‘2021.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here