Вяра Емилова, секретар на Изпълнителното бюро на НС БСП и водач на листа за 20 МИР – Силистра, в интервю за обзора на деня на Радио „Фокус” „Това е България”
– Какво е мястото на Североизточна България и в частност на Област Силистра в цялостния план на БСП за управление на страната? Наш гост е Вяра Емилова, секретар на Изпълнителното бюро на Националния съвет на БСП и водач на листа за 20-и МИР-Силистра на коалицията от партии „БСП за България“ под №4. Какво иска и може да направи коалицията „БСП за България“ в Област Силистра?
– „БСП за България“ много може да направи за Област Силистра. Казвам го със самочувствие, защото през последните години един от най-красивите райони на България е забравен, мога да го кажа, защото ние сме на дъното на класациите по всички показатели – по икономическо развитие, при нас е много голям демографският проблем, обезлюдяването на населените места, почти никаква икономика няма в район като нашия. А всъщност той цъфти от тази гледна точка, че ние сме безкрайно богати на културно наследство, на културни забележителности. Покрай нас минава и най-голямата красива река – Дунав. И разбира се, земеделието е наш основен приоритет. И бих казала, че всъщност ние може да се възползваме от всичко това, което ни дава районът, за да направим Североизточният край на България и по-точно Област Силистра един от процъфтяващите райони на страната. Държавата е отвърнала поглед от нас, но „БСП за България“ със своята управленска програма, със своите приоритети вярвам, че отново ще насочи вниманието към себе си.
– А какво е мястото на Североизточна България и в частност Област Силистра в цялостния план на БСП за управление на страната, за който току-що споменахте?
– Много са нещата, за които можем да говорим. Както казах, при нас земеделието е основен проблем и по-точно това, че в основната програма ние поглеждаме и във „Визия за България“, по която работихме през последните години, така и в нашата управленска програма ние отделяме внимание върху голяма част на земеделието, защото то е важно както за Силистренска област, така и за съседните нам области – за Добрич, за Разград, за Търговище. Ние определяме таван на субсидиите, преразпределение на по-голяма част от субсидиите изцяло към български плодове и зеленчуци, също така мляко, месни продукти, защото ние вярваме, че българската земя, нашият чернозем може да храни българския народ. Също така при нас е голям проблемът и с напояването. Затова предвиждаме и възстановяване на напоителни системи, пряк достъп на зеленчуковите производители до пазарите и тържищата. И разбира се, не на последно място – скъсяване на веригата за доставката и грижата на българските храни в големите търговски вериги, което е голям проблем за нас, защото много от нашите производители в момента няма къде да пласират своята продукция.
– Кои са най-наболелите проблеми на областта, какви решения вие предлагате за тях?
– Разбира се, при нас обезлюдяването е изключително голям проблем. Все повече населени места остават с малко жители, все повече семейства отиват да живеят в големите градове, дори в чужбина имаме изселени цели райони. Затова това е един от основните проблеми, по които ние ще работим. То е заложено и в нашата програма, говорим от доста време за вего. Надявам се през този период да бъдем чути. Както и на предната кампания, така и в тая ние продължаваме да говорим в тази насока: 500 лева за всяко дете на работещи родители, помощ при раждане в размер на 6500 лева на дете на родители, които са работили. Важно е да отбележим това, че става въпрос, че тази помощ ще бъде получена само от родители, които са работили и имат осигуровки. Безплатни детски градини, безплатни детски ясли, безплатни лекарства за деца до 14 години – това са част от мерките, с които ние ще се опитаме да задържим младите хора в нашия район. И аз вярвам, че ще успеем, защото когато младо семейство има сигурност, то би останало да живее в райони като нашия.
– А какви са приоритетните отрасли за развитието на Област Силистра? Какво е вашето виждане за тях?
– За нас приоритет, което ние си поставяме в нашата програма, е използването на ресурсите на река Дунав. Една от най-красивите големи реки минава покрай нас и смятаме да я използваме и да прилагаме все по-често, и да говорим за Дунавската стратегия. Въпреки че Дунавската стратегия е приета преди повече от 10 години, тя не се използва изобщо активно в България и нямаме никакви реализирани проекти по нея. Още от миналата кампания това е наш приоритет. Знаете, ние минахме и с Корабчето на победата от единия край на Дунав до другия, от Видин до Силистра, където засилихме общественото внимание, че Дунав може да бъде не само северна граница, а много добра възможност за развитие на културата, за развитие на туризма, за развитие на икономиката във всички погранични области. Това ще бъде един от основните приоритети, по които наистина продължаваме да работим и в тази кампания засилено, защото използването на реката може да подпомогне икономическото развитие на района ни.
– Както току-що казахте – от 15 години насам до днес няма никаква реализирана инициатива, нито проект, свързан с Дунавската стратегия. От БСП поехте ангажимент да внесете в Народното събрание програма за нейното приложение. Обаче какво ще включва тя и кой ще я изпълни?
– България е страна по тази стратегия, както казах, от много години. Ние можем да предвиждаме съвместни проекти в областта на икономиката, културно-историческото наследство, туризма по цялото течение на великата река. Поели сме този ангажимент и ще го направим, разработваме го в момента. Всъщност Силистра е последният голям град преди устието на реката и именно тук трябва да се изготвят и няколко от следните проекти, за които трябва да бъде осигурено финансиране, за да може регион като нашият, а и не само нашият, а по цялото поречие на Дунав наистина да се почувстват по-силно икономически и да почувстват връзката си с останалите държави по река Дунав. За нас е много важно да заработи много активно фериботът с отсрещния румънски бряг, който в момента работи, но нека да стане така, че да няма прекъсване – по политически капризи от този и онзи управляващ, каквато е и ситуацията в момента. Даже наскоро и силистренци имаха и протест. Също така Силистра е много богата, както казах, на исторически паметници от древната история на Европа и това ще представлява много голям интерес, ако се използва Дунавската стратегия и реката за много голям брой хора. Разбира се, по този начин ние бихме развили и туризма. Екологията край Силистра – имаме екологични обекти и се гордеем с тях. Искам да припомня за нашия резерват „Сребърна“, който е една от забележителностите на Силистра – също може да включен в този обект, туристически обект и да бъде развиван. И разбира се, по цял свят големите реки като Дунав се използват за развлекателни круизи. По поречието има невероятно красиви градове, между които Силистра, и разбира се, които биха представлявали интерес за туристите. Но всичко това, което казвам, е само малка част от програмата, върху която ние работим. Но това не е само наша воля. Ние ще направим необходимите стъпки. За всичко това е нужна и целенасочена държавна политика. Нужно е тези проекти да бъдат изведени като проекти от национално значение, защото приходите от тях няма да са само за организаторите всъщност и изпълнителите, а за националния бюджет. А всъщност Силистра е и граничен град и при това обезлюдяване на региона, както говорихме, заплахата за националните граници и сигурност започва да става, както казах, и все по-очевидна при нас.
– Предлагате дунавското крайбрежие да бъде превърнато в подходящ и достъпен пристан за плавателни средства и за хора от цяла Европа, както и открита културна европейска сцена. Обаче какво е необходимо то да се осъществи? От чии усилия зависи? И винаги стои въпросът: колко ще струва?
– Със сигурност ще струва много, много като ресурс, но аз вярвам, че ако има амбиция, ако има хора, които гледат в една посока, би било възможно да се случи. Може би искате да говоря за нашия проект, за нашата туристическа дестинация за Силистра – „Дунавска перла“. БСП-Силистра работим от няколко години върху тази стратегия и за превръщане на Дунавска Добруджа в привлекателна туристическа дестинация. Продължаваме и в настоящата кампания, и в срещите, които провеждаме, да популяризираме тази идея и тя се приема изключително добре от всички наши съграждани и живущите в областта, защото, както казах, Силистра е много богата на културно, на историческо наследство. Ние имаме включително и уникална кухня, която може да популяризираме. Вярвам, че всички мерки, които сме заложили в нашия проект, биха привлекли повече туристи, а от там – повече работни места, повече инвестиции за нашия регион.
– Защо избирателите трябва да повярват на левицата? Кои са най-силните ви аргументи, за да ги убедите?
– Защото БСП носи истинската промяна, която не може да бъде осъществена само с гръмки пиар акции в парламента. БСП е чувствителна към нуждите на хората и обществото и има ясна платформа за управлението на страната, която не предвижда епизодични промени, а съвсем системно засилване на държавните институции, повече въздух и възможности за бизнеса, за инвестициите, стабилен политически климат, без който няма как всъщност в момента да възстановим държавата. Възстановяването на България трябва да е обща кауза, на всички българи. И може би БСП дава увереност и сила на обществото, че именно ние сме промяната и можем да случим всичко това. Аз вярвам, че БСП не работи на парче. Аз знам, че БСП от години работи върху цялостен проект за управление на България и знам, че ние излъчваме сигурност, ние излъчваме стабилност и имаме възможността да променим България и райони като нашия не на последно място.
– Вие сте секретар на Изпълнителното бюро на Националния съвет на БСП. Как широката лява коалиция ще успее да претвори идеите на БСП? И какви са ви шансовете, какви са вашите козове за следващия парламент?
– Аз мисля, че и социологическите проучвания, които излязоха, вече дават и доста по-висок процент на коалиция „БСП за България“, което означава, че хората и това обединение, което направихме в последните месеци, дава надежда на българските граждани. Вярвам, че ние сме автентичното ляво обединение, около нас са над 16 политически партии и политически субекти, които застанаха зад нашите политики. Това дава надежда на българските граждани и аз вярвам, че е стъпка в правилната посока.