Христо Алексиев се заема с освобождаването на заседналия кораб
„Виждам престъпна безотговорност години назад във времето. В закона ясно е записано, че държавата трябва да има готовност и процедура при такива ситуации, както и техника. Оказва се, че нищо такова не е свършено. Налага се ние да направим за 3-4 дни нещо, което години наред не е свършено“, заяви транспортният министър Христо Алексиев.
„Морска администрация” е дала прекалено много време на собственика първо да се състави план, второ – да изведе кораба. Затова с моя заповед прекратих всички дейности. Държавата, години назад, не е посочила как да се процедира при такава ситуация. Сега ние, като супер герои, ще действаме извънредно, подчерта Алексиев.
Той посочи, че лично поема случая по изваждането на кораба. Свързал се е със свой личен познат, холандец, и ще ангажира най-добрата фирма в света, която се занимава със спасяване на кораби, да се заеме със случая и да направи план за действие.
Министърът посочи, че ще „провери кой не си е свършил работата и кой е спал“ и ще бъде безкомпромисен, но пак подчерта, че назад във времето работата не е свършена.
Предстои корабът да бъде укрепен с котви по 4 тона, за да не бъде разбит в скалите, защото се очакват вълни по 2 метра.