Руската държавна агенция се позовава на интервю за ТАСС на Димитър Иванов – български учен и издател, експерт по въпросите на националната сигурност и лидерство, който прогнозира изборните резултати и обяснява, че победата на „Продължаваме промяната“ ще бъде свързана с влиянието на външен фактор – политически натиск и помощ от ЕС и САЩ
В резултат на предсрочните парламентарни избори в България на 14 ноември, седем политически партии получиха шанс да управляват страната, но за това трябва да се споразумеят за широка коалиция и да одобрят ново правителство на страната, пише в анализ за България ТАСС.
Неочакван победител стана новата политическа партия „Продължаваме промяната“, създадена от бившите министри на икономиката и финансите от служебното правителство – Кирил Петков и Асен Василев. Според експерти, то е получило гласове не само от протестните партии – победителят в изборите през юли „Има такъв народ“, „Демократична България“, гражданската платформа „Изправи се БГ! Ние идваме!“ (които не можаха да влязат в новия парламент) – но и от българските социалисти.
Съпредседателите на новата Кирил Петков и Асен Василев веднага обявиха основната задача на „Продължаваме промяната“ – създаването на голяма парламентарна коалиция и съставянето на ново правителство в страната. В същото време те декларираха готовност за сътрудничество с всички сили – с изключение на управляващата от 2009 г. партия „Граждани за европейско развитие на България“ (ГЕРБ) и Движението за права и свободи (ДПС).
„България ще се управлява от коалиция и ще тръгне по нов път. Заедно ще успеем да развием потенциала на страната. Българските избиратели си свършиха работата, а сега ние трябва да свършим нашата“, казаха Петков и Василев. Очаква се именно Кирил Петков да бъде предложен за министър-председател на България.
Външен фактор
Неочакваният успех на „Продължаваме промяната“ обаче беше прогнозирано в интервю за ТАСС от Димитър Иванов – български учен и издател, експерт по въпросите на националната сигурност и лидерство. Той обясни, че победата на тази политическа сила ще бъде свързана с влиянието на външен фактор – политически натиск и помощ от ЕС и САЩ.
„Имаше съгласувани действия, свързани с възникването на ново политическо обединение – каза професорът. – Реализиран беше определен сценарий за тяхното напредване, което в момента е добре, защото в противен случай щеше да има много по-голям хаос.“ Отделните партии са в безсмислено противоречие помежду си, а егоизмът на политическите лидери е на високо ниво, което пречи на съставянето на правителство“, обясни експертът.
Иванов припомни, че победителите в изборите този път почти на всяка цена ще трябва да съставят правителство – предсрочни избори се провеждат за трети път, което се свързва с минали неуспехи при опити за прокарване на кабинета през парламента. „Под егидата на президента [Румен Радев на България] и с подкрепата на Вашингтон [правителството] ще бъде формиран нов политически съюз в широка коалиция с представители на други политически партии, представени в парламента“, прогнозира експертът, според когото би било добре, ако в правителството влязат експерти от опозиционни партии.
„Ако всичко се случи както предполагам, тогава интересите на българския народ временно ще съвпаднат с интересите на външните сили и страната ще излезе от политическата криза“, заключи Иванов.
Провалът на социалистите
Българската социалистическа партия (БСП) само потвърди на изборите, че е в дълбока криза: получи по-малко гласове от ДПС, като по този начин се превърна в едва четвърта сила.
Според експерта „БСП трябва да определи своята идеология, за какво и в чия полза да работи“:
„Първо БСП трябва да реши своята идеология, в името на какво и в чия полза да работи. Кого представлява – социалисти, социално слаби, бедни, работещи и други подобни, или богати предприемачи и бизнесмени“, смята Димитър Иванов. „БСП трябва да определи и своята политика, да определи своите приоритети и да очертае стратегия за работата си с коалиционните партньори. Все още БСП живее с голямо мнение за себе си.“
Експертът отбеляза още, че социалистите трябва да решат въпроса с лидера на партията. „Проблемът не е, че председателят на партията Корнелия Нинова е слаб лидер, проблемът е, че сега няма по-добър лидер в партията, а липсата на вътрешна конкуренция дърпа партията към политическото дъно, обясни Димитър Иванов. „БСП винаги е била управлявана от колективния ум, но сега позволи на един човек да управлява и точно това показва слабостта й през последните години. Партията трябва да се върне към колективното ръководство.“
Първи оставки
Още в понеделник редица политици обявиха оставките си след изборите. Първи това направи шефът на предизборния щаб на БСП Кристиан Вигенин. „Резултатите от изборите са ясни, дори и да не са окончателни. Не сме изпълнили поставените задачи“, обясни той на страницата си във Фейсбук.
Оставка подаде и Христо Иванов, лидер на партия „Да, България“ и съпредседател на коалиция „Демократична България“. „Изпълнителният комитет „Да, България“ призна нашите изборни резултати за изключително слаби в сравнение с предишните. Трябва да носим отговорност за това. Аз реших да се оттегля от поста лидер на партията, а моите колеги – от постовете на членове на изпълнителния комитет”, каза политикът във видеообръщение. В същото време, според Христо Иванов, преминалите в парламента представители на „Демократична България“ ще подкрепят инициативите на движение „Продължаваме промяната“, а самият той ще продължи да бъде председател до избора на нов лидер.
Лидерът на ВМРО, бивш вицепремиер и министър на отбраната Красимир Каракачанов и Изпълнителният комитет на организацията също обявиха оставката си. Тази политическа сила получи по-малко от 1% от гласовете.
Предварителни резултати
ТАСС представя резултатите от ЦИК при обработени 75,69% от протоколите, като уточнява, че официалните резултати от гласуването ще бъдат обявени в четвъртък.
BIG5