Филип Попов, БСП: По време на преговорите говорим за правосъдие и политики, не за власт и постове

0
405
Успяхме да се обединим около темата, че търсим справедливост в системата на съдебната власт, подчерта социалистът

 

Върху какво се осланят преговорите между „Продължаваме промяната“, „Демократична България“, „Има такъв народ“ и „БСП за България“, посветени на сектор „Правосъдие“?

„В самите преговори поздравих екипите, които са от всички парламентарно представени партии. За това, че говорим за правосъдие, а не за власт. Когато говорим за правосъдие хората разбират справедливост, те очакват от държавата справедливост. Успяхме да се обединим около темата, че търсим справедливост в системата на съдебната власт, а в центъра ѝ да бъдат поставени законите, интересите на хората и на стопанските субекти“, заяви Филип Попов от БСП в студиото на „Денят ON AIR“.

По отношение на закриването на Специализирания съд и прокуратурата не се изисква промяна в Конституцията, изтъкна социалистът.

„Предложихме няколко неща, защото всяка система трябва да се реформира. Започнахме от законодателството на Народното събрание. Качеството на законодателството е изключително важно“, уточни Попов.
Той коментира и предложението на БСП относно главния прокурор.

„Това, което предложихме, е реформа не по отношение на личността, а по отношение на фигурата. Предложихме две неща – промяна в чл. 139 от Закона за съдебната власт, защото той разширява компетенциите на главния прокурор извън определените от Конституцията. На второ място – възможност за обжалване на откази за образуване на досъдебни производства, когато са по сигнали за главния прокурор“, подчерта Попов.

Winbet – победата е емоция! (18+)

Събеседникът каза, че от БСП са предложили още Министерството на правосъдието да има централна роля, съвместно с Народното събрание, по отношение на реформите в сектор „Правосъдие“.

„Във връзка с Висшия съдебен съвет също имаше много предложение – да няма пленум на ВСС, да има пленум на съдиите, на прокурорите. Всички тези неща обаче, изискват конституционно мнозинство“, заяви социалистът пред Bulgaria ON AIR.

Той информира, че е имало и предложения за намаляване на мандата на главния прокурор.

„Правосъдната ни система да престане да бъде приходна агенция. Тази 4% такса на практика спира достъпа до правосъдие на много български граждани“, подчерта Попов.

Имена на министри не са спрягани, единствено политики и приоритети в различните области са били обсъждани, уточни социалистът.

„Нямаме никакви претенции към министерство. Не сме водили подобни преговори“, завърши той.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here