Към този момент все още нищо няма да затваряме, увери премиерът
Здравните власти представят новия Национален оперативен план за справяне с COVID-19. Очаква се да стане ясно дали ще се налагат по-строги мерки за ограничаване на заразата и какви ще бъдат те.
Министър-председателят Кирил Петков откри събитието в Министерския съвет чрез видеоконферентна връзка. На пресконференцията присъстват министрите на здравеопазването и на образованието проф. Асена Сербезова и акад. Николай Денков.
„Към този момент все още нищо няма да затваряме. Но страната ни е на прага на новата COVID вълна и затова решихме да представим плана още днес“, каза в началото на пресконференцията министър-председателят.
Той обясни, че според новия план България е условно разделена на 6 клъсера от области, в които ситуацията с коронавируса ще се следи поотделно. Ако се налага, допълнителни мерки ще бъдат въвеждани там, където се налага. Според премиера това ще гарантира, че бизнесът, както и родителите, например, ще могат да планират времето си за поне няколко дни напред.
Премиерът Кирил Петков представи 10 мерки, свързани с подкрепа на бизнеса и гражданите. Те са част от Националния оперативен план за справяне с COVID-19.
Мерките са „60 на 40”, Проект „Патронажна грижа+”, Проект „Запази ме”, Оперативна програма за храни или основно материално подпомагане, Фонд на фондовете Програма „Възстановяване”, през ББР програма „Възстановяване”, през ББР програма „Подкрепа на туризма”, 9% ДДС за фирмите в туризма и ресторантьорския бизнес, допълнителни насърчителни схеми в сферата на туризма.
Петков обяви и нова, десета мярка. „Тя се отнася само за напълно затворени микро- и малки предприятия. В нея ще ма 20 процента безвъзмездна помощ от средните нетни приходи от 2021 г. в размер до 100 000 лв. „Ако вашият бизнес е затворен зарази етап 4, държавата ще ви подпомогне за затворените дни”, обясни той, цитиран от NOVA.
Какви ще бъдат мерките за учениците в петата вълна на COVID-19
„Ние имаме ежедневен диалог с МЗ, с координацията на премиера. Нов подход – приоритетизираме образователната система, спрямо другите системи, защото отчитаме вече тежки изменения в качеството на образованието. Изостри се противопоставянето между родителите по отношение на това дали децата да учат онлайн или не. Вторият проблем е загубата на мотивация у част от учениците да се върнат обратно присъствено в клас“. Това обяви министърът на образованието акад. Денков.
Локални мерките за дистанция, маски, дезинфекция не се променят. Променят се обаче критериите, с които ще се оценява риска в областите – дали има риск от претоварване на болниците. Засега остава свободният избор на родителите как да учат децата им.
При 50% заети интензивни легла – 1 етап – засилва се контролът за мерките. Ще продължат заниманията по интереси, без да се смесват паралелки. Спират се екскурзиите, посещенията на музеи и зелени училища. Състезания и олимпиади – присъствени с дистанция, зелен сертификат или тестване.
При 60% заети интензивни легла – 2 етап – спират се заниманията по интереси, с изключение на занималните.
При 70% заети интензивни легла– 3 етап – 1-ви до 4-ти клас остават присъствено, а от 5-ти до 12-и клас – режим на ротация в периоди от по 1 седмица.
При 80% и повече заети интензивни легла – децата от 5 до 12 клас преминават в онлайн форма на обучение, а за тези от 1-ви до 4-ти клас ще се решава според конкретната ситуация – ако заболеваемостта е висока или ако не са налични достатъчно легла за интензивни грижи на деца – учениците в начален етап на образование (до 4-ти клас) също ще учат онлайн.
Целият план – ТУК