Петър Витанов : На конгреса БСП трябва да започне разговора за бъдещето си и какви мерки ще предприеме, за да се върне начело на политическия живот

0
292

 

Петър Витанов, ръководител на делегацията на БСП в Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП и член на Националния съвет на партията, в интервю за обзора на деня на Радио „Фокус” „Това е България”

Водещ: В редиците на БСП тече трескава подготовка за 50-я партиен конгрес, който ще се състои на 22 януари в София, тоест, след ден. Зала 1 на НДК ще се събере 961 делегати на най-висшия партиен форум на левицата. Интересът към събитието е огромен. Очакват се над 300 гости от страната и чужбина и няколко десетки акредитирани журналисти. Любопитно би било в навечерието на форума да научим към какво призовава преди конгреса своите съпартийци ръководителят на групата на евродепутатите от БСП в Европейския парламент. Наш гост тази вечер е именно той, Петър Витанов – ръководител на делегацията на БСП в Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в Европарламента и член на Националния съвет на партията. Какви са очакванията ви за този форум? Какво смятате, че форумът ще успее да осъществи и какво не?

Петър Витанов: Като ме питате какви са очакванията се сещам за бившия руски премиер Черномирдин, който казваше: „Искахме най-доброто, а стана както винаги“. Ще ви кажа какво искам, но не мога да призовавам, тъй като съм просто един от 960-те делегати, просто ще ви кажа това, което аз мисля и това, което считам, че трябва да се случи. Вижте, ние сме в безпрецедентна криза, БСП. Криза, изцяло обективизирана от резултата на последните парламентарни избори. Получихме 10%, 4-та политическа сила. Да, във властта сме, но ако целта е да сме във властта, можем още по-надолу да паднем, тъй като „Демократична България“ с 5% подкрепа също имат вицепремиер и там 3-4 министри. Така че в много тежка криза сме. Тази криза трябва да бъде преодоляна. А началото на нейното преодоляване може да започне с конгреса. И моето очакване е за стартиране на разговора за бъдещето на БСП и по какъв начин, какви мерки да бъдат предприети, че БСП да се върне начело на българския политически живот – това е – как да възстанови влиянието си, как да възстанови общественото доверие, което загуби. И аз имам своите отговори.

Водещ: Преди да ни кажете отговорите си бих ви попитала защо въпросите, които поставяте, не се обсъждат преди конгреса? Поправете ме, ако греша, но при предишни такива форуми винаги е имало дискусия между социалистите за отговорите. Такава няма. Поне ние не чуваме, може би е много скрита, тази дискусия.

Петър Витанов: Може би пандемичната обстановка пречи за воденето за нормален политически живот от една страна, и тук имам предвид свикване на Национален съвет – малко по-тесният форум на партията, но пък от друга страна виждаме, че тя не пречи за провеждането на конгреса. На мен ми се иска да има повече диалог. Защото в крайна сметка от 2 месеца, след края на парламентарните избори сме имали възможност да дискутираме резултатите само веднъж. Анализите, според мен, отдавна са направени и трябва да бъдат посочени конкретните мерки. Защо, аз не знам. Аз винаги съм призовавал за повече диалог, за повече възможности за обсъждане. Трябва да възстановим нормалната комуникация в партията, въпреки че сме в пандемична обстановка, за да продължим да си говорим от условна партийна организация до конгреса, защото само заедно можем да дадем решенията на тези въпроси.

Водещ: Г-н Витанов, има интернет. Вие бихме могли да дискутирате и там. Но любопитното е, че и там няма.

Петър Витанов: Е, не, не, не. Всеки използва социалните платформи като възможност за комуникация, включително и по такива теми. Самият аз имах вчера, и ония ден, и последните дни по-интензивна комуникация, но не спирам да разисквам партийните въпроси.

Водещ: Вие имате лична страница и лично водене на темите по нея, но не се вижда централна дискусия.

Петър Витанов: Е, това е притеснително. И затова се надявам този въпрос да бъде решен или поне началото и на този проблем да бъде започнато да се решава. Защо? Няма как да имаме някакво развитие без да възстановим диалога. Няма как. Но тези въпроси не би трябвало да ги адресирате към мен. Аз винаги, включително и с подписка съм призовавал за свикване, за присъствено свикване на органите на БСП, за да може този въпрос да не се решава веднъж генерално за 2 часа на конгрес при 10 хиляди болни на ден и стремеж това да стане в най-кратък порядък, за да могат хората да се приберат по родните места и евентуално да не се заразят. Това трябваше да стане много по-рано. Но в крайна сметка хубаво е, че ще имаме някаква възможност да поставим въпроса извън социалните мрежи. Защото съгласете се, да, „Инстаграм“, „Фейсбук“, „Туитър“ и не знам какви още платформи дават една възможност за комуникация, обаче не могат да изземат функциите на диалога ни, диалог между хората, които членуват – бесепарите, но и с привържениците на партията. Така че надявам се това да е началото на диалога и началото на промененото БСП. Променено в идеен характер, в програмен, и в кадрови, разбира се.

Водещ: Зададохте въпроси, какъв е вашият отговор на тях?

Петър Витанов: Според мен, първо, въпросът е много комплексен какво трябва да се случи. Първо, според мен, и нека да не звучи абстрактно, ние трябва да се върнем към абсолютно прогресивните леви идеи и ценности, да върнем диалога там, да го отместим от Истанбулска конвенция и джендърство и да го вкараме в неравенството, в стремежа за равенство между половете ако щете, в стремеж да се противодейства на насилието, в битката, истинската при разпределение на богатството. А бе, как дявол да го вземе, в България никой не го интересува, че има най-голямата разлика между 20-те процента най-бедни и 20-те процента най-богати?! Такава разлика има в Бурунди, в ЧАД, и в Камерун, но в нито една друга европейска държава. Ние трябва да говорим за равенството, за преразпределение на благата, за данъчното преразпределяне, за прогресивното облагане на физическите лица, но и не само, и за Корпоративния данък трябва да говорим. Няма толкова дясна политика дори и в Америка, в ултралибералната Америка, където и бедният, и богатият биват облагани по един и същи начин, където корпорацията, която прави милиарди, и чекрачията – едноличен търговец, биват облагани по един и същи начин, с една и съща ставка. Това са въпросите, които трябва да започнем не само да задаваме, но и да даваме решенията им. И тогава, когато се върнем там, където наистина са големите, основните въпроси, включително свързани с екологията – извинявайте, тече огромна зелена трансформация в цяла Европа – ами кой ще я плати тази трансформация, пак ли бедните, пак ли дребният търговец или работникът? Докато ние не говорим по тези за мен фундаментални въпроси за лявото, няма как да вървим напред, включително и разбира се, и кадровият въпрос. Всички тези нови идеи или може би забравени стари, или може би такива, които трябва да се върнат на масата, ами те трябва да бъдат артикулирани, включително и от нови хора. Защото идейното обновление е едно, но трябва все пак да има и свеж импулс в партията, енергия, хъс, ентусиазъм. А това може да дойде и с нови хора. Разбира се, без остракизъм, без изчегъртване, без изключване, всички заедно – така си представям аз бъдещето на моята партия.

Водещ: Нали разбирате, че зад тези смислени идеи, обаче, се крие една централна, за която се пропуска да се говори, а тя е: ще запази ли г-жа Нинова позицията на лидер, и съответно с нея и целият й екип? Тоест, какви нови хора вие чакате в тази ситуация?

Петър Витанов: Не, не. Вижте, конгресът не може да даде отговор на този въпрос. Конгресът само е едно от двете събития, които са важни в съботния ден. Защото ние не трябва да забравяме и другото, и то има връзка с конгреса, а това е встъпването в длъжност на президента за втория мандат, който всъщност като един ляв човек доказа, че може да събере доверието, може да генерира доверие и подкрепа от много хора и извън БСП, но и в БСП, включително с неговото преизбиране гледам, че се хвалиха колеги, които не участваха чак толкова активно по време на кампанията. Но това е само едно доказателство, че лявото в България не е на изчезване. И това е връзката. Сега за БСП и за Корнелия Нинова – конгресът не може да реши този въпрос лидерски, но конгресът може да даде началото на неговото решаване. Когато се пристъпи към откриване на процедура за нов лидер, защото това е намерението, поне е заложено в дневния ред на конгреса, когато се стартира тази процедура, и тогава хората ще могат да започнат истинска борба с идеи, с програми да спечелят доверието на социалистите. Кои казвате млади хора – ами има достатъчно хора, достатъчно млади, и не само млади, защото тук не може панацеята да бъде възрастта. Но има достатъчно мислещи хора, част, от които са в периферията, част от които са огорчени и извън политическия живот, но част, от които са си в структурите, работят активно – те имат място.

Водещ: Запознах се с декларацията, документът, който са приели на форума си в Плевен младите социалисти, от Младежкото обединение в БСП, и трябва да ви призная, той е доста интересен текст, но той не намери място на сайта на БСП. За него партийният орган отдели няколко изречения, а телевизията на БСП изобщо подмина царствено. Това са младите хора, това би трябвало да е бъдещето на БСП – поне така се заявява от различни видни функционери на левицата. Защо не искат да ги чуват?

Петър Витанов: Не знам, дали правите внушение, че се заглушава гласът на младите.

Водещ: Не, не правя никакво внушение, питам. Питам, защо не се обръща внимание на позиция на младите хора, която е честна при това, тя не е котерийна, не е конюнктурна. Но тя е критична.

Петър Витанов: Абсолютно съгласен съм…

Водещ: И поне като мнение тя не трябва ли да бъде чута?

Петър Витанов: Знаете ли, аз бях на този форум и си мисля, че там имаше представители на ръководството. Те имаха шанса да поискат доверие на всички онези млади хора, които бяха там, и които застанаха зад декларацията. Те бяха петимни да чуят това нещо – какво ще се случи на конгреса, какво ще се промени, така че партията да тръгне нагоре. Всички ние виждаме, те изразиха своите опасения, че ако продължава тази низходяща тенденция, на следващите избори резултатът може да бъде още по-лош. От страна на представителите на ръководство чухме: „Продължаваме така“, и че промяната може да настъпи с леки изменения в устава, и че вината за този резултат е на тези, които говорят срещу ръководството. Аз не го разбирам. Аз разбирам диалогът и демократичността в една партия като възможност всеки да казва мнението си, различно. И да, не ми е приятно тогава, когато се обижда партията, включително и от другари. Но когато нямаме форуми, на които можем да говорим, можем да проведем този открит разговор, много често единственият начин да стигнеш дори до ръководство е чрез медиите. Защо обаче позицията не е намерила място в изданията, аз не мога да ви кажа. Всеки може да направи своя извод.

Водещ: Няма я и на официалния сайт на БСП, което за мен беше странно.

Петър Витанов: Всеки може да направи изводите си. Само че за мен е много важно, знаете ли, какво си мислех тук напоследък – спомням си, че всички политически лидери на опозиционни партии критикуваха авторитарния стил на управление на Борисов, спомням си го. И какво се оказва веднъж – всички тези опозиционни партии загубиха тези избори тежко, включително и „Демократична България“, там ДСБ, „Да, България“. Всички лидери си подават оставките и всички обаче се кандидатират отново и май са единствените кандидати. Не искам това нещо да се случи с БСП, искам тази демократичност, с която винаги се е характеризирала БСП, да продължи.

Водещ: Смятате ли, че в събота на Конгреса партията ще излезе с нови идеи и импулс за обединяване, за единство? Хайде, може би не да се обедини, но поне да има импулс към това. Смятате ли, че ще го постигнат?

Петър Витанов: Ако партията не се обедини, ако ние не се обединим около нови идеи, ако не се обединим около хора, ако не се обединим около програми, партията няма бъдеще. Ние трябва да направим така, че да сложим край на тия разделителни линии и да може да започнем да работим, за да вървим напред. Вижте, имаме генерален проблем. Трябва да намерим хора, които могат да обединяват. Не може само да се делим, да се изключваме и да не търпим чуждо мнение. Не може, не бива, не трябва. Дали очаквам – честно да ви кажа, очаквам да има начало на някакъв диалог, начало на процедура по избор, която би могла в крайна сметка да доведе ако щете до актуализиране, до адаптиране на тия идеи, до превъплъщаването им в реалност. Вижте, няма как да се примиря – и говоря с болка. Няма как да се примиря нашата партия, партията на родителите на моите родители да бъде четвърта политическа сила. Няма как. Или да бъде в ролята на „златен пръст“. Така че мисля, че всички, на които ни е болно за партията, трябва да намерим начина, да намерим пресечната точка и да се оттласнем от дъното, на което се намираме.

Водещ: Казвате, че ви е болно, че вашата партия и вашият лидер са „златен пръст“ едва ли не в коалицията. Как оценявате управлението на България? Един месец се натрупа, могат да се дадат някакви оценки.

Петър Витанов: Твърде ми е рано да правя оценки. Истината е, че имаше ужасяващо тежко наследство, което между другото беше потвърдено и от НСИ. За 10 години – 800 000 души напуснали или намалели като население в страната, по-голям удар за едно управление няма. След това наследство какво идва – имаме ужасяваща здравна криза, финансова, икономическа, енергийна, за енергоносителите. Огромни предизвикателства, пред които правителството трябва да се справя. Сега няма какво да крия – неопитност има от страна на партията мандатоносител. Тази неопитност води и до може би недотам прагматични решения в началото, води и до загуба на доверие. Но се надявам това да бъде преодоляно, включително и с хората на БСП в изпълнителната власт. Защото трябва да е ясно едно: ако това правителство се торпилира, се връщаме към предходното управление на ГЕРБ, а отново препращам към резултата на Националния статистически институт. Така че очаквам разум, прагматизъм и честно казано, малко по-бързо влизане в реалните проблеми, по-малко пиар, защото сякаш има случаи, в които пиарът е повече от реалната дейност.

Водещ: Може би сте чули, може би не, но вървят приказки за нова партия на президента Радев с лице Атанас Пеканов – бившия служебен министър, служебен вицепремиер в двете правителства на държавния глава.

Петър Витанов: Не съм чул, но за мен отслабването на БСП като цяло ще доведе до създаване на естествени подобни процеси. Те няма нужда дори да бъдат генно и инженерно моделирани, те ще се създадат по естествен път, защото ако БСП има обществено доверие от 5%, то няма как да запушва всеки опит за създаване на нещо друго ново ляво. А честно казано, аз… казвам ви, връзката ми с БСП е такава, че ми се иска БСП да е изразител на всички ония леви разбирания, ценности, идеи, около които могат да се обединят левите хора в България. Радев го направи веднъж, направи го и повторно. Мисля, че и БСП може да го направи. Така че аз няма как да гледам с безразличие към подобни процеси. Моето желание обаче е БСП да бъде оная партия, която да обедини всички лявомислещи хора, защото на последните избори очевидно не се случи.

Водещ: Защото, г-н Витанов, ако тя не го направи, ще послужи за донор, както стана донор за „Продължаваме промяната“, така ще бъде донор за следващата партия, чието име засега поне се сочи като „Ново начало“. Може да бъде каквото е останало от нея и за трети проект. Мисля, че за вас, социалистите, това е голяма трагедия. Не злорадствам, не търся жълтата хроника в случая.

Петър Витанов: Нито е черна, нито е жълта. Това е естествено стечение на обстоятелствата. Ако БСП не съумее да възстанови доверието на левите хора, това е естественият ход на нещата. Но аз съм сигурен, че БСП има достатъчно здрави сили, достатъчно воля, достатъчно хъс, достатъчно ентусиазъм тези идеи, за които ви говоря, да бъдат реализирани, да бъдат наложени и да бъдат оня генератор, който може да възстанови доверието. Има и – убеден съм, хора и от моето поколение, и по-млади, и по-възрастни, които имат готовност да работят за обединението на БСП. Така че БСП да не е просто донор, а да е изразител на лявото.

Водещ: Вие – допускам, че ще вземете думата на Конгреса – какви предложения ще отправите?

Петър Витанов: Честно да ви кажа, заявките за думата се дават в деня на самия Конгрес. Не зная, наистина не знам каква ще бъде пандемичната обстановка, колко души ще присъстват и какво ще бъде желанието, включително на ръководството, да имаме открит дебат. Аз ще кажа всичките неща, които казах и на вас – ще предложа реализиране наистина на леви политики и тяхното артикулиране и връщане към онова прогресивно ляво разбиране, което е било притегателна сила за всички ония уязвими групи, за всичките работещи. Вижте, няма как да шикалкавим кого представляваме, трябва да бъде ясно едно – БСП представлява хората на наемния труд, БСП представлява онеправданите, уязвимите групи, възрастните хора. Така че според мен натам трябва да бъдат насочени абсолютно всички призиви, не толкова към ръководството, колкото към тези хора. Тези хора трябва да знаят, че в лицето на БСП имат изразител на техните идеи и защитник на техните идеи. Сигурен, че бъдещето принадлежи на БСП. Вижте, 130 години не могат да бъдат зачертани с лека ръка веднъж. И знаете ли, когато БСП е в толкова тежко положение, дори хора, които са политически опоненти, си дават сметка, че БСП е оная държавноотговорна партия, която не позволи на оня дивашки капитализъм да се разгърне в цялата си мощ, особено 90-те години. Че все пак благодарение на БСП бяха запазени някакви социални устои и темели. И че без силна лява партия едно общество няма как да живее в солидарност и в разбирателство, защото без силна лява партия бедните стават по-бедни, а богатите –все по-богати.

Водещ: Кои са неотложните леви политики, които трябва час по-скоро да влязат в действие и трябва вашата партия да ги наложи на правителството, чийто коалиционен партньор е?

Петър Витанов: На първо време, ресорите, с които БСП е пряко и непосредствено ангажирана – социалната политика. Нож с две остриета, между другото, защото всяка една социална политика се прави с пари. Тези пари идват от Министерство на финансите, т.е. не е отговорността по социалния въпрос само в БСП. Но там са най-неотложните въпроси в момента, защото имаме свръхинфлация, имаме голяма инфлация – декември месец 8%. Имаме обезценяване, имаме намаляване на покупателната способност, имаме риск от нова бедност. Затова най-неотложните въпроси са социалните въпроси, как да направим така, че да няма хора, които живеят под прага на бедност, как да направим така, че хората да имат достойни доходи, как да направим така, че да имаме социална държава, в която уязвимите групи могат да се уповават на държавата. Социалният въпрос е изключително важен в България, защото е неглижиран. Така че това е на първо време. Разбира се, икономиката, защото няма как да имаме решаване на социалния въпрос, без да имаме конкурентоспособна икономика. И тук, честно да ви кажа, аз малко се дразня, когато се говори само за бизнес. Да се помогне на бизнеса, да подпомогнем бизнеса – да, ОК, да подпомогнем. Но тук не става въпрос да се подпомогне само бизнесът, трябва да бъдат подпомогнати и хората и онези малки ако щете производители или стопански субекти от един, от двама или от трима души, които едва свързват двата края. На тях също трябва да им се помогне. Проблемът с енергоносителите е огромен. Трябва да се намери решение на скъпите енергоносители. Трябва, между другото, да се компенсират и хората, и тези, които са например над 20 000 домакинства газифицирани – трябва да бъде намерен начин да бъдат компенсирани. Трябва да бъде намерен начин да бъдат компенсирани и стопанските субекти.

Водещ: Г-н Витанов, по данни на синдикатите само за миналата година, и то преди началото на развихрилите се тези мощни кризи, 900 000 българи са загубили покупателната си способност. 900 000 българи.

Петър Витанов: Вие знаете ли, че /…/

Водещ: Това е 1/6, 1/7 България.

Петър Витанов: В България се роди понятието „работещи бедни“.

Водещ: То се роди отдавна, то не е ново.

Петър Витанов: То се роди отдавна, но проблемът е, че през последните години от 9% стана на 11%. Сега, при новата статистика вероятно ще е над 15%. И това е голямата трагедия. И между другото, тук като евродепутати ние се опитваме на европейско ниво да решим въпроса с минималната работна заплата. Не като номинал, а като степен на адекватност, така че тя да отговаря на определени критерии и стандарти, под които не може един човек да живее достойно. Така че дали… не бих го нарекъл по административен път, но трябва да има и общоевропейски решения за това. А увеличението на доходите е крайно наложително. Не може България, която години наред се славеше като страна с евтина работна ръка, вече отдавна не е, конкурентното предимство на България не е евтината работна ръка. Тук трябва да се развият производства с висока добавена стойност, за да може да има ръст на българската икономика, за да може да има ръст в доходите.

Водещ: Аз много ви благодаря за времето, което ни отделихте. Желая ви успешна, спорна работа в събота на Конгреса и разчитам, че това, което изговорихте сега в този разговор, ще стигне и до повечето ваши съпартийци, до повечето ваши другари, за да имате база за разговор в събота, а да не утрепете ценното време, както много често се случва на такива форуми, в незначителни приказки.

Петър Витанов: Благодаря ви много за пожеланията. Никога диалогът със съмишленици не е загуба на време.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here