Цацаров за оставката си: Безкрайните упражнения с моето име ми дойдоха в повече

0
316

 

Парламентарната антикорупционна комисия изслушва председателя на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество Сотир Цацаров

„Безкрайните упражнения с моето име и безкрайните упражнения с това кой е виновен за всички неуспехи и неудачи в тази държава просто ми дойдоха малко в повече. Всеки човек има достойнство, аз лично смятам, че степента на моето достойнство е дотам да приема, че не мога да бъда обвиняван за всичко, което някой не е направил. Не съм със съзнанието, че съм безгрешен и че съм направил всичко, което е било в рамките на моите служебни задължения, вклчително и като главен прокурор – бивш, но и като председател на тази комисия“.

Това заяви пред парламентарната антикорупционна комисия председателят на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество Сотир Цацаров. Той бе поканен да отговаря на депутатски въпроси, ще бъде обсъдена и ефективността на КПКОНПИ. Според предварително оповестения дневен ред поводът не е подадената от него оставка, но неминуемо стана дума за нея.

На 13 януари Цацаров обяви, че подава оставка, но ще поиска да бъде освободен от 1 март, когато трябва да внесе годишния отчет на Антикорупционната комисия. Ден по-късно Цацаров остана без допуск до класифицирана информация, след като той му беше отнет от ДАНС.

„В продължение на няколко месеца се изляха какви ли не тиради, които бяха свързани с отговорността на 2, 3, 4 имена в тази държава за всички неудачи, които са се случили. Достатъчно ми беше да чуя, че аз и още един колега сме виновни за какво ли не. Че сме виновни за това, че България има три мониторингови механизма, че сме виновни за Шенген,“ обясни той.

Цацаров уточни, че говори конкретно за съпредседателя на ДБ Христо Иванов, от когото са дошли обвиненията. „Човек, от когото пред министър-председателя Бойко Борисов, аз не съм чул нито една друга реплика, освен репликите „Да, господин премиер“ и „Разбира се, господин премиер“.

В началото на заседанието Цацаров разясни как се образуват производствата за конфликт на интереси и за незаконно придобито имущество.

Производствата за конфликт на интереси се образуват по сигнал. Той може да бъде на всяко физическо лице, стига то да съществува. Законът забранява да се работи по анонимни сигнали. Така е и при останалите производства – за сигнал се приема и всяка медийна публикация, която съдържа конкретен сигнал.

80% от сигналите са за конфликт на интереси в общинските съвети, каза още Цацаров.

Когато не се подаде декларация за имущество или тя се подава със закъснение, тогава се образува и производство за отнемане на незаконно придобито имущество.

Стана ясно, че от 2013 година са образувани 843 проверки. 11 са декларациите, в която има установени разминавания. 5876 са обаче образуваните проверки, според Цацаров. Според него има неточност в данните. Комисията не може да образува проверка, ако не е сезирана от прокуратурата, обясни Цацаров по повод опитите за внушения, че комисията не е била активна и попита: „Вие правите ли разлика между проверка и искова молба“.

„Когато подадох оставка, казах, че ще обявя мотивите, когато има готовност да бъда изслушан. Три основни групи мотиви са – безкрайните упражнения с моето име и неудачите в държавата ми дойдоха в повече, въпрос е и на достойнство. Какви ли не тиради се изляха за няколко имена в държавата. Достатъчно бе, да чуя името на Христо Иванов, който ме обвини за всички неудачи. Червените линии на Иванов се оказаха оставката ми и на Иван Гешев, не енергетиката и галопиращите цени“, коментира Цацаров.

Народен представител Мирчев ме обвини и за неудачите в енергетиката. Това ми дойде в повече. С оставката си премахвам пречката да покажат, че могат това, което твърдят, каза Цацаров по повод претенциите на ДБ. Не съм се вкопчил в стола на председател на КПКОНПИ.

Няма професия председател на КПКОНПИ, както няма и професия главен прокурор. Работил съм 20 години като съдия, нормално е да се върна в съдебната система.

В личен и професионален план искам по-нормален живот, каза Цацаров.

Подадената от мен отставка е повод да ми отнемат достъпа до класифицирана информация, а не обратно, както се твърди. 15 дни, преди да обявя оставката си, уведомих за намерението си лидерите на водещи парламентарни сили, от коалицията. 10 дни преди оставката уведомих и президента, не защото съм негово назначение, а от уважение. От агенти на ДАНС след това с мен бе проведена беседа. Дойдоха двама агенти. Уведомиха ме, че беседата е във връзка с отнемане на допуска. Въпросите бяха единствено по ЦУМ-гейт. Информация не е изтичала отникъде. По същата причина през лятото на миналата година е давал обяснения. Така се стигна до 14 януари сутринта, когато допускът ми бе отнет със заповед на зам.-председател на ДАНС със знанието на министър-председателя. Въобще не било случайност, че от пресцентъра на премиера услужливо била подадена информация за оставката, а в 12 часа самият премиер обявил отнемането на допуска. Въпрос е защо не по законовите процедури тази информация е стигнала до премиера.

Цацаров обяви, че ще обжалва отнемането на допуска за класифицираната информация, въпреки че с връщането му в поркуратурата тези допуски му се възстановяват.

Имам предположение, че сигналът е подаден от определен човек и това е министърът на вътрешните работи Бойко Рашков. Ще му се извиня, ако не съм прав, но иначе ще се видим в съда, каза Цацаров в отговор на Тома Биков от ГЕРБ.

За да се каже какво е променено през мандата ми, е възможно да се видят отчетите на КПКОНПИ. За да бъде накаран механичният брой служби да работят, бяха положени големи усилия, недокомплектът е бил 25 процента. Имало е и нужда от икономи, 11 териториални дирекции са били закрити. С префинена юридическа форма е имало натиск над комисията, заведени са били две дела в Люксембург, в резултат на това са били блокирани 11 първоначално, а след това на още 345 граждански дела, обясни Цацаров. Колкото и да е голяма критиката, че комисията не се справя, достатъчно е споразумението с Европейската прокуратура.

Трябва да се мисли за икономически стимули за инспекторите – юристи и икономисти, техните заплати трябва да са обвързани със сумите от отнетото имущество, каза Цацаров като препоръка за законови промени. Отнетото имущество трябвало да се предоставя на министъра на финансите и да има социална насоченост за реализирането на сумите.

Заради отнетия му допуск до класифицирана информация Цацаров не даде информация за използвани разузнавателни средства, те са пращани до прокуратурата. Това са лица, заемащи висши пулични длъжности, но и срещу други лица. СРС са използвани много внимателно и те не са много.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here