Зеленски: Позициите на преговорите вече са реалистични. Лавров: Има надежда за компромис в преговорите с Украйна

0
342
Ситуацията е епохална, върви битка за това как ще изглежда новият световен ред, заяви руският външен министър

 

Украинският президент Володимир Зеленски заяви във видео обръщение, че преговорите между Русия и Украйна продължават. Те се водят трудно, но позициите вече звучат реалистично, увери той.

Четвъртият кръг на преговорите между двете воюващи страни, който започна в понеделник и продължи във вторник, тече и в момента във видеоконферентен формат.

„Има принципни противоречия, но има и място за компромиси“, каза президентският съветник Михайло Подоляк от украинската делегация.

„Неутралният статут на Украйна се обсъжда сериозно на преговорите във връзка с исканията на Русия за гаранции за сигурност. Русия е готова да търси всякакви варианти за осигуряване на сигурност – както за своята, така и за тази на Украйна и Европа, с изключение на разширяването на НАТО“, заяви руският външен министър Сергей Лавров.

По-рано в интервю за телевизия RBC Лавров заяви, че според руската страна преговорите с Украйна не вървят добре, но има известна надежда за компромис.

„Ръководя се от оценките, дадени от нашите преговарящи. Те заявяват, че преговорите не вървят добре по очевидни причини, но въпреки това има известна надежда за постигане на компромис. Някои представители на украинската делегация, украинската страна, включително служителите от кабинета на президента Зеленски“, каза Лавров.

Руският външен министър посочи, че дневният ред на преговорите е оповестяван на няколко пъти публично от руския президент Владимир Путин в неговите разширени изказвания. „Това са въпроси, свързани със сигурността, спасяването на живота на хората в Донбас, предотвратяването на Украйна да се превърне в постоянна заплаха за сигурността на Руската федерация и предотвратяването на възраждането в Украйна на неонацистката идеология, забранена в целия свят, вкл. в цивилизована Европа“, добави той.

Лавров каза, че винаги има шансове за разрешаване на ситуацията около Украйна. Той увери, че Русия ще бъде готова за контакти с украинската страна в бъдеще, но трябва да се разбере каква ще бъде добавената стойност.

В процеса на преговорите между Руската федерация и Украйна има конкретни формулировки, които са близо до съгласуване. Лавров се надява, че деловият дух, който се проявява сред представителите на Киев, ще позволи да се постигне съгласие по темата за неутралния статут на Украйна.

Съединените щати играят решаваща роля при определянето на позицията на киевските власти. „Сега не виждаме никакъв интерес от страна на Съединените щати този конфликт да бъде уреден възможно най-скоро“, подчерта Лавров.

Според него отговорът на НАТО на призивите на Украйна е охладил страстите на Зеленски. „Спомняме си как президентът Зеленски говори за необходимостта НАТО да затвори небето, да започне да се бие за Украйна, да набере наемници и да ги изпрати на фронта. В Алианса все още има разумни хора, които охладиха този плам“, коментира Лавров отказа на НАТО и САЩ да се въведе забранена зона за полети над Украйна.

Отговаряйки на въпроса защо е необходима специална военна операция на Руската федерация в Украйна и защо не е възможно мирно да се решат въпросите в сферата на сигурността, Лавров отговори, че „Западът не иска да разреши тази ситуация в мир“.

„Тук не става дума толкова за Украйна, а за световния ред“, заяви ръководителят на дипломатическото ведомство. „Настоящата криза е съдбовен момент, епохален момент в съвременната история, защото отразява битката в най-широкия смисъл на думата. думата за това как ще изглежда световният ред.“

Министърът подчерта, че „САЩ са покорили цяла Европа“. „Съединените щати при [президента Джо] Байдън поставиха задачата да покорят Европа и постигнаха безпрекословното си придържане към американския курс,“ продължи той.

„Преди много години Западът спря да използва термина „международно право“, който се въплъщава предимно в Устава на ООН изобретява термина „световен ред, основан на правила. Тези правила са написани в тесен кръг и тези, които приемат тези правила, са насърчавани от Запада.“

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here