Киев не демонстрира сериозно отношение към намирането на взаимно приемливи решения, каза руският президент Владимир Путин в телефонен разговор с председателя на Европейския съвет Шарл Мишел.
„Владимир Путин очерта фундаменталните си оценки за текущите преговори между руски и украински представители за разработване на споразумения, като се вземат предвид добре познатите руски изисквания. В същото време беше отбелязано, че Киев не демонстрира сериозно отношение към намирането на взаимно приемливи решения “, се казва в публикацията на сайта на Кремъл.
Както се посочва в комюникето, политиците продължиха да обсъждат ситуацията около военната операция в Украйна. Бяха засегнати и хуманитарни аспекти, по-специално мерките за евакуация на цивилни.
Путин акцентира върху факта, че ръководството на ЕС в публичните си оценки „игнорира“ ракетната атака срещу жилищен район в центъра на Донецк, извършена предния ден.
Шарл Мишел от своя страна каза, че по време на разговор с Путин е призовал Русия незабавно да прекрати огъня и да изтегли войските, както и да осигури безопасни хуманитарни коридори, съобщи председателят на Европейския съвет в Туитър.
Искания и преговори
Според руския външен министър Сергей Лавров по време на преговорите Кремъл търси неутрален военен статут за Украйна. Неутралитетът трябва да бъде осигурен в контекста на демилитаризация, „прекратяване на политиката на нацификация на страната“ и гаранции за сигурност „за всички участници в процеса“. Това заяви министърът на 15 март на пресконференция след среща с иранския си колега Хосеин Амир Абдолахян.
На свой ред ръководителят на кабинета на украинския президент Михаил Подоляк каза на 13 март, че всичко, което се отнася до такива формулировки като демилитаризация, звучи нелепо. Според него на преговорите има „стандартно обсъждане на въпроси за това как Украйна ще гарантира своята сигурност, включително с въоръжените си сили, в бъдеще“.
Според Подоляк страните вече са започнали да изготвят правни споразумения. Споразумението между Русия и Украйна трябва да включва клаузи за прекратяване на военните действия, процедурата за изтегляне на руските войски от украинска територия и мирно споразумение, както и да предвижда гаранции за сигурност. Освен това Украйна очаква обезщетение от Русия за причинените щети, подчерта Подоляк. Според предварителната оценка на Киев тази сума ще възлиза на милиарди долари.
На 15 март украинският президент Владимир Зеленски призна, че е охладил по въпроса за присъединяването на страната му към НАТО. „Никога няма да молим за нещо на колене“, каза украинският лидер, подчертавайки, че алиансът се опасява от противоречия и конфронтация с Русия. В началото на март член на украинската делегация на преговорите с Русия Дейвид Арахамия също заяви, че страните от НАТО не са готови да обсъждат въпроса за членството на Украйна през следващите 5-10 години.
RTVI










