Борисов е задържан за изнудване, прекара нощта в ареста

0
385
Според адвокат Борисов най-вероятно ще бъде освободен, след като изтече 24-часовият арест

 

Бойко Борисов прекара нощта в ареста. Вчера малко преди 21.00 ч. лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, медийният му съветник Севдалина Арнаудова и ексминистърът на финансите Владислав Горанов бяха задържани. Мащабната акция на МВР бе по разследване на Европейската прокуратура.

От МВР посочиха, че „акцията е по неотложност“, което означава, че прокуратурата не е била уведомена за нея.

„Кирил Петков е разпитан в качеството си на свидетел днес. Не съм запознат с никакви материали, освен с протокола за обиска в дома и заповедта за 24-часовото му задържане. Никой друг, освен Петков, не е разпитван. Аз не разбрах в какво е обвинен Борисов. Написани са някакви общи разпоредби, според които става дума за изнудване. Не пише нито кого, нито кога, нито в какво точно се изразява изнудването“. Това заяви адвокат Менко Менков – адвокат на Борисов, след като се срещна с него в ГДНП, предава NOVA.

„Няма и не може да има повдигнато обвинение. Прокуратурата е разбрала за случващото се от медиите. Досъдебното производство е образувано при условията на неотложност. Става въпрос за проверка, образувана по сигнал на т.нар. Движение БОЕЦ“, посочи защитникът.

Сигналът е подаден на 10 декември по разпечатка от медиите. „Този сигнал беше депозиран до вътрешния министър тогава, извършена е проверка, която не е докладвана до Прокуратурата“, подчерта адвокат Менков. И допълни, че първото и единствено действие по разследването, извършено до момента, е разпит на министър-председателя Кирил Петков. „Борисов не е разпитан сега, няма как да бъде, защото няма дори разследващ полицай“, посочи адвокатът.

По думите му инспектор от „Националната полиция“ е издал заповедта за 24-часово задържане. „Можем да я обжалваме в 7-дневен срок пред Административния съд  и ще го направим“, категоричен беше Менков.

Според адвокат Людмил Рангелов Бойко Борисов най-вероятно ще бъде освободен, след като изтече 24-часовият арест. „Най-късно около 22.00 ч. трябва или да го освободят. Другият вариант е прокурор да му вземе мярка задържане под стража за 72 часа. След това Прокуратурата може да го представи пред съда за постоянна мярка задържане под стража”, обясни той в ефира на „Здравей, България“.

По думите му от информацията до момента няма хипотеза, че целта е била да бъде заобиколена българската Прокуратура. „Такова положение имаме когато са необходими незабавни действия за предотвратяване на престъпление или за събиране на доказателства. Всяка забавяне би провалило едно разследване”, поясни адвокатът.

Припомняме, че късно снощи членове и симпатизанти на ГЕРБ се събраха пред сградата на Главна дирекция „Национална полиция“, където бе отведен лидерът им след ареста в Банкя. Те скандираха лозунги срещу вътрешния министър Бойко Рашков.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here