Новоназначеният Климент Петров е длъжник към хазната с 60 хиляди лева, а новопредставената Венцислава Монева не притежавала нужното образование за поставянето и на високата административна длъжност, споделят служители на ДФЗ
След внезапното отстраняване на зам.- директори в ДФЗ, за овакантените позиции бяха предложени днес Климент Борисов Петров – зам.-директор с ресор „Програма за развитие на селските райони” и „Програма за морско дело и рибарство”, Венцислава Лилянова Монева за сектор „Селскостопански пазарни механизми“ и „Инвестиционни схеми за подпомагане“ в Държавен фонд земеделие.
Новият шеф на ДФЗ Николай Каварджиклиев, който е един от най- близките хора на Калоян Методиев, шеф на кабинета на Корнелия Нинова в Министерство на икономиката, днес тримата в тандем (Методиев, Корнелия Нинова и Каварджиклиев) кадруваха с часове, като всеки друг ден, съобщава “Четвърта власт“, позовавайки се на свои източници.

Манова към момента е главен експерт в агенция по лозята и виното, а колегата и Климент Петров е консултант във фирма „Булгап“ ООД.
„Защо обаче днес ДФЗ остана без да се назначат новите замове? Истина ли е, че Климент Петров е длъжник към хазната на РБ с 60 хиляди лева, а новопредставената Венцислава Монева не притежавала нужното образование за поставянето и на високата административна длъжност“, питат служители на ведомството и уточняват, че имената на въпросните парашутисти са лични предложения на Методиев и новият му партньор, острието Николай Каварджиклиев, изгонен от австрийския клон на „Уника“.
Новия шеф на ДФЗ освен, че не освобождава изключително компрометирани лица в поверената му институция, възстановява компрометирани кадри във ДФЗ, прави сериозни нарушения както по административната част на работата на ДФЗ. Така службата става опасна за бъдещото функциониране на земеделските плащания. Явно интересите му са от различен характер, отбелязва „Четвърта власт“.
Истина ли е, че те подават некомпетентни и компрометирани лица със задължения към държавата, чии интереси трябва да защитават и бранят? Защо се пускат слухове, че Каварджиклиев е платил известна сума за назначаването си в отбора на кадровика на Нинова – Калоян Методиев? Възможно ли е да се купуват постове и с каква цел?
Трусовете започнаха през март, когато Държавен фонд „Земеделие“ се сдоби с нов изпълнителен директор с богата в професионален план биография. Управителният съвет на Фонда избра Николай Каварджиклиев на мястото на Борис Михайлов, който пое поста при служебното правителство на Стефан Янев.

Николай Каварджиклиев е бил в Съвета на директорите на „Летище София“ ЕАД до 2009 г., заедно с бившия депутат от ДПС и зам.-министър на транспорта по време на тройната коалиция Юджел Атилла, изпълнителния директор Пламен Димитров, бившия и.д. главен секретар на транспортното министерство Румен Христов и тогавашния парламентарен секретар на ведомството Албена Лазарова, която за кратко беше и служебен зам.-министър.
До 2020 г. Каварджиклиев е членувал в управлението на мотоциклетния клуб „БМВ Олд Скул Райдърс“. През 2021 г. е заличен като член на УС на застрахователна компания „Уника Живот“ АД, бил е и член на Надзорния съвет на застрахователна компания „Уника“ АД .
Според официалната информация от пресцентъра на ДФЗ, през годините новият директор е бил на ръководни позиции в редица банки в страната, но имената им не се споменават. От съобщението не става ясно дали Каварджиклиев има експертиза в земеделието. Така палитрата на експертите в МЗ, под чиято шапка е и ДФЗ, става още по-пъстра – аграрният министър д-р Иван Иванов е историк, а заместниците му Момчил Неков, Иван Христанов и Тодор Бурджев са съответно политолог, икономист консултант и магистър по международни икономически отношения от СА „Димитър Ценов“ в Свищов.