След началото на войната опозицията се опитва да оцелее на политическото поле. За това какво се случва сред партиите и групите от парламентарното малцинство коментира РБК-Украйна.
Руската инвазия преди шест месеца напълно промени обществените симпатии и политическите позиции в Украйна. Управляващите и опозицията заявиха в началото на войната, че ще си сътрудничат в полза на страната. Но, както признават всички страни по „мирния договор“, той продължи само няколко седмици. След това интригите, споровете и пазарлъците започнаха постепенно да се връщат на украинската политическа сцена. Водещите телевизионни канали, които в предвоенния период често се превръщаха в трибуна за PR и очерняне на различни политици, всъщност загубиха този статут. Всички те сега излъчват по един „филтриран“ дневен ред. Популярните токшоута, в които опозицията и властта си разменяха упреци, напълно изчезнаха от ефира. Както и предаванията на заседанията на Радата, където извънкоалиционните депутати можеха да покажат и разкажат как работят за своите избиратели.
Основните носители на новини, като правило, станаха представители на властите и правоприлагащите органи, които говорят или за военната ситуация, или за законодателни и икономически нововъведения. Всякакви критики към управляващите, които идват предимно от социалните мрежи, вече нямат същия ефект, както в мирно време. И затова не е лесно за опозиционните партии, които бяха на челните места в рейтинговите класации още през февруари, да се вместят в сегашния дневен ред.
В електорални проучвания, публикувани през февруари, Евросолидарност на Порошенко заемаше второ място, зад „Слуга на народа“, с няколко процента разлика. Социолозите твърдят, че пропастта между тях е нараснала значително. Въпреки това, политическата сила на Порошенко остава основният политически съперник за управляващия екип. „От страна на властта виждаме цяла поредица от атаки, които трудно могат да се считат за позиция на единство. Например: нашите депутати са просто табу в телемаратона и дори в канала „Рада“, който по своята същност трябва да отразява целия парламент, а не само управляваща партия“, твърдят депутати от ЕС.
Ключовият епизод, който запали конфронтацията между ЕС и властта, беше изключването от сателитно излъчване на канали, свързани с бившия президент. Екипът на Зеленски, напротив, смята че Порошенко е първият, който е нарушил неутралитета. „Разгледахме каналите им. Те дават съвети, учат как властите трябва да управляват. Сега основното им условие, което чуваме по време на всякакви дискусии, е да върнат каналите си към цифровите и да ги включат в телемаратона“, казва един от източниците в екипа на Зеленски.
Каква е причината за „окопните войни“? Враждата между Евросолидарност и екипа на Зеленски продължава от доста „мръсната“ президентска кампания през 2019 г. Но приближените на бившия президент имат друга версия. Твърди се, че властите признават, че партията на Порошенко може да създаде коалиция с други сили в следващата Рада, оставяйки „Слуга на народа“ зад борда.
Социолозите виждат добри перспективи за все още виртуалната партия на Сергей Притула, която може да обедини добре известни доброволци и военни. Политическият проект на Притула може да определи и съдбата на партия „Глас“, която беше в състояние на полуразпад преди войната. В момента регионалните партийни организации на „Глас“ (Киев, Одеса, Полтава, Суми, Харков и други) се занимават с хуманитарни въпроси. „Слуга на народа“ сега отнася фракцията „Глас“ към „конструктивното крило“ на опозицията в Радата. Но дейността на самата партия, както признават информирани източници, всъщност е замразена.
Основата на избирателното поле на партия „Отечество“ са възрастните хора, които са свикнали да получават информация от телевизията, а не от социалните мрежи. С ограничения достъп до предавания за Юлия Тимошенко е по-трудно да комуникира с целевата си аудитория и потенциални избиратели. Именно достъпът до телемаратона се превръща в един от препъни камъните във всеки дебат между „Отечество“ и управляващите. Според лидерите на „Отечество“ в момента те не водят никаква подготовка за изборите и не са поръчвали електорални изследвания. В централния им офис е организиран хуманитарен щаб, който предоставя доброволческа помощ и подкрепа на армията. Целият им екип и самата Тимошенко прекараха първите 90 дни в столицата.
Точно месец преди руската атака Дмитрий Разумков представи своята обществена организация, която трябваше да стане основа за създаването на собствена политическа сила. След като той подаде оставка като председател, прекъсвайки всякакви връзки със „Слуга на народа“, социолозите показаха, че партията му има шанс да влезе в следващия парламент. Към този проект можеха да се включат около 20 народни депутати от мнозинството, което ще е достатъчно за формиране на пълноценна група в парламента. Но тъй като повечето от тях са от листи на „Слуга на народа“, ако напуснат тази фракция, ги заплашваха да загубят мандата си.
„Сега властите вече са във война с цялата опозиция. Те ограничават достъпа до фронта, до много предприятия. Това се вижда и в медиите, появяват се дела, данъчните се включват“, твърдят от опозицията.
На хоризонта не се очертават общонационални предизборни кампании. И дори от кабинетите на властта не могат да отговорят кога по принцип могат да се състоят. Последните електорални рейтинги бяха публикувани още в средата на февруари. Оттогава социолозите провеждат само затворени проучвания за подкрепата на партии или политици. „Досега виждаме, че сега има три преминаващи партии. „Слуга на народа“ води с около 50%, следван от проекта на Притула и Евросолидарност. Останалите не се виждат. Но това е сега. Тоест тези цифри са много динамични „, твърдят от Киевския международен институт по социология, като цитират подобни цифри и приблизително същия ред на класиране на лидерите. Сред така наречените стари политически сили „Евросолидарност“ и „Отечество“ могат и да преодолеят бариерата. Едно от проучванията, проведено от института през юли показа, че телевизията силно е изостанала от онлайн източниците на информация, особено телеграм каналите. Тоест ограниченото присъствие на политически сили в телемаратона е една от причините опозицията да губи рейтинги. Но не тя е ключовата. „Ситуацията в страната се промени много и според проучванията виждаме радикална промяна в обществените настроения. Или попадате в тази тенденция, или не. Има тенденция към формирането на нещо ново, нова Украйна и тези така наречените стари политически сили не се вписват съвсем в сегашния дневен ред“, твърдят социолози.
Източник: rbc.ua
превод: BIG5