Президентът Румен Радев ще бъде домакин на церемонията по официалното въвеждане в експлоатация на междусистемната газова връзка Гърция-България, съобщиха от прессекретариата на държавния глава. Събитието ще се проведе от 11 часа в зала 3 на Националния дворец на културата на 1 октомври.
По покана на българския президент участие в церемонията ще вземат председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, президентът на Република Азербайджан Илхам Алиев, президентът на Република Северна Македония Стево Пендаровски, президентът на Република Сърбия Александър Вучич, министър-председателят на Република Гърция Кириакос Мицотакис, министър-председателят на Румъния Николае Чука, служебният министър-председател на България Гълъб Донев, както и изпълнителните директори на „Ай Си Джи Би“ АД Теодора Георгиева и Джордж Сатлас.
На 28 септември интерконекторът с Гърция получи акт 16 за експлоатация, както и еквивалентното разрешително за експлоатация и на гръцка територия. Това беше последната административна стъпка, необходима за легалното въвеждане на интерконектора в експлоатация на територията на Гърция.
Подготовката за изпълнение на предварителните условия за издаване на разрешително за експлоатация на газопровода стартира по-рано тази година през месец януари. Процедурата в Гърция включва редица срещи с властите, независими инспекции на трети страни, координация с изпълнителя на строителните дейности, Трансадриатическия газоповод (TAP), гръцкия национален оператор DESFA и подготовката и предоставянето на цялата необходима документация на проекта.
Интерконекторът е с обща дължина 182 км. и нов маршрут за внос на газ в България. Той свързва газопреносните системи на България и Гърция, включително Трансадриатическия газопровод.
Проектът IGB се реализира от смесеното инвестиционно дружество „Ай Си Джи Би“ АД, регистрирано в България през 2011 г. с акционери „БЕХ“ ЕАД – 50 на сто, и IGI Poseidon – 50 на сто. Съакционерът IGI Poseidon e дружество, регистрирано в Гърция, с акционери гръцката компания „Депа“ (DEPA International Projects) – 50 на сто, и италианската енергийна група Edison S.p.A – 50 на сто, уточняват от Комисията за енергийно и водно регулиране.
Общата стойност на газопровода е над 240 млн. евро, от които Европейската комисия предостави безвъзмездно за предпроектни проучвания през 2010 г. 45 млн. евро и още 35 млн. евро по оперативна програма на България. Европейската инвестиционна банка кредитира строежа със 110 млн. евро.
Газопроводът IGB е проектиран за свързване с гръцката национална газопреносна система DESFA S.A. и Трансадриатическия газопровод – TAP AG, в района на Комотини, Гърция, с българската газопреносна система – „Булгартрансгаз“ ЕАД, в района на Стара Загора. Капацитетът на съоръжението е три млрд. куб. м. газ на година.
Източник: БТА