Битката, която се води с думи, може да бъде спечелена само с думи. Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова в приветствието си към участниците в 17-ата Световна среща на българските медии в Йерусалим.
България има нужда от редовен кабинет, за да бъде приет бюджетът на страната и да се решат кризисните проблеми, а от начина, по който работи Народното събрание, ще стане ясно ще има ли скоро правителство – това каза вицепрезидентът Илияна Йотова, която участва в 17-ата световна среща на българските медии в Израел:
„Това, което на мен ми прави впечатление, е, че някак си диалогът не върви в посока „това са проблемите на страната, дайте да видим всеки какво предлага, какви са вариантите, и да се търси пресечната точка, консенсусът в тези решения“. Аз, например, не приемам, когато някой казва – ние имаме 14 приоритета или 25 решения. Вие ще се съгласите ли с тях. С какво от тях се съгласявате и с какво не? Ако всяка една политическа формация изхожда по този начин, правителство никога няма да има. Остава в мен, продължава да стои усещането, че една не малка част от политическите партии искат веднага нови избори, надявайки се на по-голям резултат“.
Битката, която се води с думи, може да бъде спечелена само с думи. Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова в приветствието си към участниците в 17-ата Световна среща на българските медии в Йерусалим.
Няма по-силно усилие досега за битката с фалшивите новини от журналистическата позиция и от журналистическата съвест. Затова напоследък са доста силни гласовете за подкрепата на истинската журналистика, заяви Йотова.
Тя започна изказването си с пример от преди 84 години с радио пиесата по романа на Хърбърт Уелс „Война на световете“, която хвърля в паника слушателите в Америка. След излъчването й са необходими доста усилия хората да бъдат убедени, че нападение от Марс всъщност няма и че става дума за литературно произведение, посочи Йотова. Казват, че още под влияние на случилото се с пиесата, мнозина в първия момент не вярват, че репортажът, излъчен от нападението на японския флот срещу американската база „Пърл Харбър“ през 1941 г. е истина, добави тя. Ако погледнем 1938 г. с днешните представи и дефиниции, това фалшива новина ли е, попита Йотова. По думите й, отговорът е и да, и не. Тя посочи, че фалшива новина е всеобхватно понятие, което не може дори да се побере в определението за дезинформация, лъжа и манипулация, които целят заблуждение и въздействие.
Вицепрезидентът отбеляза, че със 17-ата Световна среща на българските медии се поставя началото на отбелязването на 80-годишнината от спасяването на българските евреи. Има създаден специален инициативен комитет към министъра на културата, но символичното начало сложихме вчера, посочи тя. За тези събития трябва да говорим, мълчанието убива този спомен, но убива и ценностите, които всички ние изповядваме, коментира Йотова и ги изброи – състрадание, борба срещу омразата, толерантност, уважение към другия и зачитане на неговия начин на живот.
Вицепрезидентът отбеляза, че най-бързо се разпространяват фалшивите новини. Не един и два пъти историята ни дава примери как съзнателно изречени новини водят до фатални политически решения, посочи тя.
Илияна Йотова се спря и на войната в Украйна, която определи като война за Европа. В интернет пространството е не по-малко опасната и яростна битка за факти, интерпретации и за сензации, отбеляза тя. От февруари липсва усилието през медиите да се говори за мир. Тогава дали виртуалният свят не предопределя решенията в реалния, включително и за военните действия, коментира Йотова.
Вицепрезидентът посочи, че преди 80 години България е успяла да защити своето еврейско население и тази история носи послание – неуморно да преследваме мира между народите, между хората, между отделните личности. С поуките от миналото трябва да продължим заедно напред в този все по-труден, все по-опасен и за съжаление все по-странен свят, коментира тя.
източници: БТА и БНР