Румен Петков: Опасността „Газпром“ да осъди България за неизползвани по действащия договор за доставка на газ количества е реална

0
222

 

Решението на НС за възлагане на МС да осигури условия за лицензиране на неруско ядрено гориво е противоконституционно и трябва да бъде атакувано в КС

 

България загуби стотици милиони от забавянето с година и половина на газовата връзка „Комотини-Стара Загора“. До ден днешен никой не е поел отговорността за това забавяне и ние, като държава, не сме потърсили неустойката по договор в размер на 90 000 евро на ден.

Това коментира пред медиите в Плевен председателят на АБВ Румен Петков и изрази съмнение, че в случая става въпрос за рушвети с големи размери. Подобни събития създават впечатлението, че България не е способна да защити интересите си, при наличен договор с ясни параметри.

Според Петков възможността за договаряне на допълнителни количества азерски газ е преекспонирана, тъй като азерската страна не разполага с подобни количества и пример за това е, че от 15 ноември Азербайджан внася руски газ.

Опасността „Газпром“ да осъди България за неизползвани по действащия договор за доставка на газ количества е реална, каза още Петков и посочи като пример, че това вече се случи с Финландия.

Решението на Народното събрание за възлагане на Министерския съвет да осигури условия за лицензиране на неруско ядрено гориво е противоконституционно и трябва да бъде атакувано в КС. Това заяви в пред медиите в Плевен председателят на АБВ Румен Петков и припомни, че такова е становището и на министъра на енергетиката, АЯР и АЕЦ „Козлодуй“.

Петков отбеляза, че редица въпроси по това решение остават без отговор. Той изрази съмнение, че на параметрите в решението на НС целенасочено се търси като отговор американската „Уестингхаус“. Той припомни и, че американската компания може да поеме ангажимент само за Пети енергоблок на АЕЦ „Козлодуй“, както и в този вариант отработеното гориво ще остава в България – ситуация, за която страната ни няма готовност. Подобно решение означава заплаха за сигурността на Пети и Шести енергоблок на АЕЦ „Козлодуй“ – заради липсата на независим анализ, категоричен е председателят на АБВ.

Румен Петков припомни Член 8 от Конвенцията за ядрена безопасност – всяка договаряща страна създава или назначава регулиращ орган, на който се възлага осъществяването на законодателната и регулираща основа и на който се предоставят достатъчно пълномощия.

Той обясни, че всяка договаряща се страна по Конвенцията (и Р България) предприема съответни мерки за осигуряване ефективно разделяне на функциите на регулиращия орган и функциите на друг орган или организация, които се занимават с въпросите по съдействие, внедряване или използване на ядрената енергия. Народното събрание грубо се намесва в работата на независимия орган – посегателството върху АЯР е брутално.

Така формулираното решение изключва, например, „Франатом“ от участие в тръжната процедура и изобщо изключва тръжна процедура, посочи още Румен Петков и отбеляза, че мълчанието на държавния глава по тази тема също буди много въпроси.

Същевременно председателят на АБВ посочи, че според анализите, заради непострояването на АЕЦ „Белене“, държавата ни губи само за тази година 3 млрд. евро.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here