„УкрЕнерго“ обяви извънредно положение заради щети в енергийната инфраструктура

0
222

 

Русия унищожи и склада с ракетни и артилерийски оръжия на въоръжените сили на Украйна в Харков

 

„УкрЕнерго“ обяви въвеждането на извънредно положение поради щети в повече от 50 на сто от енергийната инфраструктура на Украйна.

„Заради руските ракетни удари на 16 декември по обекти от електроенергийната инфраструктура на Украйна – топлоелектрически централи, хидроцентрали и подстанции от магистралната мрежа в Киевска, Харковска и Днепропетровска области, се получи загуба от 50 процента от потреблението на обединената енергийна система. Обявен е режим на системна авария“, се казва в официалното съобщение на компанията.

„Това означава началото на режим на системна авария. Информираме ви за възникването на извънредна ситуация, считано от отчетния период – 09:00 (10:00 московско време) 16 декември“, уточнява украинската енергийна компания.

Според Александър Харченко, директор на Центъра за енергийни изследвания, тази ситуация означава, че няма техническа възможност да се осигури електроенергия на около 50% от потребителите, както и на критична инфраструктура.

Украинските власти съобщиха за експлозии в столицата Киев, в южния град Кривой рог и североизточния Харков, както и около Одеса и Виницка област. Харков, северната Сумска област, град Полтава и части от Киев са останали без електричество.

Водоснабдяването в столицата бе прекъснато след новата вълна от руски удари, метрото бе спряно, а метростанциите се използват за бомбоубежища.

Железопътният оператор на Украйна съобщава, че някои жп линии също са останали без захранване.

Междувременно Руските войски унищожиха радиолокационната станция на зенитно-ракетната система (ЗРК) С-300 в Донецката народна република (ДНР). Това съобщи говорителят на Министерството на отбраната на Руската федерация генерал-лейтенант Игор Конашенков.

„В района на селището Рай-Александровка на Донецката народна република е унищожена радиолокационна станция на зенитно-ракетната система С-300“, каза Конашенков.

Освен това, според него, в Харков е унищожен склад с ракетно-артилерийско оръжие на въоръжените сили на Украйна.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here