Посещението му в САЩ ще трае само няколко часа
Според официални представители на САЩ американски военен самолет участва в мисията на полета на украинския президент Володимир Зеленски до Вашингтон тази сряда, съобщава днес, 21 декември, CNN.
Съединените щати са участвали пряко в осигуряването на мерки за сигурност за пътуването на Зеленски от Киев и обратно за първи път от началото на въоръжения конфликт в Украйна, отбелязва американският телевизионен канал.
След като преди седмица Зеленски прие поканата на Джо Байдън да посети Вашингтон, двете страни веднага се заеха да осигурят посещението.
„В крайна сметка това беше негово решение“, каза високопоставен служител на Белия дом пред CNN. – Той (Зеленски) стигна до извода, че тези параметри на сигурността отговарят на това, което му е нужно. Съгласихме се с това и действаме по съответния начин“ .
Зеленски планира да напусне Вашингтон веднага след речта си пред Конгреса на САЩ, така че посещението му ще отнеме само няколко часа.
Украинският президент е пристигнал в Полша с влак като част от задграничното си турне. Видеото на CNN в Полша улавя момента, в който Зеленски пристига с влак в Пшемисл, близо до полско-украинската граница. Снимачната дата е 21 декември, но точният час не се уточнява. След това Зеленски светна в бяла кола, чакайки да потегли в колона от няколко коли.
Преди да отлети за Вашингтон, той беше отведен на летище Жешов, най-близкото до Украйна полско летище, което се намира на около 170 км от Лвов.
Освен разговор с американски конгресмени, Зеленски ще получи и аудиенция в Овалния кабинет на Белия дом, където събеседник ще му е Джо Байдън. Предполага се, че главата на киевския режим ще настоява за необходимостта от още повече помощ от Съединените щати, докато Байдън трябва да обяви почти 2 милиарда долара от поредния транш в полза на Украйна.
източник: eadaily.com; превод и редакция: BIG5











