Меджидиев: Проблемът с липсата на лекарства е общоевропейски

1
269

 

Причината е дългият локдаун в Китай и изнасянето на производството на медикаменти там

Министерството на здравеопазването е направило организация така, че да влязат допълнителни количества за зареждане на аптеките

 

Има голям недостиг на медикаменти в 25 от 27-те европейски държави, проблемът е общоевропейски. Това коментира здравният министър Асен Меджидиев. Той допълни, че вносът на медикаменти, особено на произведените в страните от ЕС, е затруднен.

„Ние активизирахме нашите производители да компенсират. Отделно, Асоциацията на паралелните вносители – проведох разговори с тях и имам информация, че повечето медикаменти са договорени за началото на другата седмица”, обясни Меджидиев, предава Нова ТВ.

Министерството на здравеопазването е направило организация така, че да влязат допълнителни количества за зареждане на аптеките. „Проверяваме всички наличности по складовите ни бази при търговците на едро и това какви заяви има постъпили от аптеките”, подчерта той.

Тази сутрин в ресорното ведомство е обсъден вариантът да бъде наложена пълна забрана за износ на всякакви медикаменти за срок от един месец. „Не е законосъобразно, тъй като европейските конвенции са такива, че подобна забрана може да се налага само при извънредна епидемиологична обстановка”, разясни Меджидиев.

Здравният министър е получил информация, че определени фирми ще подсигурят още в понеделник наличието на антибиотици. „Най-важен в момента е недостигът на антибиотици, антиперитици, антидиабетни и антихипертензива. С усилията, които полагаме, съм сигурен, че в България ще постигнем резултати. Всичко е мобилизирано в тази посока”, увери той.

Преди два дни гръцкият здравен министър Танос Плеврис призова Европейската комисия да се намеси по въпроса с недостига на лекарства, който изпитват повечето европейски държави в последните месеци. Европа се сблъсква с остра липса на някои антибиотици като амоксициклин, както и антипиретични сиропи, сиропи за кашлица и други подобни продукти и то на фона на бума на респираторни инфекции след Covid и предстоящата грипна вълна.

От дни проблемът с недостиг на лекарства се отбелязва в цяла Европа. Повече от 60% от активните фармацевтични съставки, използвани в Европа, идват от Китай и Индия. По този начин Европа се оказа зависима. За зависимостта на Европа от Китай при доставките на лекарства специалисти предупреждават от години.

 

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here