На срещата на лявото обединение в Пловдив на 19 януари ще се говори за икономика, социална политика и борбата с неравенствата в нашето общество
Интервю на Костадин Паскалев, член на Националния съвет на БСП, бивш кмет на Благоевград, бивш вицепремиер и регионален министър за радио „Фокус“
На 29 ноември миналата година в Националния дворец на културата се състоя кръгла маса под надслов „Лява България – идеи, политики, единение“, участниците в която обсъдиха първите стъпки към новото голямо ляво обединение, което да работи за следващите парламентарни и местни избори през тази година. Докъде стигна работата по набелязаните тогава идеи – питаме инициатора на инициативата Костадин Паскалев, който е член на Националния съвет на БСП, бивш министър на регионалното развитие и кмет на Благоевград. Какво се случва с лявото обединение, г-н Паскалев?
– Както знаете, на 29 ноември беше проведена първата среща на политическите партии от лявото пространство, разбира се не на всички, на една част от тях, които бяха дали предварително съгласие да се водят подобни разговори. На срещата на 29 ноември беше изразена ясната воля, че е необходимо да се коментират идеите и принципите на лявото, които могат да станат база за обединение на лявото политическо пространство и отделно от това да се започне разговор по секторните политики и левия прочит на решенията, на проблемите, които съществуват пред държавата ни. Така че на 19 януари ще се проведе втората среща в Пловдив, в Грандхотел „Пловдив“. Срещата ще бъде на два основни панела: първи – „Идеи и принципи за постигане на ляво обединение“, и вторият панел са секторни политики – „Левият прочит за преодоляване на неравенствата и гарантиране на справедливост“. Т.е. процесът продължава така и както сме очаквали, той ще продължи известен период от време, надявам се, докато се стигне до адекватни, нормални решения. Искам само да кажа, че след провеждането на първата среща, съвсем коректно, националното ръководство на БСП беше информирано в писмена форма за проведените разговори и постигнатите резултати от първата среща.
– А как си обяснявате факта, че седмица по-късно ръководството на БСП направи аналогичен форум, само че в Народното събрание, за перспективите пред лявото?
– Провеждането на такъв форум в Народното събрание не е лоша идея, няма нищо лошо да се коментират подобни проблеми, които стоят пред лявото политическо пространство. За мен проблем беше единствено фактът, че се провежда в среда, която ограничава достъпа на хората до съответната среща, т. е. там има контролиран достъп. Ние и на двете срещи гарантираме абсолютно свободния достъп на всички желаещи да участват в дискусията или да бъдат слушатели, както преценят – така.
– Вие на тази среща на 19 януари в Пловдив ще обсъждате ли и актуалната политическа ситуация, не само политиките, а левия прочит на актуалната ситуация? Ако обсъждате, как би звучал той?
– Практически при изключително слабото ляво политическо представителство в парламента трудно може това пространство да бъде фактор при намиране на решение на настоящата политическа ситуация. Както добре знаем, основните политически сили в момента, ако говорим за три основни политически сили – това естествено са ГЕРБ, „Продължаваме промяната“ и ДПС, като че ли не могат да стигнат до никакво съгласие за съставянето на кабинет и реално погледнато, ще се върви в някаква диалогична форма евентуално от третия мандат да се направи опит за съставяне на такова правителство. Както казахме още в началото на този процес, за да се стигне до такова правителство, би трябвало да се нарушат основните политически принципи на отделните политически субекти, които водят диалога. В този смисъл искам да кажа само следното: ние ставаме свидетели в последните няколко месеца на хлъзгане по повърхността, а не влизане в дълбочина на проблемите, които стоят пред държавата ни. Предполагам, че на всички е ясно вече, че като че ли този парламент не иска да се заеме с реалните спешни проблеми, които стоят пред държавата.
– А вие как гледате на идеята да участва БСП в едно бъдещо правителство, все едно под каква форма, с третия мандат?
– Аз току-що казах, че това ще бъде абсолютно безпринципно. От една страна, всички станахме свидетели на напрежението, което възникна между „Продължаваме промяната“ и БСП. От друга страна – пределно наясно сме, че БСП има своите политически решения да не участва в правителство под каквато и да било форма с участието, с подкрепата на ГЕРБ или ДПС. В този смисъл няма как, ненарушавйки принципите, БСП да участва в такова правителство. Смятам, че след като има изразена принципна позиция, тя трябва да се отстоява.
– Г-н Паскалев, няма да ви питам дали левите идеи имат почва у нас, въпросът е реторичен. Въпросът ми е друг: могат ли те да бъдат реализирани?
– На този етап е ясно, че те не могат да бъдат реализирани. Фактически нашата цел е да се постигне ляво обединение, което да гарантира по-широко ляво представителство в следващите парламенти и местна власт. В този смисъл тези идеи, които ние ще коментираме в Пловдив, включително и по отношение на секторните политики, могат да бъдат реализирани само при едно много по-значимо политическо представителство. И целта фактически е реално да се стигне до ляво политическо обединение, разбира се, с участието и на БСП, което да завоюва много по-сериозно политическо пространство.
– Бихте ли казали някои от акцентите за вашия форум на 19 януари? От секторните политики, които ще обсъдите, по какви въпроси ще говорите?
– Категорично ще се говори по темата „Финанси“, темата „Икономика“, категорично ще се говори за енергетика, ще се говори за земеделска политика, ще се говори за социална политика, ще се говори за антимонополна политика и практически ще се говори за образование и здравеопазване. Фактически основните, най-важните, съществени сектори, в които има изключително сериозни и съществени проблеми към настоящия момент.
– А в тези сектори вие имате ли различие с концепцията на БСП?
– Изявена концепция на БСП по част от тези проблеми няма, в следния смисъл: реално погледнато, не само БСП, а и основните политически партии в България в момента твърдят, че всеки български гражданин примерно би следвало да получи здравна помощ, след като е здравно осигурен. Само че никой не казва, как ще се променят нещата така, че това да се гарантира на българските граждани. Второ, примерно всеки говори, че в България регионалните диспропорции се задълбочават, но никой не казва, как те ще бъдат решени. Т. е. онова, което ние ще се опитваме да правим, е да говорим по същество, а не да се хлъзгаме по повърхността.
Аз смятам, че е крайно време в българското общество да се говори по същество. В противен случай отвращението на българските граждани от политиката като процес ще се задълбочава и активността на гражданите на съответните избори ще намалява, което означава, че политическото представителство ще става все по-ограничено и все по-непредставително.
– Да разбирам ли, че вие очаквате интензивни разговори от вашето обединение с ръководството на БСП, за да може да се явите в една коалиция?
– Естествено, това е целта на всичко онова, което се опитваме да направим.
– А смятате ли, че тази цел е реалистично постижима, г-н Паскалев, съдейки по поведението на ръководството на БСП и на последните няколко избора? Водеха се много разговори за коалиция и до тях не се стигна.
– Изключително трудно постижима е тази цел, но нищо не ни пречи да опитаме и да положим усилия.
– А за местните избори как ще се явите? Пак с БСП?
– Аз смятам, че реално, когато говорим за лявото политическо пространство, никой няма право да изключва БСП, от една страна. От друга страна, смятам, че смисълът на постигане на ляво обединение е, когато основните политически леви сили се явяват съвместно на избори. Това е световната практика, това показва и политиката на Балканите, която се реализира през последните години. Ако искаме да имаме силно ляво представителство, трябва да сме обединени.
– А какво ще бъде вашето отношение, вашето място, вашата роля и на предстоящия Конгрес на БСП през февруари?
– Аз смятам, че категорично, за да получи нова енергия, БСП, трябва да има ново ръководство.
– След форума на 29 ноември друг член на Националния съвет на лявата партия, на БСП – проф. Светлана Шаренкова, каза в интервю за „Това е България“, че от бъдещото ляво обединение искат Вие да станете лидер на обединената левица, а защо не и на БСП. Как гледате на перспективите за такова лидерство? Вие сте достатъчно подготвен политик.
– Лявото обединение не може да формулира претенциите си към ръководството на БСП, но конгресът на БСП е в състояние да вземе решения, каквито намери за добре.
– А вие бихте ли приели, ако ви предложат?
– Няма ситуация, която да предпостави избирането на председател в партията към настоящия момент. Нека да започне конгресът, ще видим.