В българския спасителен екип са служители на „Аварийна помощ и превенция“ на Столична община, Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ и лекари от Военномедицинска академия
България е първата страна, която отреагира на бедствието в Турция. Това каза президентът Румен Радев по време на форума „The World Ahead 2023”. От вземането на политическо решение сутринта до излитането на двата самолета „Спартан“ минаха четири часа и половина, каза Радев. По думите му това означава да имаш подготвени екипи и хора, които да бъдат събрани като спасители и медицински специалисти.
Тези хора да имат оборудване – съвременно, поддържано, модерно. Иска се да има транспортни средства, модерни самолети, с които това да бъде извършено и много скъпото – да имаме подготвени летци и екипажи. Да има добре изградена функционираща йерархична система на държавната администрация, обясни държавният глава. Румен Радев изрази съболезнования и съпричастност на народите на Турция и Сирия.
Двата самолета „Спартан“ вчера се върнаха и направиха втори полет с други екипи. Потегли и наземният ешелон – над 20 автомобила и над 60 души, каза още Румен Радев.
От Военномедицинска академия (ВМА) два екипа се включват в помощта, която България ще окаже на Турция.
Модул от 58 служители на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението” (ГДПБЗН) отпътува от Пловдив за Турция. В състава на модула ще влязат до 20 единици техника, както и необходимото спасително оборудване.
Българският Червен кръст обяви, че има готовност да предостави хуманитарна помощ на Турския Червен полумесец (ТЧП).
Екип от 12 спасители и пет кучета от Планинската спасителна служба (ПСС) към Българския Червен кръст (БЧК) отпътуваха снощи за Турция, за да се включат в спасителните дейности. Служебният вицепремиер и министър на вътрешните работи Иван Демерджиев обяви, че България има готовност да изпрати хуманитарна помощ на южната ни съседка.
По последни данни жертвите в Турция и в Сирия на вчерашните земетресения са над 4300 души, съобщи Франс прес. Само в Турция ранените са повече от 14 хиляди.
Продължават вторичните трусове, повечето от които са с магнитуд над 5 по Рихтер.
Директорът на Службата за извънредни ситуации на Турция Юнус Сезер съобщи, че броят на загиналите в страната е нараснал на над 2900. По данни на службата над 14 000 хиляди души са ранени, а над 6 хиляди сгради са разрушени при земетресенията с магнитуд над 7 по Рихтер. Последваха близо 150 вторични труса.
Турският президент Реджеп Ердоган обяви едноседмичен национален траур. Той определи бедствието като най-голямото в страната от десетилетия.
„Не знаем колко ще нарасне броят на загиналите и пострадалите, тъй като работата на спасителите продължава в развалините на много сгради в зоната на трусовете. Но надеждата ни е, че ще се възстановим от това бедствие с възможно най-малко човешки жертви“, заяви Ердоган.
В съседна Сирия най-малко 220 сгради са се срутили при опустошителните земетресения вчера, още толкова са необитаеми, съобщи говорител на ООН. Недостъпни са складове с хуманитарна помощ за близо 4 милиона сирийци в района на земетресението, контролиран от опозицията.
Днес продължава издирването на оцелели под сринатите сгради.
Екипи от 17 европейски държави са били изпратени в Турция, за да участват в спасителните и издирвателни дейности, съобщи еврокомисарят по управление на кризи Янез Ленарчич.