Боен отровен газ предизвика техногенна катастрофа в Охайо

1
818

 

Токсичните последици от дерайлирането на влак в Охайо се сравняват с „ядрената зима“: „Ние унищожихме този град с химикали“, казва бившият шеф на пожарната в Охайо

 

Облак от горящ винилхлорид надвисна над градче в американския щат Охайо. При горенето си този отделя множество опасни химически съединения, включително фосген – безцветен изключително токсичен газ. Той е и бойно отровно вещество, използвано по време на Първата световна война. Черният дим, на снимката, не е от фосгена, който е безцветен, съобщават американските медии.

Бившият началник на пожарната в Охайо описва ефектите от дерайлирането на влака като „ядрена зима“.

Хората, живеещи близо до мястото на дерайлирането на влак в Охайо, което води до контролирано изпускане на токсични химикали, се страхува да се върне в дома.
Всички повече мнения се изказват с овбинения към железопътната компания, но и към властите, че не са взели мерки за евакуация и почистване на домовете, а вместо това е съобщено на населението, че може безопасно да се върне в дома.

В нощта срещу 4 февруари в община Източна Палестина (East Palestine) дерайлира влак със стотина вагона, които транспортират почти цялата периодична таблица. В резултат на това в атмосферата и почвата са изпуснати винилхлорид, етилхексилакрилат и етиленгликол монобутил. Освен това в резултат на процеса на горене се отделя фосген и хлороводород.

Тази снимка, направена с дрон, показва части от товарния влак Norfolk Southern, който дераилира в петък вечерта в Източна Палестина, Охайо, още гори в събота в средата на деня, 4 февруари 2023 г. 

Съвсем бързо в града беше обявено извънредно положение и над 1500 души, живеещи в близост до мястото на катастрофата, бяха евакуирани. Останалите са посъветвани да не излизат от къщите, да затворят прозорците и да се върнат.

Местните власти решават да не потушават пожара, а вместо това го определят като „контролирано изгаряне“. Служителите просто са стояли наоколо и са гледали как гори цял железопътен влак с цистерни.

И тогава се разрази катастрофата. Окръгът се напълни с представители на федералните служби в гащеризони, както и облаци дим. За всеки миришеше различно: както на ацетон, така и на изгоряла пластмаса. Мнозина още в този момент грабнаха децата и най-необходимото, след което напуснаха града.

От железопътната компания обявиха, че се опасяват от физическите заплахи за служителите си, но отказват да отговорят на въпросите на жителите за потенциалния риск за здравето им. Градските власти от своята страна започнаха да издават противоречиви съобщения за необходимостта от пиене на бутилирана вода, но се предполага, че общинската чешмяна вода вече не представлява опасност. В това време те допълнително препоръчаха на собствениците на водоизточниците отново да проверяват водата независимо.

Местното население съобщава за смърт на домашни животни, плаващи риби и трупове на жаби в местната река.

Оказа се, че Източна Палестина (сравнително малък град) и множество близки ферми са пряко зависими от кладенческата вода. Множеството граждани нямат намерение да чакат „когато открият рак в себе си и децата си“ и планират да зарежат всичко и да напуснат.

 

#038;enablejsapi=1" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture; web-share" allowfullscreen> " frameborder="0" allow="accelerometer; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen title="PE_NrJN6MVQ" loading="lazy" src="//www.youtube-nocookie.com/embed/PE_NrJN6MVQ?amp&controls=1&autoplay=1&enablejsapi=1&rel=1" >
ab_channel=JewelsVR","arve_srcset":"https://i.ytimg.com/vi/PE_NrJN6MVQ/mqdefault.jpg 320w, https://i.ytimg.com/vi/PE_NrJN6MVQ/hqdefault.jpg 480w, https://i.ytimg.com/vi/PE_NrJN6MVQ/sddefault.jpg 640w, https://i.ytimg.com/vi/PE_NrJN6MVQ/maxresdefault.jpg 1280w"}

 

 

на челната снимка: черен токсичен облак над Източна Палестина, Охайо

източник: foxnews.com и focus-news.net

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here