Време е да решим, бизнес ли ще бъде всеки да си печата някакви учебници, да пише и драска нещо вътре, както на него му изнася или както са му казали, или както са му платили, защото има и такива или каква история и литература изучават нашите деца ще бъде отговорна държавна политика на най-високо ниво, заяви Румен Радев
Само единствено държавата трябва да издава един учебник за всеки клас. Това каза държавният глава Румен Радев в Българската академия на науките (БАН) след прожекцията на документалния филм „Девет глътки свобода“, посветен на избухването на Априлското въстание.
Крайно време е да се съберем, да седнем на голямата маса, да видим какво ще правим с българските учебници – по български език и литература, история и география, каза още президентът.
Румен Радев даде пример с Новоселското въстание, за което се разказва в документалния филм, и посочи, че липсва в учебниците по история. Тези събития като Новоселското въстание не са големи по мащаб, но е необхватен духовният им мащаб, отбеляза президентът.
Историческата памет е силна тогава, когато се крепи на истината, изтъкна Радев. Той отбеляза, че филмът поражда много въпроси за силата на идеята. Коя е тази идея в момента, която да ни накара да излезем от нашия комфорт и да мислим много по-глобално, много по-напред и най-вече да се обединим зад нея? Има ли такава идея, попита Радев.
Държавният глава посочи, че стратегическите цели пред страната ни са много и важни. По думите му залагаме големи цели, когато днес говорим за Шенген, за еврозоната, Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), но изтърваваме най-важното – залогът за бъдещето на България. Нашите млади хора и децата, добави той.
„Можем ли да говорим за национално обединение, ако няма около какво да се обединяват децата ни още от училищната ни скамейка? Ако не се възпитават в дух на национални ценности и идеали, в любов и лоялност към България? Могат ли децата ни да устоят на съблазните и натиска в глобален аспект, ако българските автори продължават да отпадат и да се маргинализират в учебниците по български език и литература? Ако историята ни продължава да се пренаписва и постепенно да гасне под системния натиск на нихилизма подхранван не само отвън, но и отвътре“, подчерта президентът.
„Време е да решим, бизнес ли ще бъде всеки да си печата някакви учебници, да пише и драска нещо вътре, както на него му изнася или както са му казали, или както са му платили, защото има и такива или каква история и литература изучават нашите деца ще бъде отговорна държавна политика на най-високо ниво“, подчерта Румен Радев.
Според държавния глава само и единствено държавата трябва да издава един учебник за всеки клас. „Никой друг! Ако като нация и държава искаме да имаме бъдеще, да не изчезнем духовно и физически, трябва да осъзнаваме и носим своята отговорност. Не да пишем красиви неща вместо истината. Историческата памет е силна тогава, когато се крепи на истината“, подчерта Румен Радев.
Президентът е говорил по темата и с министъра на образованието и очаква своевременни действия.