Еврокомисар идва в България, за да поиска спешно увеличение на производството на боеприпаси

2
236

 

Предложено е съвместно закупуване на боеприпаси по механизъм, подобен на този за съвместно придобиване на ваксини

 

Еврокомисарят за вътрешния пазар Тиери Бретон ще посети България, за да положи усилия местната оръжейна промишленост „да увеличи много бързо производството“, както и да насърчи индустриалците да увеличат производствения си капацитет, съобщи Франс прес.

„Европейският съюз ще положи усилия да увеличи производството на боеприпаси, предназначени за Украйна, от петнайсет индустриалци в единайсет страни членки на общността“, заяви Бретон.

Той посочи, че „трябва много да се бърза“, защото войната в Украйна, трагична и водена по желание на Владимир Путин, се е превърнала в окопна война и развитието й зависи от това кой ще изпрати повече боеприпаси. Еврокомисарят подчерта, че що се отнася до доставките на боеприпаси, Украйна “е зависима” от Европа.

Бретон уточни, че тази седмица ще посети България и Словакия, за да разговаря с представителите на местните власти и производители по темата.

„Темата засяга целия западен свят”, каза европейският комисар и посочи срещата на министрите на отбраната от ЕС с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг миналата седмица в Стокхолм, където бе приет план на стойност 2 милиарда евро за спешни доставки на налични материали за Украйна и за общи поръчки на боеприпаси.

Украинската армия очаква от Запада доставки на 155-милиметрови снаряди, които използва срещу руските войски. Представители на ЕС изчисляват, че украинските сили използват до 7 000 снаряда дневно, докато водят тежки битки с гаубици около Бахмут, а руските войски изстрелват около 50 000.

В опит да ускори доставките на боеприпаси за Украйна, върховният представител на ЕС за външната политика Жозеп Борел предлага да се използват допълнителни 1 милиард евро за увеличаване на производството на боеприпаси в Европа.

Борел и комисарят по вътрешния пазар Тиери Бретон предложиха съвместно закупуване на боеприпаси по механизъм, подобен на този, използван по време на пандемията от COVID-19 за съвместно придобиване на ваксини.

Като първа стъпка се предлага използването на допълнителни 1 милиард евро съвместни фондове, за да се съгласят държавите-членки да предоставят запасите си, по-специално 155-милиметрови артилерийски снаряди, и незабавно да ги изпратят на Украйна.

Парите ще дойдат от Европейския фонд за мир на блока, който вече е отделил 3,6 милиарда евро за въоръжаване на Украйна от началото на инвазията миналия февруари.

През декември страните членки се съгласиха да увеличат финансовия таван на междуправителствения фонд с 2 милиарда евро през 2023 г.

Като втора стъпка планът предвижда държавите-членки да постигнат споразумение за съвместна покупка на 155-милиметрови боеприпаси от агенцията за отбрана на блока, за да подпишат първите договори още следващия месец „за срок от седем години“.

Третото направление има за цел да осигури дългосрочното увеличение на европейското производство на боеприпаси и да засили производството в отбранителните индустрии на страните от блока, за да поддържа доставките.

източник: Еuractiv

2 COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here