Срив на банковите акции по света след фалита на американските SVB и Signature Bank
Агенция „Мудис“ постави под негативно наблюдение с възможност за понижаване на кредитните рейтинги на First Republic Bank и на още пет други кредитора в САЩ, което е пореден знак за безпокойство за здравето на американски регионални финансови фирми след фалита на Silicon Valley Bank (SVB), предаде Блумбърг.
Western Alliance Bancorp., Intrust Financial Corp., UMB Financial Corp., Zions Bancorp. и Comerica Inc. бяха другите пет кредитора, чиито рейтинги бяха поставени под негативно наблюдение от Moody’s Investors Service. Компанията за кредитен рейтинг посочи като причини за този ход опасенията относно разчитането на кредитните институции на финансиране от незастраховани депозити и нереализирани загуби в техните портфейли с активи.
Този ход идва, след като акциите на банките в САЩ бяха агресивни разпродавани, дори и след като американските власти спасиха вложителите на SVB и създадоха ново кредитно съоръжение за подпомагане на финансирането на кредиторите и предотвратяване на повече банкови фалити.
„Мудис“ също така оттегли кредитния си рейтинг за Signature Bank след закриването на кредитора през уикенда.
Акциите на базираната в Сан Франциско First Republic bank се сринаха с рекордните близо 62% по време на търговията в понеделник, докато тези на базираният във Финикс Western Alliance поевтиняха с 47%, а на базираната в Далас Comerica – с 28 на сто.
В случая с First Republic bank агенция „Муси“ заяви, че делът на депозитите, които надвишават прага на федералната застраховка от 250 хил. долара, прави профила на финансиране по-чувствителен към бързи, големи тегления на средства.
„Ако банката трябва да се сблъска с по-висок от очакванията отлив на депозити и предпазните мерки за ликвидност се окажат недостатъчни, тя може да се наложи да продаде активи, като по този начин кристализират нереализирани загуби“, отбеляза кредитната агенция.
По-рано First Republic bank заяви, че е засилила и диверсифицирала финансовото си положение чрез достъп до допълнителна ликвидност от Федералния резерв и от банката JPMorgan Chase & Co.
Акциите на банките по света се сринаха въпреки уверенията от президента на САЩ Джо Байдън, че американската финансова система е в безопасност, предаде Би Би Си. Спадът в стойността на ценните книжа идва, след като Байдън обеща да направи каквото е необходимо, за да защити банковия сектор след колапса на Silicon Valley Bank и Signature Bank.
Инвеститорите обаче се опасяват, че други финансови институции също могат да пострадат и това доведе до рязък срив в цените на акциите в глобален мащаб.
В понеделник испанската Santander („Сантандер“) и германската Commerzbank („Комерцбанк“) преживяха спад на акциите си в един момент от над 10 процента.
Поредица от по-малки американски банки понесоха още по-сериозни загуби, въпреки че уверяват клиентите си, че имат достатъчно ликвидност. Нестабилността доведе и до спекулации, че американският Федерален резерв ще спре плановете за продължаващо повишаване на лихвените проценти с цел овладяване на инфлацията.
Въпреки че основните фондови индекси на Уолстрийт стабилизираха към края на търговията в понеделник, банковите акции останаха под силен натиск от продажби. Акциите на сравнително малките кредитни институции отбелязаха сериозни сривове, като тези на First Republic Bank паднаха с 61,8%, на Western Alliance Bancorp – с 47%, на PacWest Bancorp – с 21% и на Zions Bancorp – с 25,7%. По-умерен спад имаше при акциите на водещите американски банки, като тези на Bank of America Corp поевтиняха с 5,8%, на Wells Fargo & Co. – с над 7%, а на JPMorgan Chase & Co – с 1,8%.
източник: БНР