Турският президент благодари на руския лидер за положителната му позиция относно удължаването на зърнената сделка
„Турският президент Реджеп Тайип Ердоган благодари на руския лидер Владимир Путин в телефонен разговор в събота за удължаването на сделката за зърно“. Това съобщиха пред журналисти в кабинета на турския президент, предава кореспондентът на ТАСС в Анкара.
„По време на разговора бяха обсъдени стъпки за подобряване на отношенията между Турция и Русия и събития, свързани с руско-украинската война. Президентът Ердоган благодари на руския президент Путин за положителната му позиция по отношение на разширяването на черноморската зърнена инициатива“, отбелязват от офиса на турския президент.
Споразуменията за износ на храни от Украйна бяха сключени на 22 юли миналата година в Истанбул за 120 дни и бяха удължени през ноември за същия период. Едно от споразуменията регламентира процедурата за износ на зърно от контролираните от Киев пристанища Одеса, Черноморск и Южен. Освен това беше подписан меморандум между Руската федерация и ООН, който предполага задълженията на световната организация да премахне ограниченията върху износа на руски торове и селскостопански продукти на световните пазари. Москва посочва, че втората част от споразумението не се изпълнява.
На 18 март Русия обяви удължаване на сделката с 60 дни, като предупреди, че това ще бъде достатъчно време за оценка на изпълнението на меморандума с ООН.
Winbet – на един клик разстояние! (18+)
По време на разговора Ердоган изрази увереност, че Турция и Русия могат да предприемат нови стъпки на основата на икономическото сътрудничество, договорено в Сочи. В същото време не се уточняват подробности какви биха могли да бъдат тези стъпки.
Възможност за преговори между Русия и Украйна
Както бе отбелязано от канцеларията на турския президент, Анкара отдава голямо значение на бързото прекратяване на конфликта между Русия и Украйна чрез преговори.
Турция многократно е излизала с идеята да стане посредник в преговорите между Русия и Украйна. В Турция се проведоха и консултации между руски и украински делегации.
Прессекретарят на президента на Руската федерация Дмитрий Песков каза пред репортери на брифинг на 11 януари, че Русия винаги е била готова да решава проблемите чрез преговори. В същото време той отбеляза, че украинските закони забраняват на президента на тази страна да води диалог с Кремъл, а западните държави „не са склонни да позволят на Киев каквато и да е гъвкавост по този въпрос“. В тази връзка „не е нужно да казваме, че има някакви перспективи [за преговори с Украйна]“, припомня ТАСС думите на Песков.
BIG5