„От износител на плодове и зеленчуци ние ставаме страна-вносител. Срамота”, възмущава се производител
Не спира недоволството на зърнопроизводителите срещу украинския внос в България. И днес земеделци излязоха на протест до автомагистрала „Струма“ край Благоевград, предава NOVA.
Протестът започна на главния път между Кюстендил и Дупница, съвсем близо до АМ „Струма”. Шествието е по главен път Е-79, където движението е малко по-спокойно.
Основната причина за протеста е вносът на зърно от Украйна в страната ни, заради което българското жито стои непродаваемо.
„Най-много ни притеснява вноса на зърно от Украйна, нашето зърно се залежава по складовете непродадено”, каза един от протестиращите фермери.
„На пазара се продава основно украинско зърно – зърно, слънчоглед, ечемик, даже и преработена земеделска продукция”, допълни друг протестиращ земеделец.
Трети го допълва – „Нашето земеделие се разсипа. От износител на плодове и зеленчуци ние ставаме страна-вносител. Срамота”.
Припомняме, че преди три дни тежка селскостопанска техника блокира граничните пунктове при Видин, Русе, Силистра и Кардам. Исканията на зърнопроизводителите са да не се удължава за България действието на европейския регламент за безмитен внос на стоки от селскостопански произход от Украйна.
Winbet – истинската тръпка от победата! (18+)
Българските зърнопроизводители са подложени на засилващ се натиск от интензивния украински внос на зърнени и маслодайни култури в страната, който блокира изцяло търговията на родното производство Складовете на земеделските производители са пълни със залежала продукция.
Пазар за българското зърно няма, а жътвата предстои след два месеца. Новата реколта няма къде да бъде прибрана и няма изгледи ситуацията да се подобри, ако украинският внос на селскостопански стоки в страната продължи, обяснява председателят на националната браншова асоциация Костадин Костадинов.
Полша и Румъния също искат механизъм за проследяване на износа на украинското зърно. По-рано този месец румънският министър на земеделието Петре Даеа изтъкна, че Европейската комисия е изчислила, че фермерите от Полша, Румъния, Унгария, България и Словакия са загубили общо 417 милиона евро от притока на по-евтино украинско зърно на техните пазари.











