Принципът на лицемерието: В Европа и САЩ арестуват повече хора за публикации в социалните мрежи

0
260

 

Политологът Александър Роджърс говори за това как хората на Запад масово са преследвани за несъгласие и изявления в социалните мрежи

 

Стендъп комикът, емигрирал от Русия във Великобритания, Константин Кисин (изобщо не е проруски настроен), даде интервю на Джон Андерсън, бивш вицепремиер на Австралия, който се преквалифицира в блогър. В разговора той цитира брой на арестите на руснаци годишно за публикации в социалните мрежи.

Внезапно (за европейците) се оказа, че в Русия те са около 400, а във Великобритания – 3300. Което се потвърждава и от данните, публикувани в The Times. Това е въпреки факта, че населението на Русия е около 150 милиона (включително новите територии), а Великобритания е 67 милиона души. Тоест на глава от населението свободата на словото във Великобритания е по-ограничена: броят на арестите за публикации в социалните мрежи е почти двадесет пъти по-висок, отколкото в Русия.

Само полицията в Есекс арестува 160 души годишно за “злонамерени комуникации” (Malicious Communications) (при население от 1,8 милиона души броят на арестите е 40% от общия брой за цяла Русия). В Лондон през 2015 г. за подобни “комуникации” са арестувани 857 души.

Между другото, Лондон държи абсолютния рекорд по брой камери за наблюдение по улиците – 420 000 броя, или 20% от общия брой такива камери в света. В същото време огромният брой камери помага да се разкрият само около 3% от престъпленията.

Тоест, британският режим не само контролира обществените комуникации и потиска политическите изявления, но също така е изградил общество на тотално наблюдение, което контролира всички движения и действия на гражданите (но, както виждаме, не за борба с корупцията, а за защита на самия режим от хората).

Анекдот, превърнал се в реалност, се случи в Израел, когато палестинец беше арестуван, защото автоматичен преводач неправилно превел неговото „Добро утро!“ на арабски, като “Атакувайте ги!”.

Проектът за цифрово общество (DSP) следи нивото на наблюдение на социалните мрежи в различни страни и вероятността от арест за политически изказвания. И той внезапно показва, че във Франция е едно от най-високите нива на мониторинг на социалните медии в света.

При това една от често използваните формулировки при арести във Франция е “обида на президента”. Както например в случая, когато една жена нарече Макрон „боклук“.

Европейските правителства шпионират гражданите, а американските разузнавателни агенции шпионират и подслушват европейските правителства. Изградена е глобална система за тотално наблюдение. Но ни се говори за безкрайни “граждански свободи” като цяло и “свобода на словото”.

Говорейки за свободата на словото – американският блогър и радиоводещ Алекс Джоунс беше глобен с 965 милиона долара миналата година за “думи, които обиждат нечии чувства”. Близо милиард! Само защото се осмели да предположи, че масовата стрелба в едно от американските училища е инсценирана от правителството. Хайде, разкажете ни  за “тоталитарните закони за защита на чувствата на вярващите”!

Припомням, че Борис Кагарлицки, авторът на текстове за “рязанската захар” и теориите, че експлозиите в многоетажните сгради през 1999 г. са организирани от руското правителство, живее на свобода, продължава да лее Русия с кал за дреболии и да събира дарения от лековерни ученици. Въпреки това на Запад продължават да заклеймяват Русия като  „тоталитарен Мордор“.

Но обратно към САЩ. Американските разузнавателни служби държат под око не само чуждите правителства и което е типично, главно техните „съюзници“, но и собствените си граждани. Ето, например, едно интересно изследване, в което трима професори по право доказват, че след проучване на 14 000 страници в социалните мрежи, поддържани от специалните служби, са стигнали до извода, че се обръща твърде много внимание (25% повече от статистиката на местните арести) на престъпления, извършени от чернокожи. Тоест, полицията и специалните служби допринасят за формирането на негативни стереотипи за чернокожото население. Въпреки всички приказки за толерантност и търпимост.

В Съединените щати, между другото, се извършват повече от десет милиона ареста годишно. За сравнение: в Русия броят на арестите през 2021 г. е бил под 88 хиляди. Освен това, както следва от публикация в LA Times, силите за сигурност често пускат обяви за издирване – Wanted – в социалните мрежи на невинни хора по погрешка, което унищожава съдбата на хората и води до трагични резултати. И обикновено никой не носи отговорност за такива грешки.

Нека обобщим драматично: когато поради грешка на силите за сигурност проклетите бели цисджендър мъже посягат на себе си защото  са изоставени от приятелките си и са уволнени от работа, местните медии разглеждат това като житейски инцидент, а когато в Русия специалните служби хващат предател и готов шпионин, към този информационен повод се включват всички джобни лидери на общественото мнение, хранени от микрогрантове, опозиционни общественици и така наречените медии (независими от смисъл и реалност), за да отработят доларова “карма” и оправдаят съратника.

Въпреки това, никой не трябва да се съмнява, че “те имат” пълни свободи и демокрации, докато “ние имаме тук” тоталитарна диктатура. И който дръзне да се усъмни в съществуването на свобода на Запад, веднага ще бъде арестуван. 

Източник: life.ru

Автор: Александър Роджърс.

Превод: opposition.bg

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here