Екологични групи дадоха на съд Европейската комисия във вторник (18 април), след като изпълнителната власт на ЕС отхвърли искането им за премахване на изкопаемия газ от таксономията на ЕС за устойчиво финансиране, пише Еuractiv.bg.
В спорен ход миналата година Европейската комисия даде на газовите електроцентрали етикет „устойчиви“ според таксономията на ЕС за зелено финансиране, при условие че отговарят на строг праг за емисии на CO2.
Газовите електроцентрали ще се считат за „преходна“ технология според таксономията на ЕС, при условие че заменят съществуващите електроцентрали, работещи с въглища, и „подлежат на ясни ограничения и срок на преустановяване на дейността им“, обяви председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.
Това решение беше оспорено от четири екологични групи – ClientEarth, Фонда за дивата природа, Транспорт и околна среда (T&E) и BUND (Приятели на Земята – Германия).
Четирите организации започнаха съдебни действия през септември, за да спрат включването на изкопаемия газ в наредбата за устойчиво финансиране на блока с аргумента, че законодателството е в противоречие с Европейското законодателство за климата и не зачита задълженията на ЕС по Парижкото споразумение.
През февруари обаче Комисията отхвърли искането им и сега неправителствените организации оспорват това решение, като завеждат дело в Съда на Европейския съюз.
„Етикетирането на изкопаем газ като „устойчив“ е колкото абсурдно, толкова и незаконно. Това противоречи на собствените научни становища на блока и фундаментално подкопава доверието в действията на ЕС в областта на климата. Изкопаемият газ не е чист, не е евтин и не е сигурен източник на енергия“, каза говорител на четирите зелени организации.
Неправителствените организации твърдят, че газът не може да се счита за устойчив източник на енергия и има огромно въздействие върху изменението на климата, тъй като е източник с високо съдържание на въглерод при изгаряне, а добивът и транспортирането му също водят до отделянето на метан, който е мощен парников газ.
Включването на изкопаем газ в „зелената“ таксономия също така би влошило зависимостта на ЕС от внос на изкопаеми горива, излагайки държавите-членки на ЕС на по-голяма нестабилност на цените, зависимост от страните производителки и кризи в доставките в бъдеще, добавят те.
„Даваме Комисията на съд с надеждата да възстановим до известна степен доверието в плановете на ЕС и да избегнем този огромен риск за климата и енергийната сигурност на хората“, каза говорителят.
Говорител на Комисията каза пред EURACTIV, че изпълнителната власт на ЕС „отбелязва съдебните действия, предприети от няколко неправителствени организации“, но предпочита да не коментира същността на случая „преди да бъдат произнесени решенията на Съда на ЕС“.
Изслушването в Общия съд е насрочено за втората половина на 2024 г., а решението се очаква през 2025 г.
„Грийнпийс“ срещу ядрената енергия и газа
„Грийнпийс“ обяви във вторник (18 април), че ще заведе отделно дело в базирания в Люксембург Европейски съд срещу включването на газ и ядрена енергия в регламента за таксономията.
През септември организации на „Грийнпийс“ от осем страни поискаха от ЕС да преразгледа решението си, но искането им беше отхвърлено.
Активисти от организацията в Люксембург планират да се съберат пред съда, за да протестират срещу „зеления“ етикет за газ и ядрена енергия.
Неправителствената организация твърди, че газът и ядрената енергия сега ще получават пари, които иначе биха могли да бъдат инвестирани в проекти за възобновяема енергия.
„Замърсителите вече използват този фалшив етикет, за да източат зелени финанси оттам, където са необходими. Това е неприемливо и затова сме в съда днес“, заяви активистката от „Грийнпийс“ Ариадна Родриго.