Преди коронацията: Обществената подкрепа за монархията във Великобритания е спаднала до историческо дъно

1
241

 

Церемонията по коронацията на Чарлз Трети е на 6 май и ще е значително по-скромна от тази на майка му – кралица Елизабет Втора

 

Само трима на всеки десет британци смятат, че монархията е „много важна“, показва ново проучване с наближаването на коронацията на крал Чарлз Трети. Това е най-ниският показател откакто се прави подобно проучване за популярността на монархията.

Проучване на Националния център за социални изследвания (NatCen) показва, че обществената подкрепа за монархията е спаднала до историческо дъно, съобщава БНР. Общо 45% от анкетираните са заявили, че или тя трябва да бъде премахната, изобщо не е важна или не е много важна.

През 2022 година, годината на платинения юбилей на покойната кралица Елизабет Втора, 35% от анкетираните са отговорили по същия начин. Новото проучване показва, че броят на хората, които казват, че монархията е „много важна“ за страната, е спаднал до 29% от 38% през 2022 година. Това отразява дългосрочна тенденция на намаляваща подкрепа за монархията, откакто се прави това проучване от 1983 година насам.

Главният изпълнителен директор на Националния център за социални проучвания Гай Гудуин обаче отбелязва, че докато се наблюдава низходяща тенденция в подкрепа за монархията, от данните става ясно, че важни национални събития и тържества, като юбилеи, бракове и раждания с участието на обитателите на Уиндзор, имат ясен положителен ефект върху възгледите на обществото за монархията в конкретните години.

Церемонията на 6 май

Крал Чарлз ще измине по-кратък път до Уестминстърското абатство за коронацията си, съкращавайки маршрута на шествието, което следва майка му през 1953 г., тъй като се стреми към по-скромно събитие, включващо някои модерни щрихи, съобщават световните осведомителни агенции, позовавайки се на Бъкингамския дворец.

По-скромната церемонията на 6 май все пак ще бъде пропита от древни традиции и ще бъде окичена с кралски регалии. Тя обаче ще включва и собствено емоджи по поръчка, отразяващ първата британска коронация в ерата на социалните мрежи.

Преди 70 години коронацията на кралица Елизабет Втора е първата, предавана по телевизията.

В разрез с традицията Чарлз и кралицата консорт Камила ще излязат от Бъкингамския дворец в теглената от коне позлатена черна държавна каляска, направена за диамантения юбилей на трона на кралица Елизабет Втора. Превозното средство разполага с отопление, климатик, електрически прозорци и система за окачване, която ще осигури по-удобно пътуване на Чарлз от това на майка му за възкачването й на трона.

Маршрутът от 2 километра е малко по-къс от този, по който Елизабет стига до кралската църква. Шествието ще премине през Адмиралтейската арка, покрай площад „Трафалгар“ и статуята на Чарлз Първи – монархът, обезглавен през 1649 г., покрай сградата на Парламента, преди да пристигне за религиозната служба в 11 часа сутринта.

Макар и да иска да покаже, че монархията все още е актуална в съвременна, мултикултурна Великобритания, Чарлз обяви плановете си да ограничи институцията. Очаква се коронацията да отрази това с по-кратка и не толкова екстравагантна церемония в сравнение с тричасовата служба, с която е коронясана Елизабет Втора.

И все пак голяма част от безценните кралски регалии, използвани от векове, ще бъдат част от коронацията както на Чарлз, така и на Камила, включително пет символични меча, два скиптъра и пръстен на суверена със сапфир и рубинен кръст, инкрустиран с диаманти.

Winbet – победата е емоция! (18+)

Камила, която ще носи короната на кралица Мария, ще държи спорен скиптър, изработен от слонова кост. Във Великобритания има почти пълна забрана за търговия с продукти от слонова кост, а престолонаследникът принц Уилям води кампания срещу незаконния трафик на части от животни.

По време на тържествената церемония, водена от архиепископа на Кентърбъри Джъстин Уелби, Чарлз ще бъде коронясан за крал с короната на Свети Едуард – централен елемент от Скъпоценностите на короната, разглеждани от милиони хора всяка година в Лондонската кула (Тауър), предава БТА.

Короната, която е вдъхновила емоджито за коронацията, е с рамка от масивно злато с приблизително тегло 2,2 килограма, обсипана е с рубини, аметисти, сапфири, гранати, топази и турмалини, и има лилава кадифена шапка и лента от хермелин. Короната, носена от Елизабет по време на коронацията й, сега е преработена за сина й Чарлз.

Това не е първият път, в който се създават емотикони по подобен повод. През юни миналата година по случай платинения юбилей на кралица Елизабет Втора в Туитър се появи емотикона на корги – любимата порода кучета на Нейно Величество.

В края на церемонията Чарлз ще смени короната на Свети Едуард с по-леката императорска държавна корона за шествието обратно към двореца.

За разлика от маршрута от 8 километра, по който Елизабет и съпругът й принц Филип обикалят Лондон през 1953 г., Чарлз и Камила ще се върнат по пътя, по който са дошли, но в 260-годишна каляска, използвана при всяка коронация след Уилям Четвърти през 1831 г.

Златната държавна каляска, която е дълга 7 метра, висока е 3,6 метра, тежи 4000 килограма и е теглена от осем коня, е известна с прословутото си „грубо“ пътуване.

Елизабет го описва като „ужасно“, кралица Виктория се оплаква от „изтощителното му клатене“, а Уилям Четвърти, известен като Краля на моряците, казва, че возенето с тази каляска е като „да си на борда на кораб, който се мята в бурно море“.

Позлатената карета е толкова тежка, че може да се движи само с пешеходна скорост. Това трябва да осигури повече време за хората по маршрута, за да видят новокоронованите крал и кралица. Парад от войскови части ще поздрави краля и кралицата в градините на Бъкингамския дворец, последвани от трикратни приветствия от  военнослужещите.

Коронацията на крал Чарлз Трети на 6 май, събота, ще бъде съпътствана от тридневни тържества. След съботната церемония британците са поканени в неделя да се съберат на традиционните квартални пикници. Понеделникът е празничен ден, като от Двореца приканват жителите да участват в обществени дейности.

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here