Борисов, Петков, Пеевски и министър Славов на лидерска среща за конституцията

1
198

 

Единственият проект на промени в конституцията е на ДПС

 

Поредна лидерска среща се провежда в Народното събрание, този път заради Конституцията.

Лидерите на ГЕРБ, „Продължаваме промяната – Демократична България“ и ДПС се събраха на изненадваща среща, на която да обсъдят промените в Конституцията.

Тя е по инициатива на съпредседателя на „Демократична България“ Христо Иванов.

На срещата присъстват Бойко Борисов и Десислава Атанасова от страната на ГЕРБ; Кирил Петков, Христо Иванов, Надежда Йорданова и Никола Минчев представляват десницата; Мустафа Карадайъ, Делян Пеевски, Станислав Анастасов и Йордан Цонев говорят от името на ДПС.

В залата е и министърът на правосъдието Атанас Славов.

Както е известно, единственият проект за промени в Конституцията, който е налице, принадлежи на ДПС, а Движението няма достатъчно депутати, за да го внесе формално в Народното събрание за разглеждане.

В началото на срещата Христо Иванов очерта основната цел на днешната дискусия: да бъде осигурена пътна карта, за това как да протекат промените в Конституцията.

По думите му темите, които трябва да бъдат обсъдени днес са обхвата на конституционната реформа, начина, по който ще бъдат прокарани промените през парламента, времевите ѝ параметри в светлината на необходимата промяна на състава на Висшия съдебен съвет, както и необходимите изменения в Наказателно-процесуалния кодекс и Закона за съдебната власт.

От първоначалните изявления стана ясно, че до момента това са трите формации, които са се обявили в подкрепа на промяна на Конституцията. Но те имали проекти, в които има съществени разлики. Като основен въпрос бе поставено дали ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС ще могат да се обединят около един общ законопроект за промяна на Конституцията.

Има три различни предложения и трябва да се разберем какво ще решим и изберем. Лидерската среща днес е за това – започва ли конституционната комисия да работи и ще гарантираме ли конституционната промяна или ще търсим и други партии за подкрепа от 180 гласа“, заяви Десислава Атанасова от ГЕРБ-СДС.

„Оттук нататък обаче започват някакви конкретни дребни неща. Всеки един от нас заявява, че има проект за промени в Конституцията. Ние от ДПС заявихме, че можем да седнем и да обсъдим. Това беше преди година и половина. Нека да проведем разговор, в който да търсим съгласията, а не различията и противопоставянето“, призова лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ.

Атанасова настоя за бързо формиране на конституционната комисията, която да започне работа по внесени проекти, или пък по формирането на един общ на формациите, които участват в това начинание. И разкри подробности – на предишната среща (в понеделник – бел. ред) е участвала Надежда Йорданова от ДБ и Хамид Хамид от ДПС.

„Трите проекта на ГЕРБ, ДБ и ДПС имат съществени разлики. На тази среща трябва да стане ясно по кой път ще се движим. Трите ПГ имат свои проекти, които конституционната комисия да обсъди, или да започне сериозна работа по преговори и разговори за най-добрия модел и концепция“, повтори отново Атанасова.

Тя е видяла „твърде различна визия в проекта на ДБ с този на ДПС, и техния, но пък има „големи сходства между вашият и нашият проект от 2020 г.“. Тя попита дали присъстващите формации ще формират мнозинството и ще гарантират конституционна промяна, или очакват и други партии за мнозинство от над 180 депутата и „бърза писта“ за промените.

Лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ подчерта, че след 30 г. трябва да се види до какво ниво е стигнала демокрацията и функционалностите, и взаимния контрол на различните власти. „Да видим има ли нужда, и ако има, по кои текстове от конституцията, в каква посока бихме могли да постигнем съгласие да променяме. До тук всичко е добре, но започват дребни конкретни неща“, заяви той.

„Имаше едни проекти от 2020 г. в период на пол криза. Ние от ДПС представихме нашият, разпратихме го на всички ПГ като заявихме, че това са само идеи, на база на които да седнем и обсъдим какво трябва да се направи и можем ли да постигнем съгласие по различните текстове“, добави той.

Той отбеляза, че година и половина по-късно вече са на етапа, в който да започнем да говорят помежду си на база на конкретни идеи за реформа. „Като говорим за съдебна реформа, всеки тук много ясно знае, че не е дост само да направим промени в конституцията, но без това няма как да се направена съдържателна цялостна съдебна реформа. Нашият призив е за открит диалог на основата, на който да търсим съгласията, а не различията“, завърши Карадайъ преди трите партии да продължат разговора си на закрити врати.

източник: Епицентър.бг

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here