Премиерът Николай Денков се срещна с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг в Брюксел. След срещата двамата имаха кратки изявления.
Столтенберг благодари на България за помощта оказана досега на Украйна, военна и хуманитарна и каза, че страната ни е на първа линия и затова предизвикателствата са по-големи. Освен това, той благодари и за разположените международни сили на НАТО, а също така и за ролята на България в отблъскването в Черно море, предава БНТ.
Денков подчерта, че страната ни ще се постарае да изпълни искането на НАТО за 2% от БВП да отиде за обрана и че това е заложено в новия бюджет.
Двамата обсъдиха и предстоящата среща на върха на лидерите на НАТО във Вилнюс. Столтенберг обясни, че ако е необходимо Алиансът ще увеличи присъствието си на Източния фланг, но за момента това не се налага.
„Рисковете станаха много видими, когато Русия нахлу в Украйна, защото беше ясно, че за първи път след Втората световна война някой в Европа е готов да наруши границите. Последните събития не променят много картината. Ние сме изложени на същия риск и най-добрият начин да намалим този риск, е да помогнем на Украйна, защото победата на Украйна – победата – в смисъл те да възвърнат териториите си – е най- добрият начин да защитим останалите страни в Европа, включително България. Относно разходите за отбрана – тази година те ще са малко под 1.90%, за следващата година сме планирали 2% и това е включено в проектобюджета за следващата година“, каза Николай Денков.
„Войната в Украйна не започна през февруари миналата година. Тя всъщност започна още през 2014 година. И оттогава НАТО предприе сериозни стъпки и прехвърли сериозни сили по Източния фланг. Така че ние ще продължим да посрещаме всички необходимости и на срещата във Вилнюс ще бъде договорено подготвянето на нови силови структури, които да могат да реагират при необходимост където и когато потрябва“, каза Йенс Столтенберг.
По-рано, в рамките на срещата на лидерите от ЕС, Денков е поканил експерти от Нидерландия и Австрия. Стана ясно, че е разговарял и с германския канцлер и е поканил експерти от Германия, които да видят как се охранява външната граница на ЕС, а ако е необходимо да участват германски митничари в охраната.
Това се прави в контекста на приемането на страната ни в Шенген, защото, според Денков, има проблеми с доверието към България. Именно Нидерландия и Австрия са двете страни, които не са променили решението си за приемане на страната в Шенген.
Също така в рамките на темата за миграцията Денков каза, че трябва да се разговоря и с Турция. Той планира посещение в южната ни съседка.