„Гаранциите за сигурност са много важни за украинския народ, но това са гаранции за Украйна по пътя ѝ към присъединяването към НАТО“, а не „вместо (присъединяване към) НАТО“
Страните от Г-7 планират да предоставят на Украйна модерна бойна техника за нейните военновъздушни и военноморски сили, се казва в тяхна съвместна декларация, предава ДПА.
Това ще бъде част от дългосрочните ангажименти по сигурността, които седемте най-развити икономики в света поемат по отношение на Украйна.
Групата на седемте – Великобритания, САЩ, Франция, Италия, Япония, Канада и Германия – вече предоставиха значителна военна помощ на Киев, но основно за сухопътните войски. Досега те не са изпращани военни самолети или кораби.
Декларацията ще бъде представена в кулоарите на форума на НАТО днес. Поетите в нея ангажименти не включват драстични гаранции като изпращане на войски в Украйна в случай на бъдещо нападение от страна на Русия, отбеляза ДПА.
Бъдещето на отношенията НАТО-Украйна
Украинският президент Володимир Зеленски приветства днес очакваното обявяване на гаранции за сигурност от страна на Г-7 за Украйна. Той обаче подчерта, че тези гаранции не могат да заменят бъдещото присъединяване на Украйна към НАТО.
„Гаранциите за сигурност са много важни за украинския народ, но това са гаранции за Украйна по пътя ѝ към присъединяването към НАТО“, а не „вместо (присъединяване към) НАТО“, заяви Зеленски на съвместна пресконференция с генералния секретар на пакта Йенс Столтенберг.
„Най-добрата гаранция за Украйна е да бъде в НАТО“, каза той и изрази увереност, че страната му ще се присъедини към алианса след войната. „Ще направим всичко възможно това да стане факт“, добави той.
Когато Русия нахлу в Украйна, руският президент Владимир Путин „подцени смелостта на украинския народ, куража на украинските сили и решителността на украинското ръководство. Но той подцени и единството и силата на НАТО“, заяви Столтенберг на пресконференцията със Зеленски.
Алиансът ще остане с вас колкото дълго трябва, каза Столтенберг и допълни, че съюзниците са предоставили десетки милиарди в помощ на Украйна. Създадохме нов съвет НАТО-Украйна и дадохме обещание, че Украйна ще стане член, приехме нова програма за трансформиране на украинските въоръжени сили от такива от съветската епоха в такива с оперативна съвместимост с НАТО. Украйна е по-близка с НАТО от когато и да било, премахнахме изискването за План за действие за членство – една от стъпките, които трябва да бъдат изпълнени от всяка държава кандидат, каза Столтенберг.
Решенията във Вилнюс са нов етап от отношенията НАТО-Украйна, днес се срещаме като равни. Очаквам с нетърпение деня, в който ще се срещнем като съюзници, каза в заключение генералният секретар на алианса.
Winbet – победата е на върха на пръстите! (18+)
Володимир Зеленски каза още, че страната му се нуждае от оръжия с голям обсег, за да се бори с руските сили в Украйна и че ще повдигне въпроса в преговорите с американския президент Джо Байдън.
Президентът допълни, че гаранциите за сигурност ще покрият сфери, в които Киев вече е получил подкрепа, но ще има и допълнителни аспекти като противовъздушна отбрана и военни летателни апарати.
„Важният резултат тук е признанието, че Украйна не се нуждае от План за действие за членство по този път (към НАТО)“, заяви Зеленски. По думите му украинските войници са натрупали опит в сътрудничеството с различни държави членки на алианса.
Вчера отпадна изискването Киев да изпълни Плана за действие за членство – списък с политически, икономически и военни цели, които други източноевропейски държави трябваше да изпълнят, преди да се присъединят към алианса. Това на практика премахна едно от препятствията по пътя на Украйна към НАТО.
Вчера НАТО обяви, че Украйна ще бъде поканена да се присъедини към алианса, но не каза как и кога, с което разочарова украинския президент, но показа решимостта на президента Байдън и други лидери да не бъдат въвлечени директно във войната с Русия, пише в. „Ню Йорк таймс“.
В комюнике, съгласувано с всичките 31 държави от НАТО, алиансът заяви, че „бъдещето на Украйна е в НАТО“ и ще ѝ бъде позволено да се присъедини, когато страните членки се съгласят, че условията са подходящи. В документа обаче няма конкретни обещания или график, посочва изданието.
Формулировката означава, че американският президент Джо Байдън, който миналата седмица заяви, че „Украйна не е готова за членство в НАТО“, и съюзниците със сходно мислене са надделели над Полша и балтийските страни, които искаха да бъде отправена официална покана за присъединяване на Украйна към алианса веднага след края на войната, коментира вестникът.
Украинският президент Володимир Зеленски „хвърли бомба“ на срещата на върха на лидерите на НАТО, като се изказа гневно срещу съвместното им изявление относно бъдещото членство на страната му, определяйки липсата на конкретен график в него като „безпрецедентна и абсурдна“, пише в. „Вашингтон пост“.
Пламенното изказване на Зеленски разочарова защитниците на Украйна в алианса, които смятаха, че са осигурили победа за Киев, коментира изданието. Вестникът цитира запознат със ситуацията американски официален представител, говорил при условие на анонимност, според когото членовете на американската делегация са били разгневени от думите на Зеленски.
Зеленски рядко е толкова рязък в международните си изяви, в които украинският лидер обикновено се опитва да ухажва западните държави с внимателно премислени изявления, целящи да спечелят широка подкрепа, пише в. „Гардиън“.
Изданието цитира източници от НАТО, които смятат, че Зеленски е решил да направи толкова твърдо публично изказване в последния момент с надеждата да предизвика пренаписване на заключителната декларация от срещата на върха преди закриването на двудневната среща днес.
Скептиците в Германия и САЩ не бива да се отхвърлят с лека ръка, тъй като те имат някои сериозни доводи, пише в. „Телеграф“. Германският канцлер Олаф Шолц е прав – приоритетът в момента е спечелването на войната, смята изданието. И докато не стане ясно как ще изглежда мирът, настоящите членове на НАТО няма да са сигурни с какво се ангажират, ако отправят покана към Украйна в този момент, коментира вестникът.
Какво ще стане, ако войната приключи, а Русия все още държи някои окупирани територии или бъде договорен мир в корейски стил, при който временното примирие така и не доведе до официално прекратяване на военните действия, пита се „Телеграф“.
Ето защо Байдън и Шолц предпочитат ангажимент по подобие на отношенията на Запада с Израел – западен съюзник извън НАТО, който се ползва с железни, макар и не съвсем точно определени гаранции за сигурност, заключава британският вестник.
източник: Мediapool
Още по темата:
Медведев: Лудият Запад не можа да измисли нищо друго. Третата световна война е все по-близо
Песков към страните от Г-7: Това, което правите, е много опасно