Изненадващо и незаконно решение на Столичния общински съвет (СОС) в последните дни на неговата работа остави една от емблематичните болници на България – АГ “Шейново”, без редовно избран директор, съобщи за “Гласове” д-р Румен Велев, досегашният шеф на болницата, който ни потърси, за да изложи случая.
Въпреки че спечели редовен конкурс, д-р Велев, който управлява болницата от десет години, вече няма да е директор, решиха общинарите на заседанието си в петък, когато смениха ръководствата на още пет общински болници.
Каква е историята.
В края на миналата година СОС обявява конкурси за общинските здравни заведения. Конкурсите са два – за изпълнителен директор и за съвет на директорите.
В следващите няколко месеца следва събиране на документи от кандидатите, допускането им до конкурс и самите изпити от многочленна комисия в няколко кръга. Д-р Румен Велев, който управлява болницата от 2014 г., подава документите си и е допуснат до участие.
Оказва се, че той е и единственият кандидат за поста изпълнителен директор. Явява се на всички изпити и печели. Процедурата по конкурса приключва през май, но резултатите не се обявяват в следващите два месеца.
В последната общинска сесия преди лятната ваканция, която е и една от последните, защото след това предстои предизборна кампания, СОС грубо погазва собствените си правила, пренебрегвайки резултатите от конкурса, който сам е организирал и не подновява договора на д-р Велев, а назначава на негово място д-р Таня Андреева за изпълняващ длъжността.
Д-р Андреева беше министър на здравеопазването в кабинета “Орешарски”, била е и директор на “Шейново” преди години и е уважаван специалист. Проблемът е, че СОС не е обявявал конкурс за длъжността и.д. на болницата, а назначава такъв при редовно избран директор след редовно проведен конкурс.
Общинарите не са мотивирали решението си, нито са обяснили и мотивирали пред д-р Румен Велев внезапната промяна на позицията си. Болница “Шейново” е управлявана добре в последните години, финансовите резултати също са добри, а единствения негативен казус, с който тя влезе в медиите бяха разменените бебета.
Този случай обаче не е сред мотивите за сегашното общинско решение. Очевидно е, че той не е повлиял и по време на конкурса, а и по време на самия скандал, който избухна в края на миналата година. Тогава СОС не прецени, че не е нужна директорът да бъде освободен от поста.
Според източници на “Гласове” самите общинари от ГЕРБ са били изненадани от последния развой на събитията, което означава, че решението е политическо и е взето извън СОС.
Сега всичко е в ръцете на Вяра Тодева, областен управител на София-град от квотата на ПП-ДБ, която има право да отмени решението на общинските съветници. Д-р Велев вече е подал жалба срещу решението им.
Въпросът обаче е защо трябва да се да се правят конкурси, да се имитират демократични процедури и да се симулира демокрация ,след като всичко продължава да става с едно телефонно обаждане, а политическите съображения винаги са по-важни от правилата.
Скандалното в този случай е нарушаването на принципа, без значение кои са личностите, защото СОС направи конкурс, проведе го и не се съобрази с резултата от собствената си процедура.
източник: Гласове