Европрокуратурата разследва в НКЖИ фиктивни парични преводи към кухи фирми и изтегляне на 2.5 млн евро в брой

0
196

 

Разследваните проекти са обновяването на линията София – Пловдив в районите на Костенец и Септември, както и ремонта на трасето Пловдив – Бургас

Европейската прокуратура разследва възможни злоупотреби при два проекта за обновяване на българските железници. Над 100 служители на полицията и ДАНС са участвали в претърсвания на 28 адреса в София, Бургас, Варна, Стара Загора, Смолян и Пазарджик, пише в съобщение на сайта на прокуратурата.

Разследваните проекти са обновяването на линията София – Пловдив в районите на Костенец и Септември, както и ремонта на трасето Пловдив – Бургас в района между Оризово и Михайлово. Бенефициент на европейско финансиране за над 241 милиона евро и по двата проекта е Национална компания железопътна инфраструктура. Подизпълнители са две частни компании с международно участие.

При обиските, извършени в домовете на заподозрените и в обектите на разследваните фирми, са задържани две лица. Освен това, ще бъдат разпитани длъжностни лица от НКЖИ във връзка с усвояването на еврофондовете.

Разследването е за възможна злоупотреба с европейските средства и пране на пари, пише още в съобщението на институцията в Люксембург.

„Изпълнителите са заподозрени, че за кратък период от време са извършили фиктивни парични преводи към верига от кухи фирми, което в крайна сметка е довело до теглене на суми в брой над 2,5 млн. евро (5 млн. лв.) от криминално проявени лица . При вчерашните обиски, извършени в домовете на заподозрените и в обектите на разследваните фирми, са задържани две лица“, посочиха от прокуратурата, а разследването по случая продължава.

Първият проект е за участъка между градовете Костенец и Септември, част от жп линията София-Пловдив. Той е финансиран от Европейската изпълнителна агенция за климата, инфраструктурата и околната среда и е на стойност над 130 млн. евро.

Другият проект е за модернизация на железопътния участък между Оризово и Михайлово. Той е част от втория етап от рехабилитацията на железопътната инфраструктура Пловдив-Бургас. Финансиран е от Кохезионния фонд в размер на над 111 млн. евро.

Работата по тези два участъка от железопътните линии все още продължава, но вече са извършени няколко плащания от страна на бенефициента към изпълнителите.

Разследването разкри факти, които биха могли да представляват криминални престъпления, включително злоупотреба с европейски фондове и пране на пари. Изпълнителите са заподозрени, че за кратък период от време са извършили фиктивни парични преводи към верига от кухи фирми, което в крайна сметка е довело до теглене на суми в брой над 5 млн. лв. от криминално проявени лица.

Над 100 полицаи и агенти от ГДНП и ДАНС участваха в обиските, извършени на 28 места в областите София, Бургас, Варна, Стара Загора, Смолян и Пазарджик. Продължава разследването, за да се установи естеството и степента на предполагаемите престъпни деяния.

От Министерството на транспорта и съобщенията излязоха с позиция, в която посочват, че ведомството „подкрепя разследването от страна на Европейската прокуратура на нарушения в два проекта за модернизация на железопътната инфраструктура. Ревизия на начина, по който са изразходвани публични средства в структурите към Министерството, бе една от първите стъпки, които министър Георги Гвоздейков предприе при встъпването си в длъжност“.

„Незабавно съм разпоредил на НКЖИ да съдейства изцяло на прокуратурата и се надявам тя да стигне докрай в своето разследване“, коментира министър Гвоздейков.

Преди два дни полицията осъществи първия арест в България, поискан от европейското обвинение – този на кмета на Генерал Тошево, задържан за възможни злоупотреби по програма за саниране.

BIG5, по информации на БНР и NOVА

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here