Telegraph: Заговорът на Путин да раздели Запада може би успява

0
113

 

Британското разузнаване предупреждава, че в момента във Великобритания и Европа действат повече руски шпиони, отколкото когато и да било след Студената война

 

Ентусиазмът на някои страни от НАТО да продължат подкрепата за Киев намалява, а готовността на големите европейски концерни да продължат да правят бизнес с Москва не само подкопава ефективността на международните санкции, но и изпраща още един сигнал към Кремъл, че в европейския елит може да има значителна общност от поддръжници, пише британският вестник.

Русия може да изпитва трудности за постигане на военните си цели в Украйна, но това не пречи на Кремъл да продължи усилията си да подкопава западната подкрепа за украинската кауза, пише днес британският в. „Телеграф“. Макар и контраофанзивата на Киев да не отбелязва бързия напредък, на какъвто мнозина се надяваха в началото на кампанията, под въпрос е дали украинците изобщо щяха да успеят да постигнат досегашните си скромни успехи, ако не бяха постоянните военни доставки, които те продължават да получават от Запада, отбелязва авторът на статията Кон Кохлин.

До момента руските усилия да предизвикат разцепление в западния алианс не са постигнали желания резултат, макар че ентусиазмът на някои страни от НАТО да продължат да поддържат подкрепата за Киев намалява. Това бе очевидно на срещата на върха на НАТО във Вилнюс миналия месец, където опитите на Украйна да си осигури гаранции за бъдещо членство в алианса бяха отхвърлени.

Направеното впоследствие предложение от високопоставен официален представител на НАТО, че Украйна първо ще трябва да отстъпи част от територията си на Москва, за да си осигури членство, създаде по-точна картина на това, което някои лидери на алианса наистина мислят. И това се случва въпреки факта, че нарушаването на териториалната цялост на Украйна е напълно неприемливо за украинския президент Володимир Зеленски, който отхвърли идеята като „нелепа“, коментира „Телеграф“.

Британският вестник посочва, че въпреки това, при положение, че проучванията на общественото мнение в Европа да показват ясно разделение между тези, желаещи да запазят солидарността си с украинската кауза, и онези, особено засегнатите от кризата с по-високите разходи за живот граждани, подкрепящи постигането на споразумение чрез преговори, несъмнено съществува благоприятна почва, която Кремъл може да използва за изостряне на разделението в западния съюз.

При тези обстоятелства едва ли би било изненадващо, ако Кремъл засили шпионските си операции срещу Запада. Колкото повече разузнавателни данни и информация може да получи Кремъл за мисленето на Запада по въпроса за Украйна, толкова по-добре ще бъде подготвен да сее разделение и разногласия.

Британското разузнаване предупреждава, че в момента във Великобритания и Европа действат повече руски шпиони, отколкото когато и да било след Студената война, пише „Телеграф“. В същото време се наблюдава значително увеличаване на враждебната руска дейност срещу ключова западна инфраструктура, като картографиране на важни комуникационни и енергийни мрежи, които могат да бъдат обект на нападение в случай на ескалация на напрежението с Москва.

Вестникът отбелязва, че арестът на трима членове на предполагаема руска шпионска група, извършен тази седмица в резултат на британска контраразузнавателна операция, става на фона и на други арести в цяла Европа.

Миналата седмица бе арестуван германски офицер, отговарящ за военните поръчки, срещу когото бяха повдигнати обвинения в предаване на тайни на Москва, а през декември миналата година по подобни обвинения бе арестуван служител на Германското външно разузнаване (BND).

През февруари охранител, работещ в британското посолство в Берлин, бе осъден на 13 години затвор, след като се призна за виновен в предаването на „значително количество материали“ на Москва, припомня „Телеграф“.

Усилията да се изпрати ясно послание на Москва за единството на Запада в подкрепата си за Украйна не бяха подпомогнати от факта, че повече от 50 процента от европейските компании, работещи на руска територия преди войната, продължават да правят бизнес с Русия, посочва британският вестник.

Готовността на големите европейски концерни да продължат да правят бизнес с Москва не само подкопава ефективността на международните санкции. То изпраща още един сигнал към Кремъл, че в европейския елит може да има значителна общност от поддръжници, които смятат, че техните интереси са по-добре защитени от връзките им с Русия, отколкото от това Украйна да излезе победител от този ожесточен конфликт, заключава „Телеграф“.

източник: БТА

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here