Има следи към заподозрени. Политици и бизнесмени ще бъдат разпитани за убийството на Алексей Петров

0
96

 

Работи се по няколко конкретни следи, но те не могат да бъдат представени публично, каза Денков след съвещанието на Съвета но сигурността към правителството

 

Има следи към заподозрени по убийството на Алексей Петров, по които МВР работи.

Политици и бизнесмени, които са се познавали с убития Алексей Петров, ще бъдат разпитани, за да се изяснят всички подробности около живота и дейностите му, както евентуално и мотиви за убийството.

Ще се провеждат разговори и последващи разпити с неограничен кръг от лица, с които Алексей Петров се е познавал: както от страна на бизнеса, така и на политическия елит, и въобще всякакви контакти международни и вътрешни.

Това обяви след съвещанието при премиера Николай Денков зам.-главният секретар на МВР Живко Коцев. Трябва да съберем достатъчен обем от информация и да направим анализ, добави той. Но се въздържа да посочи профила на предполагаемите извършители. Беше отказана информация и дали и колко души са разпитвани досега.

„Алексей Петров е познат в социалния и обществен живот. Свързва се както със структурите на МВР, с охранителния бизнес, със застрахователния бизнес. Заслужава да се изследва всеки един детайл в различните периоди от време“, каза Живко Коцев.

Коцев не посочи имена на политици, които ще бъдат разпитани.

Като свои познати в последните си публични изяви Алексей Петров обаче посочи имената на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов и на Петко Петков – баща на съпредседателя на ПП Кирил Петков, напомня „Епицентър.бг“.

“Има твърде много различни линии, свързани с неговите позиции в ДАНС, във връзка с бизнес интереси, с определени престъпления, които са се случвали през годините. В момента се разследват различни мотиви за това престъпление, включително и възможност за отмъщение”, добави премиерът Николай Денков.

И разкри, че в разследването на убийството на Алексей Петров трябва  да бъдат включени и антикорупционната комисия, и Държавна агенция „Национална сигурност“ (ДАНС).

“Петров не се е чувствал застрашен, ходел е без охрана на различни места, посочи обясни премиерът.

„Цялата информация показва, че Алексей Петров не се е чувствал застрашен. Ходил е без охрана на различни места. Самата охрана около него не е от професионалисти, които биха могли да го предпазят от организирано покушение. Защо е така – тепърва ще се опитаме да разберем“, заяви премиерът акад. Николай Денков след съвместното заседание с представители на МВР и службите за сигурност в Министерския съвет. Той допълни, че няма установена връзка между различните убийства, които се коментират в медиите през последните дни.

Премиерът отхвърли слуховете за съпричастност на Петров към сформирането на кабинета. В дните след убийството на Петров той бе многократно посочен като архитект на сглобката между ПП-ДБ и ГЕРБ.

“Алексей Петров няма нищо общо със сформирането на това правителство, законодателната и управленските програми. Подобни тези са спекулации, които се използват, за да се създава негативен имидж на кабинета”, категоричен беше премиерът в отговор на журналистически въпрос.

“Срещал съм Алексей Петров на събития, на които е присъствал, но никога не съм имал лични разговори с него. Освен това никога не е ставало дума за Петров по време на обсъжданията за това правителство. Ако погледнете говорителите по тази политическа тема, това са същите хора, които от първия ден се опитват да съборят това правителство. Може да се търси и намеса на външни фактори, но не бих искал да говоря в тази посока, без да имам конкретни доказателства”, добави Денков.

Премиерът заяви, че единственото име, обсъждано за шеф на ДАНС, е било на депутата от ПП-ДБ Петър Петров, който бе назначен за зам.-шеф на контраразузнаването.

Вицепремиерът Мария Габриел потвърди казаното от министър-председателя, че “в нито един момент нито името на Алексей Петров, нито неговото физическо присъствие могат да бъдат сочени като участници в този процес”. Според нея единственото им засичане с убития бизнесмен било на заседание на тристранката, на която той представлявал ССИ.

Работи се по няколко конкретни следи, но те не могат да бъдат представени публично, каза Денков.

Министърът на вътрешните работи Калин Стоянов ще поиска разширяване на обхвата на координационен механизъм за обмен на информация и съвместна дейност с прокуратурата, като в него влязат престъпленията срещу личността и борбата с корупцията. По думите му целта е да се избегнат следващи престъпления и намерението не са само заради убийството на Алексей Петров.

„Изключително важно е институциите да ускорят и обогатят обмена на информация помежду си. Имам предвид основно МВР, службите и прокуратурата, които работят заедно по разследванията“, каза Николай Денков. Посочи, че засега координационният механизъм включва само престъпления, свързани с наркотрафик и трафик на мигранти.

Премиерът се обяви и за „активизиране в пълен обем на дейностите, които са свързани с придобиване на изпреварваща информация за подготвяни тежки престъпления“. „Това означава по-активна работа с агентурата, контингента, с тези, които биха могли да подадат информация“, каза Денков.

По думите властите ще работят проактивно с „лицата, които влияят върху средата на сигурност, които биха могли да участват в подготовка на престъпления, за да е ясно, че са следени и наблюдавани“.

„Ние не получаваме никаква по-определена информация от институциите, които са призвани да я дават. Днес многократно чухме, че всички въпроси трябва да бъдат зададени на прокуратурата, вероятно и ние ще зададем такива въпроси“, каза вицепрезидентът Илияна Йотова.

Свързана публикация:

Процесът на овладяване на МВР продължава: Николай Денков иска смяна на главния секретар

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here