Руският посланик в София заяви, че България пренаписва историята, като разрушава военни паметници
Според Елеонора Митрофанова в София се опитват да ревизират събитията от Руско-турската война от 1877-1878 г., в резултат на която България получава независимост, и да променят конституцията
>Българските политици показват поръчки от Запада, опитвайки се да пренапишат историята и да отменят всичко свързано с Русия. Това мнение изрази руският посланик в София Елеонора Митрофанова в интервю за ТАСС.
Заличаването на Трети март
Според посланик Митрофанова в София се опитват да ревизират събитията от Руско-турската война от 1877-1878 г., в резултат на която България получава независимост, и да променят конституцията, в частност да отменят държавния статут на Деня на Освобождението на страната от османско иго, който се чества на 3 март.
„Опитът за промяна на конституцията – за преместване на националния празник в друг ден – е свързан с днешната конюнктура, опитът да се отмени Русия и всичко, което е свързано с нея. България сега се опитва да бъде в тренда на съвременния Запад. Вярвам че това, което се случва, е поръчков ентусиазъм, опит да се преформатира българското общество, да му се помогне да забрави историята си и в същото време да се отклони от обсъждането на наболелите проблеми, проблемите за изграждане на бъдещето“, каза тя.
Митрофанова припомни, че през 90-те години както Русия, така и други страни от бившия социалистически блок се опитаха да преразгледат собствената си история. В същото време, подчерта дипломатът, Руско-турската война, чиито ключови събития бяха припомнени през август, има специално място в историята както на Руската федерация, така и на България, което дава възможност за продължаване на сътрудничеството, въпреки политическа ситуация.
История на братските отношения
Руският посланик в София припомни събитията, предшестващи освобождението на България, превърнали отношенията между народите на двете страни в истински братски. „Сега можете да чуете от някои политици, че Русия е влязла във войната с Турция само защото е искала да получи проливите (Черно море). Искам веднага да подчертая, че това не е вярно. Както много точно каза един български учен, академик Георгий Марков, „Руско-турската война е предизвикана от пепелта на Априлското въстание (антитурското въстание на българите през 1876 г. – бел. ТАСС)“.
Посланик Митрофанова припомни и събитията от август 1877 г. на Шипка, когато руски войски и българско опълчение под командването на руските генерали Фьодор Радецки и Николай Столетов отблъскват яростните атаки на турските войски на Сюлейман паша и отвоюват прохода.
„Битката при Шипка изигра решаваща роля в освободителната война за независимостта на България. <…> И всичко това българският народ помни много добре. Струва ми се, че българите се отличават с изострено чувство за историческа памет, независимо от превратностите на времето, те изразяват признателността си към своите освободители. Този ред не се е променил в страната дори по време на комунистическия режим и днес Шипка продължава да е синоним на свобода, независимост и суверенитет на България“, подчерта Митрофанова.
Паметникът на Съветската армия
Според нея българските политици, стремейки се да разрушат паметници на съветските войници, искат да нанесат психическа травма на Русия и да пренапишат историята. Така руският посланик коментира инициативата на управляващото мнозинство, чиито представители започнаха да демонтират паметника на съветската армия в центъра на София.
Митрофанова отбеляза, че този паметник изразява „признателността на българския народ към руските войници, освободили Европа от фашизма“, и опитите на десните партии на България „да докажат, че съветските войски са окупирали България“, да демонтират и осквернят паметника говорят за желание за пренаписване на историята.
„Същите опити бяха направени и по отношение на пловдивския Альоша. През 2014 г., след присъединяването на Крим към Русия, отново зачестиха вандалските прояви и се изостря въпросът с демонтажа на паметника. Сега, уви, той премина в практическа равнина. Решението за прехвърлянето на паметника беше взето от Столична община през март. Сега държавната земя под паметника е прехвърлена в общинска собственост. Проучва се въпросът за подходящо ново място за него и се изготвят подходящи планове развитие“, каза Митрофанова.
Тя подчерта, че действията по демонтирането на паметника са и в разрез с двустранни и междуправителствени споразумения. „Ако говорим за политическото измерение на този въпрос, то това е акт от същия порядък: пренаписване на историята. Желанието да премахнем от историята всичко, свързано с Русия и Съветския съюз, както и да ни нанесе сериозна психическа травма, “, отбеляза със съжаление дипломатът.
За нивото на отношенията България-Русия
„Днес двустранните ни отношения са на най-ниското ниво за целия постсоциалистически период, официалните контакти са чисто ad hoc, предимно едностранни – българските колеги звънят, ако имат нужда от нещо, а нашите обаждания най-често се пренебрегват. Няма дори размяна на мнения по текущи въпроси от международния дневен ред“, коментира посланик Митрофанова.
За „Лукойл“
За желанието на българските политици да „изтласкат“ Русия от зоните на взаимен интерес тя посочва работата на компанията „Лукойл“.
„Включително въпросът за бъдещата работа на „Лукойл“ в страната, въпреки че тази тема е много сложна. (…) Делът на „Лукойл“ на дизеловия пазар в България е над 70%, около 1500 души работят в завода, още повече българи работят в свързани фирми. Това [Лукойл Нефтохим Бургас] най-модерно и ефективно системообразуващо предприятие в България сега изпитва известни трудности. Трудно ми е да преценя истинските намерения на българските власти, но е ясно че те се опитват по всякакъв възможен начин да попречат на работата му, въпреки че това е недалновидно “
По думите ѝ от 1999 г. насам общите инвестиции на „Лукойл“ в българската икономика са $4.5 млрд.
BIG5, по материали на ТАСС и ФБ страницата на Посолството на Русия