Антонов: САЩ „хранят света с обещания“ за насърчаване на Договора за всеобхватна забрана на ядрените опити, те „всъщност си остават девиационисти“
Руското посолство във Вашингтон нарече връх на лицемерието решението на САЩ да изпратят нов пакет военна помощ на Украйна. Администрацията на САЩ по-рано обяви нов пакет от военна помощ за Украйна на стойност 250 милиона долара. Според писмено изявление на държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен, той ще включва ракети AIM-9M за системи за противовъздушна отбрана, снаряди HIMARS, 155 mm и 105 mm артилерийски боеприпаси, средства за разминиране, противотанкови ракетни системи Javelin, повече от 3 милиона патрона за малки оръжия, линейки. Оборудването и боеприпасите ще бъдат изпратени от складовете на Пентагона.
„Обявената доставка на четвърт милиард долара снаряди за MLRS HIMARS и системите за противовъздушна отбрана, както и други боеприпаси на стойност четвърт милиард долара за фалиралия режим на Зеленски е върхът на лицемерие. Особено когато официални лица обясняват военната помощ със „загриженост“ за народа на Украйна. Вашингтон по никакъв начин няма да се откаже от концепцията за борба с Русия до последния украинец“, се казва в изявлението, публикувано в канала Telegram на руската дипломатическа мисия.
„Невъзможно е да не се свърже днешното решение на длъжностни лица с неотдавнашните изявления на един от бившите кандидати за президент на САЩ Мит Ромни. Той предаде и себе си, и местните ястреби. Без колебание той каза направо, че „САЩ се надяват да унищожат руската армия на много малка финансова цена и без да пожертват нито един американски войник“, се казва в изявлението.
Както отбелязват в руското посолство, думите на Ромни доказват, че „животът на гражданите на други страни няма голямо значение за САЩ“.
„Вашингтон 30 години „храни“ света с обещания да помогне за влизането в сила на Договора за всеобхватна забрана на ядрените опити (CTBT). Но в действителност той си остава уклонист. В решенията си по този въпрос други държави гледат към Америка, което по същество допринася за ерозия на това важно споразумение в областта на ядреното разоръжаване и неразпространението“, се казва в изявление на посланик Антонов, публикувано в Telegram канала на руската дипломатическа мисия.
По-рано заместник-държавният секретар на САЩ по контрола на въоръженията и международната сигурност Бони Дженкинс, говорейки на заседание на Общото събрание на ООН, посветено на Международния ден срещу ядрените опити, каза, че Съединените щати призовават всички страни, притежаващи ядрени оръжия, да обявят мораториум за тестване на този тип оръжия в бъдеще.
Антонов на свой ред припомни, че руският президент Владимир Путин във февруарското си послание до Федералното събрание даде да се разбере, че ако Америка възобнови ядрените опити, Руската федерация ще бъде готова за огледален отговор, но няма да предприеме такива мерки по отношение на своите собствена инициатива.
Държавният департамент на САЩ „нагло изопачи“ същността на изявлението на руския лидер, убеден е посланикът. Той отбеляза, че Русия „последователно и отговорно се придържа към едностранния мораториум върху ядрените опити, ратифицира CTBT още през 2000 г.“, докато Съединените щати не само не последваха примера на Москва, но и „не си мръднаха пръста, за да вкарат Договора в сила“.
Winbet – победата е на върха на пръстите! (18+)
„Политиката на Съединените щати, включително по въпросите на контрола върху въоръженията, разоръжаването и неразпространението, е, че винаги някой друг е виновен за разрушаването на стълбовете на международната сигурност. Обикновено Русия. Този път, ако Вашингтон не се поддаде на изкушението да възобнови ядрените опити, а това никой не може да изключи, то ние ще „погребем“ Договора“, заключи Антонов.
Договорът за всеобхватна забрана на ядрените опити е ратифициран от 178 държави, включително Великобритания, Франция и Русия, но документът не е влязъл в сила. За да влезе в сила, трябва да бъде ратифициран от 44 държави, които или притежават ядрени оръжия, или имат потенциал да ги създадат (изброени в приложението; списъкът е базиран на данни на МААЕ). Осем страни от този списък все още остават извън CTBT: КНДР, Индия и Пакистан не са подписали документа; Съединените щати, Китай, Египет, Израел и Иран са подписали, но не са ратифицирали договора.
BIG5, по материали на ТАСС