Вносът на втечнен газ от Русия в ЕС нараства, въпреки целта за отказ от руските горива

0
53

 

Руският втечнен газ не е обект на санкции на ЕС, но някои политици призоваха европейските фирми да го избягват

 

Страните от Европейския съюз са увеличили вноса си на втечнен природен газ  от Русия в сравнение с количествата преди войната в Украйна, въпреки целта на ЕС да се откаже от руските изкопаеми горива в рамките на няколко години, показа анализ на активисти.

През първите седем месеца на годината страните от ЕС са внесли с 40% повече руски втечнен природен газ с танкери в сравнение със същия период на 2021 г. – годината преди Русия да нахлуе в Украйна, съобщиха от кампанията Global Witness.

Новые водные: Путин запустил линию СПГ-завода в Мурманской области | Статьи  | Известия

Владимир Путин присъства на церемония на първата производствена линия за втечнен природен газ в Мурманска област, 20 юли 2023 г. 

Страните от ЕС са внесли 22 милиона кубични метра руски втечнен природен газ през януари-юли, сочи анализ на данни  на аналитичната компания  Kpler.

Испания е вторият по големина купувач на руски втечнен газ в световен мащаб, а Белгия е плътно зад нея. През първите седем месеца на 2023 г. Испания държи 18% от общите продажби на Русия,  Белгия  -17%, а  Китай  –  20%.

Русия представлява около 16% от общия внос на втечнен природен газ в ЕС от януари-юли, показват данните на Aurora Energy Research.

Вносът на руски втечнен природен газ в ЕС през януари-юни ще бъде еквивалентен на приблизително 13 милиарда кубически метра природен газ.

Обемите са сравнително малки в сравнение с много по-голямото количество тръбопроводен газ, внесен от Европа от Русия преди войната в Украйна – около 140 милиарда кубични метра годишно.

Данните на Европейската комисия показват, че страните от ЕС са внесли 62 милиарда кубични метра тръбопроводен газ от Русия през 2022 г.

Нарастването на вноса на руски втечнен газ е в противоречие с целта на ЕС да прекрати зависимостта си от руските изкопаеми горива до 2027 г. Global Witness изчисли, че покупките на руски втечнен газ от страните от ЕС тази година досега са на стойност 5,29 милиарда евро.

„Купуването на руски газ има същото въздействие като купуването на руски петрол. И двете финансират войната в Украйна“, каза активистът от Global Witness Джонатан Нороня-Гант.

ЕС търси правни възможности

ЕС беше изправен пред енергийна криза заради ограничени доставки и скок на цените на газа миналата година, след като Москва прекъсна повечето от своите тръбопроводни доставки за Европа.

27-членният ЕС вече санкционира вноса на руски въглища и нефт по море. Руският втечнен газ не е обект на санкции на ЕС, но някои политици призоваха европейските фирми да го избягват.

Испанският министър на енергетиката Тереза ​​Рибера каза пред Ройтерс през април, че руският втечнен газ трябва да бъде част от преговорите на ЕС за санкции.

Страните от ЕС се споразумяха през март да потърсят правна възможност да спрат руските компании да изпращат втечнен природен газ до страните от ЕС, като попречат на руските фирми да резервират инфраструктурен капацитет.

Предложението е част от преговорната позиция на страните относно новите правила на ЕС за газовия пазар, внесени от Европейската комисия през декември 2021 г. То трябва да бъде договорено с Европейския парламент, но ще отнеме месеци.

източник: EURACTIV.com with Reuters

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here