Въпросът дали България да разреши внос на украинска земеделска продукция след 15 септември беше включен в дневния ред на днешното пленарно заседание на Народното събрание. От сутринта обаче той предизвиква напрежение, включително искания за оставка на правителството.
От опозицията предупредиха, че освен геополитически, въпросът има и национални социални измерения. Лидерът на БСП Корнелия Нинова обърна внимание, че позицията на управляващите не е единна, предаде БНР.
„От днес, според нас, гърми един сериозен скандал, който отдавна не сме виждали в българската политика. Министърът на земеделието на това правителство заяви, че никой не го е питал, никой не го е съгласувал, дори не го е информирал за това, което ще решава днес Народното събрание. Министърът на земеделието на правителството подкрепи протестите срещу правителство. Той призова да не вземаме такова решение, защото то ще бъде пагубно за България“, коментира тя.
Затова социалистите поискаха земеделският министър Кирил Вътев да бъде изслушан в пленарна зала. Председателят на ПГ на ПП-ДБ Кирил Петков призна, че има разнобой с позицията с ресорния министър. Според него обаче опасенията, че цената на зърното ще се срине след отпадане на забраната са неоснователни. Петков обясни още, че предложението е в защита на потребителите и цели овладяване на инфлацията.
„Аз лично говорих и тази сутрин с министъра на земеделието. Той има своите аргументи за зърнения сектор. Но аз гледам от икономическа гледна точка. Слагаме на кантара цената на храните срещу интересите на един сектор, който обаче продължава да бъде много подпомаган. Много по-важно за нас в момента е инфлацията на храните за всички 7 милиона българи“, коментира Петков.
Лидерът на „Възраждане“ обвини управляващите, че защитават определени икономически интереси.
„Силно се надявам възможно най-скоро време да видя отвън на улицата трактори и комбайни, защото това, което в момента се случва е заради интересите на една много малка част от предприемачите в България, които в момента искат да захранят своите индустриални мощности с много по-евтина суровина от Украйна“, коментира Костадинов.
Темата влиза за обсъждане като точка четвърта в дневния ред, след като бъдат гласувани предложенията на опозицията. Малко преди 12 часа, след повече от два часа и половина оспорван дебат, депутатите приключиха с точка първа. С гласовете на ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС предложението на „Възраждане“ за промени в закона, уреждащ референдумите, не беше прието. Управляващите обвиниха опозицията в популизъм и заблуждаване на хората, а опозицията тях – в незачитане на волята на народа. Дебатът беше остър, бяха наложени наказания „забележки“ за взаимни обиди, отправени от Радостин Василев и Искрен Митев един към друг, а Даниел Лорер от ПП обвини „Възраждане“ в антисемитизъм.