Христо Панчугов: Създава се усещане за нестабилност от самите участници в управлението

0
63

 

Земеделските протести ще бъдат яхнати от всички, които не харесват това управление, смята политологът

 

„Вече имаме промяна на ситуацията. Около година живеехме с усещането, че ГЕРБ категорично губят София. Кандидатите, които се появиха, разколебаха това усещане, с изключително зле замислената си и проведена на този етап комуникация. Не виждаме опит да се излезе от тази ситуация. Това създава усещането в самия ГЕРБ, че тази битка не е толкова загубена и предрешена, колкото изглеждаше. Изборът изглежда не толкова безпроблемен, колкото преди няколко месеца.“

Този коментар направи в интервю за БНР политологът и преподавател в НБУ Христо Панчугов.

На местните избори ГЕРБ и ПП-ДБ вероятно ще са изправени един срещу друг почти навсякъде, посочи Панчугов.

Относно потенциала на земеделските протести, насрочени за следващата седмица, политологът отбеляза:

„Тези протести не са единствено и само за зърното. Те ще бъдат яхнати от всички, които по една или друга причина не харесват това управление. Аз се съмнявам обаче, че имат мобилизационна сила. Ще зависи до голяма степен и от реакцията на кабинета. Досега сме виждали няколко правителства, които са се поддавали. Мисля, че този път няма да видим толкова лесна отстъпка от страна на правителството.“

Липсва изпълнение за дадените заявки. Създава се усещане за нестабилност от самите участници в управлението, отчете Панчугов в анализа си на последните данни на „Тренд“ за обществените нагласи.

„Хората, които привиждат основания за това управление, имат по-глобални причини. Колко силна е тази подкрепа, ще стане ясно съвсем скоро“, смята политологът.

Поведението на ГЕРБ и на техния лидер за някаква част от симпатизантите им е разочароващо и неразбираемо, отбеляза той във връзка с данните за разделения на две относно управлението електорат на ГЕРБ.

Според последните данни на „Тренд“ Парламентът остава с традиционно ниски нива на положителна оценка (14%), като не се наблюдава динамика спрямо последното ни проучване през юли.

22% изразяват положителна оценка към работата на кабинета „Денков“. Отрицателната оценка се повишава в трето поредно изследване, като през септември достига 68%. Най-голям дял на подкрепа, правителството среща сред привържениците на „Продължаваме промяната-Демократична България“ –  над три четвърти от тях подкрепят кабинета. Запазва се разделението в отношението спрямо кабинета сред симпатизантите на ГЕРБ на две приблизително равни групи. Електоратите на останалите формации изразяват в огромното си мнозинство отрицателна оценка.

Winbet – удвои тръпката от играта! (18+)

Незначителна промяна и в оценката за работата на президента. Въпреки изострянето в тона между правителството и държавния глава, положителната оценката за работата на президента е на познатите нива от 36%, а отрицателната 52%.

ГЕРБ остава първа политическа сила с подкрепа от 24.9% сред гласуващите, следвани  от обединението „Продължаваме промяната-Демократична България“ (18.3%). „Възраждане“ запазва третата си позиция с подкрепа от 16.1% от гласуващите. Четвъртият в подредбата е ДПС (13.4%), а петото място остава за БСП (8.7%). ИТН също запазват позицията си на ръба на парламентарната бариера.

Привържениците на идеята за нови парламентарни избори се покачват с 6% спрямо проучването през юли, като този месец достигат 31%. Въпреки това мнението, че не са необходими предсрочни парламентарни избори, се споделя от близо половината (47%) от българите.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here