Славчо Атанасов дължи да обясни на избирателите си от кого, с колко и защо е финансово зависим?
Много умни и успешни хора отдавна разбраха, че не може да има „Вечната Амбър“ в политиката и управлението, само Славчо Атанасов опитва отново и отново, заради което в Пловдив му се носи славата на дежурен кандидат за кмет, който не може да работи нищо друго.
Всъщност Славчо Атанасов наистина не може да работи нищо друго, освен като началник. В официалната му биография пише, че е учил във Висшето военно артилерийско училище – Шумен, в Юридическия факултет на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ и във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“ и че има две висши образования. Но когато ВМРО издига кандидатурата му за кмет в не много далечната 2007 г., с подкрепата на ГЕРБ и ДПС, Славчо Атанасов е известен само като психолог в училище „Найден Геров“. При това със скандално обвинение в изнасилване на 12-годишно момиче от ромски произход. Мощната подкрепа на ГЕРБ и ДПС обаче му осигурява победата и той беше кмет на Пловдив от 2007-а до 2011 г., когато на балотаж губи от вече бившия кмет на ГЕРБ Иван Тотев.
През 2014 г. е избран за народен представител от листата на коалиция „Патриотичен фронт“ (НФСБ и ВМРО), поради разочарованието на началниците на ГЕРБ и ДПС. На местните избори през 2015 г. обаче отново е кандидат за кмет на Пловдив, но пак губи на балотажа от Иван Тотев. На 26 март 2017 г. отново е избран за народен представител от листата на „Обединени патриоти“. През 2019 г. отново е кандидат за кмет на Пловдив, но победата на Здравко Димитров от ГЕРБ е убедителна.
От тогава до ден днешен Славчо Атанасов е безработен и според пловдивчани се отдава от сутрин до вечер в запой с приятели и балъци, които да слушат за „славното“ му минало на началник и за „великите“ му планове за бъдещето. Публична тайна е, че живее от заеми и е затънал в дългове към различни хора.
Логично възниква въпросът кой финансира кампанията му?
Ето какво пише по този повод plovdiv24.bg, цитирайки кандидата за общински съветник Петър Троянов, кандидатурата на Славчо Атанасов и някои лица от листата му за общински съветници:
„Страхотен и невероятен е слоганът на новата коалиция, самопризвала се да „спаси“ за пореден път Пловдив от налегналите го беди. Този път участниците в нея, досега явявали се неизменно на последните 5 избора за местен парламент, се обединиха около извадения от нафталина Славчо Атанасов. Между другото, безработен вече години, след последното му фиаско в парламента. (…) Точно преди 12 години Колев, Кисьов и Титюков направиха „Коалиция за Пловдив“ – групата им в Общинския съвет бе кръстена „Амстердам“, но не заради това че обичат да ходят в нидерландската столица, а защото „ам-ам“-каха различни благинки. Въпросната коалиция крепеше управлението на Славчо Атанасов и заедно с БСП управляваха града. Днес тези същите призовават за „прозрачна и открита кампания“. Вие да познавате някой ваш близък или познат, който да е гласувал за Земеделски съюз „Ал. Стамболийски“? Трудно и ще намерите, но на изборите през 2019 г. за тази партия има „гласували“ 8 500 пловдивчани. Доста от тях живеещи и в ромските махали. Та ще „стабилизираме финансово Пловдив“ и ще водим „прозрачна и открита кампания“! Да бе и един мармот завива шоколад…“
Впрочем, пловдивчани наричат помежду си коалицията, издигнала Славчо Атанасов „новата сглобка“. Тя има претенциите, че ще защитава интересите на Пловдив от централната „сглобка“, управляваща държавата. Но буди интерес какво е обединяващото в т.нар. „патриотична сглобка“. Медийни публикации от предишни местни избори свидетелстват за стара „врътка“ на Славчовите хора – купуват или манипулират гласове (особено в ромските квартали), а след това обвиняват опонентите си в собственото си нарушение.
Друго притеснение е, че Славчо Атанасов започна тазгодишната си кампания в грубо нарушение на правилата. Нека припомним, че в средата на септември вехтият кандидат-кмет отиде в Дома за стари хора „Свети Василий Велики“ , за да агитира за себе си. Там бе заведен от зам.-кмета по социална политика Георги Титюков, който е и лидер на една от партиите в коалицията, издигнала Славчо Атанасов, и на чието подчинение са социалните домове.
Тази груба злоупотреба със служебното положение мина почти незабелязано и безнаказано, въпреки че е в нарушение на Изборния кодекс, където в чл. 180 ал. 1 е записано, че „не се допуска предизборна агитация в държавни и общински учреждения, институции, държавни и общински предприятия и в търговски дружества с повече от 50 на сто държавно или общинско участие в капитала“.
По този повод заваляха сигнали и към Общинската избирателна комисия (ОИК), и към Областна дирекция на МВР – Пловдив. ОИК – Пловдив обаче отхвърли жалбата с мотивите, че към датата на посещението му в Дома за стари хора, той още не бил регистриран като кандидат в ОИК-Пловдив и нарушението е извършено извън хода на предизборната кампания с начална дата – 29 септември.
Въпреки това се признава, че има определени фрази, които могат да се възприемат като агитация – „надявам се пак да намеря тук подкрепата, която винаги съм имал“ и предизборни обещания: „…тротоарите Ви ще бъдат оправени (…)“. „Мястото на провеждане на мероприятието поражда и съмнение за злоупотреба с административен ресурс за предизборни цели, под формата на злоупотреба с институционални средства. ОИК счита че извършените от лицата действия, посочени в жалбата, осъществяват фактическия състав на предизборна агитация по смисъла на закона.
Впрочем, мнозина са на мнение, че Славчо Атанасов е способен „да излъже“ да гласуват за него именно възрастни хора с деменция или пък такива, които въобще не си спомнят за делата му. Въпросът е кой ще се върже на обещанията му за чистия град без трафик и пълна прозрачност.
BIG5











